Strona 1 z 1
Usuwanie aluminium z freza
: 12 wrz 2015, 20:49
autor: Pneumokok
Dzień dobry,
Mam mały problem, mianowicie ostatnio przy obróbce udało nam zakleić frez do obróbki zgrubnej na amen. I to tak na amen, że samego freza spod warstwy alumium nie widać

. Usunięcie mechaniczne nie wchodzi w grę, bo chcielibyśmy ten frez odzyskać, bo takich już nie produkują (frez VHM garant fi 12, 3 zęby, do obróbki zgrubnej aluminium, z łamaczami wióra na spirali, pokryty powłoką ZOX). Wyczytałem w internecie, że wodorotlenek sodu (popularny "KRET") rozpuszcza aluminium. Czy jeśli włożę ten frez do roztworu wody i kreta to czy to pomoże jednocześnie nie uszkadzając powłoki ani samego materiału narzędzia? a może Koledzy mają inne sposoby na takie kłopoty?
Pozdrawiam
: 13 wrz 2015, 00:32
autor: edenlubawa
Pokaż jak to wygląda.
W tym temacie jest troche o tym
https://www.cnc.info.pl/topics66/jak-si ... t12183.htm
: 13 wrz 2015, 14:24
autor: FDSA
Wiele razy probowalem mechanicznie.... nigdy sie nie udalo.... moze by sprobowac chemicznie? Ale to musislby ktos madry dobrac roztwor trawiacy....
Pozdrawiam
FDSA
: 13 wrz 2015, 16:33
autor: atom1477
Aluminium się trawi w byle czym w obecności chlorków. Chlorki usuwają warstwę tlenku aluminium. A pod spodem jest już samo aluminium które jako bardzo aktywne reaguje już z byle czym.
Roztwór trzeba więc raczej dobrać tak aby nie uszkodził elementów freza (rdzenia jak i powłoki).
Można użyć CuCl2. Będzie trawił aluminium sam z siebie.
Albo CuSO4. Nie będzie trawił dopóki się do roztworu nie doda niewielkiej iloci jakiegoś chlorku, np. NaCl (soli kuchennej).
W zasadzie to tutaj można by powiedzieć że to nie roztwory trawią aluminium, ale aluminium wytrawia roztwory. Bo te roztwory są mało aktywne (ze względu na miedz). I to aluminium się do tych roztworów pcha jako bardziej aktywne.
Oba podane roztwory (z miedzią) mogą jednak reagować ze stalą.
NaOH z kolei będzie trawił aluminium ale nie powinien ruszać stali.
Co do powłoki to się jeszcze zastanowię. Na razie nie mogę znaleźć żadnej informacji nawet o samej powłoce (z czego się składa). Jak ma ktoś jakieś info to niech poda.
: 14 wrz 2015, 08:05
autor: konktenbit
Nie ma się co zastanawiać: soda kaustyczna czy kret ( to to samo ).
Nie rusza stali ani węglików.
Nie wiem jak z frezami powlekanymi.
Trawienie trwa kilka min a frezy jak nowe. Wielokrotnie przetestowane.
: 14 wrz 2015, 09:26
autor: RomanJ4
atom1477 pisze: Na razie nie mogę znaleźć żadnej informacji nawet o samej powłoce (z czego się składa). Jak ma ktoś jakieś info to niech poda.
Może to co nieco rozjaśni
http://cncmachineryinfo.blogspot.com/20 ... inium.html
: 14 wrz 2015, 19:35
autor: Pneumokok
Dzień dobry

Dzisiaj użyłem 'krecika' na frezie i powoli aluminium zacząło znikać. Pod jego warstwą ukazała się powłoka, która niestety była przypalona. Tak więc chyba bez ponownego ostrzenia się nie obejdzie. Co do samego oddziaływania kreta na samo narzędzie: nie stwierdziałem żadnych oddziaływań

: 26 wrz 2015, 19:57
autor: afrykaner
Rzadko mam z tym problemy, jak już się przytrafi to przy frezach fi 6, Z2. Mniejsze nie wytrzymują i pękają. Używam stalowego rysika z węglikową końcówką i małego młotka trzeba uważać na ostrze oczywiście. Z reguły kilka delikatnych puknięć w aluminiowe lepiszcze uwalnia frez od niechcianego towarzystwa
