smarowanie - chłodzenie grawerowania aluminium

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
gumin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:40
Lokalizacja: Bielawa

#11

Post napisał: gumin » 10 lis 2007, 00:58

Cieszę się i bardzo diękuję za tak duże zainteresowanie i zaangażowanie.
Odstarych frezerów słyszałem że łój trzeba rozpuścić w denaturacie do konsystencji breji i to ponoć rewelka, ale to nadal była by dykta?
Robiłem próby z nie rozcieńczonym olejem do wykonywania emulsji do obróbki alu na produkcyjnych CNC. I był to olej z górnej półki i efekt jest wyraźnie lepszy, jednak nie doskonały jak przy dykcie.
Przeszedłem przez kilkanaście różnych substancji które mogą teoretycznie coś dać.
Ponoc dykta jest dlatego, że szybko odparowuje, lałem spirytus odparował jeszcze szybciej, a efekt mizerny i to mocno. Jeszcze szybciej odparowuje aceton i to dużo szybciej ( też można się nakirać, i przynajmniej alkomat nie wskarze ) i też nic.
Został jeszcze niezwykle szybko odparowujący propan butan, ale nie miałem odwagi wylewac go z butli :shock: , bo mogło by coś rozpiżyć.
Robiłem tez próby z IX44 czy jakoś tak, bo myślę sobie że skoro i smaruje i penetruje to powinien być OK, ale nic bardziej mylnego do grawerowania się nienadaje, a nawet znacznie gorzej niż na bez.
Za radą kolegi TERMITA_ TM wezmę jeszcze WD40 on lepiej penetruje od IX44 za to gorzej smaruje, ale coś smaruje. Jutro sprawdzę.

Frezy kupiłem gotowe z kilku firm na próbe i jeszcze nie mam zdania na ich temat.
Mam różne kąty i różne szerokości ścinu na końcu. Ale muszę je dobrze przetestować.
Sprzedawcy informują że nadaja się do aluminium, ale zobaczymy.
Widziałem grawerowane napisy w aluminium zrobione zwykłym nawiertakiem które były robione na sucho i wychodziły rewelka?
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#12

Post napisał: gaspar » 10 lis 2007, 09:14

Survol daje idealną powierzchnie. Ja graweruje w ten sposób. Jeziorko survolu i zero zapychania freza a powierzchnia lustrzana. Survol sprzedaje www.apcentrum.com.pl.
Bezpośredni link : survol
Jest dość drogi - 37zł opakowanie. Jest lepszy od denaturatu. Ja również miałem dość chodzenia na bani :D Wystarczy czasami polać jedną nakrętke na powierzchnie i już można śmigać.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
gumin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:40
Lokalizacja: Bielawa

#13

Post napisał: gumin » 10 lis 2007, 09:40

OK dzięki.
Wstrzymałem się z zakupem survol-u, bo nigdzie nie znalazłem pozytywnej opini na temat grawerowania w alu z jego pomocą, a wydałem dość kasy na inne 100% pewne preparaty, że już miałem dość doświadczeń.
Ale skoro opinia kolegi GASPARA jest pozytywna, to wezmę bo i tak muszę zamówić preparat do czernienia, bo niechce mi się zalewać tego farbą.
I dlaczego kolega nie psika ze spryskiwacza np po płynie do okien ( na tym też frezowałem ). Dawka jest mniejsza i trafia bezpośrednio w obszar gdzie jest aktualnie frez, a przy okazji nowa psiknięta dawka zmywa wiórki z pod freza? I nic nie mieszamy przy frezie żadnym pędzlem?

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#14

Post napisał: gaspar » 10 lis 2007, 14:16

Preparat do czernienia sobie daruj! Chłam jak cholera, chyba że masz zamiar czernić bardzo małe i cienkie literki. To po wyschnięciu jest grafitowe a nie czarne...
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”