Błąd podczas frezowania alu.

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

Błąd podczas frezowania alu.

#1

Post napisał: majkel1987 » 07 lut 2016, 16:22

Witam.
Miałem dziś małą robótkę i się trochę popsuła. Program po zmianie narzędzia zjechał na -0.3mm tam gdzie nie powinien i później na tej wysokości przejechał do punktu startu. Na szczęście złamało frez i powstała taka krótka rysa ale psuje to cały wygląd.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak można temu zaradzić aby ta rysa nie była widoczna. Coś oprócz szlifowania całej powierzchni i spawania bo nie mam narzędzi i nie chce odbarwić pod wpływem ciepła?
Całość była frezowana na 0.6mm rysa jest ok 0.1-0.3.
Dzięki



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 07 lut 2016, 19:20

majkel1987 pisze:Program po zmianie narzędzia zjechał na -0.3mm tam gdzie nie powinien i później na tej wysokości przejechał do punktu startu.
Jak to możliwe? Tyle kroków zgubiła, czy była ustawiona taka mała bezpieczna Z?


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#3

Post napisał: burzaxxx » 07 lut 2016, 20:11

użyj metalu na zimno, jak wyschnie to kamieniem wyszlifuj.
ale może być widoczna różnica w kolorze
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM

Awatar użytkownika

micks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2012, 16:31
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: micks » 07 lut 2016, 20:19

Trochę dziwna metoda, ale polecam 'zalepić' Poxiliną :) bo ugnieceniu składników kolor nawet podobny będzie, wytrzymałość też dobra, ale na ile będzie to kontrastować, to trzeba sprawdzić po zalepieniu.
Koszt ~~5 PLN

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 07 lut 2016, 21:02

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#6

Post napisał: majkel1987 » 07 lut 2016, 22:16

ezbig pisze:Jak to możliwe? Tyle kroków zgubiła, czy była ustawiona taka mała bezpieczna Z?
No właśnie nie wiem. Już tak kilka razy mi się stało. Pierwszy raz jak robiłem płytę dławikową do skrzynki elektronicznej później miałem prace bez zmiany narzędzia i dziś to.
Bezpieczne Z ustawione na 2mm, powierzchnia całej płyty sprawdzana zegarem, trochę mi to zajęło, max odchyłka 0.15 a w większości 0.1 więc nie było źle.
Nie wiem jeszcze dlaczego tak jest. Zmieniam i ustawiam zero jeszcze ręcznie na papier. Skończyło logo z prawej, przejechałem na środek, tam gdzie ustawiałem zero na początku i wróciłem tam gdzie skończyło. Po wznowieniu programu sama przejechała na lewą stronę, zrobiła rysę, zmieniłem narzędzie i dalej pojechało od prawej strony loga tak jak było zaprogramowane. Może coś z postprocesorem w ArtCamie, nie wiem.
Tak swoją drogą to i tak muszę się pobawić postprocesorem aby na początku jechało najpierw X i Y, a potem Z w dół. Bo mnie wpienia jak od lewej do prawej leci obniżając jednocześnie Zetkę a a po drodze uchwyty :)

Dzięki kolegom za odpowiedzi. Chciałem dziś to skończyć bo w tygodniu mało czasu, więc splanowałem środek, nie widziałem odpowiedzi wcześniej. Rysa była na głębokość 0.17-0.2mm.

A tak wygląda przed malowaniem liter na czarno i polerowaniem. NA razie przetarłem czyścikiem. Nie jest źle :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2016-02-07, 23:46 ]
Spróbuję w przyszłości wykorzystać te metody. Właśnie myślałem aby zakleić czy coś ale w końcu znajomek powiedział że płytsze mogą być.
Dzięki panowie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”