Frez zatrzymuje się w tulejce ER20. Czy parametry mam ok?

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#21

Post napisał: steff.k » 18 wrz 2016, 22:03

kubomanik pisze:
A widzisz - rzuciłeś nowy cień tą sprawę. Wydawało mi się że oprawka obracała się i ocierała o powierzchnie walcową freza który tkwił nieruchomy w materiale. Tak mi się wydawało ale teraz nie umiem wykluczyć że falownik wyłączał mi wrzeciono. Po podwyższeniu wrzeciona frez się obracał normalnie
Coś mi się wydaje że Ci się źle wydaje :razz: Nakrętkę w er20 dokręcasz kluczem?
kubomanik pisze: Jutro spróbuję znaleźć filmik z youtube. Na tym filmiku właściciel frezarki ma głowiczkę fi 12 i fajnie pracuję oraz podpis że frezuje wrzecionem 2.2 kW. Nie wiem jakie to dokładnie wrzeciono. Nie będę ukrywał ze tym filmikiem się kierowałem co do głowiczki . Ciekaw bedę Twojej opini po obejrzeniu filmiku
Wrzuć filmik z chęcią go obejrzę. To że wrzeciono 2,2KW to o niczym nie świadczy. Może być silnik niskoobrotowy ( w porównaniu do chinola) albo przekładnia jakaś zamontowana. Jak znajdziesz to popatrzymy.


Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

Tagi:


Autor tematu
kubomanik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 63
Rejestracja: 28 paź 2015, 21:13
Lokalizacja: Kraków

#22

Post napisał: kubomanik » 19 wrz 2016, 20:47

Link do filmiku:




Typuję że może chodzić o takie wrzeciono :

http://www.sorotec.de/shop/Spindles/hf- ... 0rpm-.html

Coś mi się wydaje że Ci się źle wydaje :razz: Nakrętkę w er20 dokręcasz kluczem?
Tak nakrętke dokręcam kluczem oczywiście kontrując. Nakrętka jest nowa pewnego znanego i cenionego polskiego producenta


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#23

Post napisał: Majster70 » 20 wrz 2016, 07:10

Kubomanik,
jak lubisz sobie liczyć, to policz sobie zapotrzebowanie na Moc, a w szczególności Moment obrotowy dla określonych obratach, ap i ae dla określonych Φ narzędzia i określonego materiału. Nie tylko Vc i posuw.
Dla dobrego zobrazowania ujmę to tak: zakładając frez Φ16 na swoje wrzecionko i zagłębiając się pionowo postąpiłeś jak kierowca gokarta podczepiający przyczepkę 1T i chcący pociągnąć ją pod górkę. To po prostu nie ruszy na tym sprzęcie :mrgreen:
Twój gokarcik jest dobry do szybkiego "popylania" małym frezem z wysokimi obrotami i małym wiórem.
Załóż małego freza z węglika (ozn. VH lub VHM) np Φ6 albo i mniejszego i zasuwaj, taj jak ci radzili mądrzy ludzie wcześniej. Nie dla ciebie (twojego sprzętu) głowice i duże frezy z wolnymi obrotami.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłem ci to obrazowo.


blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#24

Post napisał: blasterpl » 20 wrz 2016, 16:53

WZÓR pisze: Na moim kalkulatorze też tak wyszło ...... , ale skąd wytrzasnąłeś takie Vc dla tego freza ?



Mariusz.
A skąd kolega wytrzasnął taki fajny "analogowy" kalkulator , ja tez taki chce :cool:


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#25

Post napisał: bartx » 20 wrz 2016, 17:11

Majster70 pisze:Kubomanik,
jak lubisz sobie liczyć, to policz sobie zapotrzebowanie na Moc, a w szczególności Moment obrotowy dla określonych obratach, ap i ae dla określonych Φ narzędzia i określonego materiału. Nie tylko Vc i posuw.
Dla dobrego zobrazowania ujmę to tak: zakładając frez Φ16 na swoje wrzecionko i zagłębiając się pionowo postąpiłeś jak kierowca gokarta podczepiający przyczepkę 1T i chcący pociągnąć ją pod górkę. To po prostu nie ruszy na tym sprzęcie :mrgreen:
Twój gokarcik jest dobry do szybkiego "popylania" małym frezem z wysokimi obrotami i małym wiórem.
Załóż małego freza z węglika (ozn. VH lub VHM) np Φ6 albo i mniejszego i zasuwaj, taj jak ci radzili mądrzy ludzie wcześniej. Nie dla ciebie (twojego sprzętu) głowice i duże frezy z wolnymi obrotami.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłem ci to obrazowo.
Znowu bez przesady. Te 0,2-0,3mm myślę, ze da radę polecieć tylko do planowania, bo do wybierania materiału to wiadomo, że max 6-8mm.


Autor tematu
kubomanik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 63
Rejestracja: 28 paź 2015, 21:13
Lokalizacja: Kraków

#26

Post napisał: kubomanik » 20 wrz 2016, 20:22

Dziękuję za podpowiedzi .

Rozglądam się właśnie w tej chwili za kilkoma frezami fi 6 oraz fi 8 VHM .

Z tego co widzę to optymanie mieć dwa wrzeciona - jedno wysokoobrotowe do grawerowania i śmigania mniejszymi średnicami drugie do planowania itp

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#27

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2016, 21:16

blasterpl pisze:
WZÓR pisze: Na moim kalkulatorze też tak wyszło ...... , ale skąd wytrzasnąłeś takie Vc dla tego freza ?



Mariusz.
A skąd kolega wytrzasnął taki fajny "analogowy" kalkulator , ja tez taki chce :cool:
Wrzuć adres na PW , to podeślę .
.... , tak się składa , że mam dwa. :mrgreen:
kubomanik pisze:...

Rozglądam się właśnie w tej chwili za kilkoma frezami fi 6 oraz fi 8 VHM .
...
Jak mogę coś polecić ... , to te:

http://www.jd-tools.pl/Witryna/Promo_fi ... _PL-GB.pdf

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#28

Post napisał: blasterpl » 21 wrz 2016, 08:32

W mojej poprzedniej frezarce z mokrym chińczykiem na tulejki ER20 miałem podobny problem , frez nie tyle obracał się w tulejce co po dłuższym frezowaniu potrafił się wsunąć w tulejkę o dobre kilka mm . Nakrętka zawsze była mocno dokręcana kluczem , okazało się ze tulejka zaciskowa była zużyta/wadliwa . Po wymianie na nowa jak ręką odjął :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”