dobór parametrów obróbki - frezowanie w metalu długim frezem

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

dobór parametrów obróbki - frezowanie w metalu długim frezem

#1

Post napisał: Hrumque » 23 cze 2014, 18:55

Pewnie moje pytanie jest banalne, albo wręcz elementarne, ale ze mnie taki trochę samouk, i zapewne mam braki... ;) Wolę spytać fachowców, niż niszczyć sprzęt i materiał.

Dostaje od producenta (format) frezy. Na karcie katalogowej dla danego typu frezu - mam podaną cyfrową wartość, stałą niezależnie od średnicy frezu.
Np:
Stopy aluminium 180
Miedź, brąz 135
1 ostrze

Domyślam się, że chodzi tu o prędkość skrawania ostrzem (prędkość cięcia krawędzi) Vc [m/min]

Obroty danego frezu obliczam wg wzoru:
n=(Vc * 1000) / (Pi * Dc ) gdzie Pi=3.14, Dc = średnica frezu w [mm], np
n=(180 * 1000 ) / (3.14 * 2 ) = 28 662 rpm (no tyle to nie dam rady, 24 000 ustawiam)

Prędkość posuwu dla danego frezu ([mm/min] do wpisania jako feedrate) obliczam wg wzoru
Vf = fz * z * n gdzie z = liczba ostrzy, n [1/min] obroty, a fz [mm/ząb] to posuw na ostrze.
I tu się pojawia problem - skąd wziąć/wyznaczyć/dobrać ten posuw na ostrze, skoro producent mi tego nie podał? W różnych miejscach znajduje różne dane, od 0.1 do 0.5mm/z

Ustawiłem "na pałę" i dla bezpieczeństwa 0.1mm/z, wychodzi mi posuw:
Vf = 0.1 * 1 * 24000 = 2400
No brzmi lekko jak jakaś bzdura, 2400mm/min to "trochę" szybko, ustawiam 400

Drugi problem - co z głębokością obróbki? Diler twierdzi, że "skoro podana długość ostrza to np 13mm, to tak głęboko mogę frezować". No ale bez jaj, tak na raz? Mam frez do aluminium, opisany jako XYZ "do frezowania konturowego i wcinającego oraz do szczelin i rowków wpustowych", 1piórowy o średnicy ostrza 2mm, i długości roboczej ostrza 13mm. Powiedzmy chcę uzyskać rowek, na szerokość tych 2mm. Gdy obrabiam aluminium na głębokość jakichś 0.5mm - idzie dobrze. Przy 1mm jest już trochę ciężko, wrzeciono nie staje, ale opór jest już spory, pomaga tylko zmniejszenie feedrate na jakieś 150-200mm/min. Gdy chcę ruszyć np 5mm na raz - nie ma lekko, frez się łamie po chwili wydawania straszliwych odgłosów. Oczywiście stosuję chłodzenie - albo denaturat, albo specjalny olej-emulsję...

Coś mi tu nie gra.
Albo ten "posuw na ząb" 0.1 mm to za dużo jednak przyjęłem
Albo taki frez nie ma możliwości pracy całą długością na raz
Albo ta prędkość ma być jednak te 2400, ale brać na raz mogę malutko (nawet mniej niż ustawiałem, np 0.5mm to za dużo?), albo posuw dawać dużo niższy? Bo jedno i drugie na raz- to się nie uda, musi się frez złamać, tam są okrutne siły...

Dodatkowo - biorąc po 0.5mm przy 24000rpm i feedrate ~200 uzyskuję coś takiego:
Obrazek
(to zębatka napędowa do extrudera druku 3D, średnica jakieś 60mm)
na fotce może słabo to widać, ale krawędzie obróbki wychodzą jakieś takie "jak wytłoczone" (od dołu, gdzie nie było obróbki jest ładnie, od góry - krawędzie przy obrabianej krawędzi brzydkie)- jakbym w plastiku frezował zdecydowanie zbyt wysokimi obrotami i zbyt wolnym posuwem. No ale przy zmniejszeniu obrotów/zwiększeniu posuwu łamie mi frezy, więc o co chodzi?



Tagi:


Azprime
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2014, 09:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#2

Post napisał: Azprime » 21 lip 2014, 10:04

Odnośnie prędkości posuwu to producent powinien określić wartość posuwu w katalogu, w zależności od firmy, która sprzedaje narzędzia, posuw może być podany jako posuw na ząb lub wartość posuwu może być już wyliczona i umieszczona w tabelce. Najlepiej będzie jeżeli podasz nazwę producenta narzędzi, wtedy będzie mi łatwiej napisać coś więcej.

Głębokość skrawania też jest zależna od producenta i typu narzędzia. W przypadku narzędzi stosowanych u mnie w firmie wygląda to tak:
1. Frezy walcowo-czołowe z 4 i 5 krawędziami skrawającymi
- Szerokość 0,1xD
- Głębokość 1xD
2. Frezy walcowo-czołowe z 2 i 3 krawędziami skrawającymi (kanałki,rowki)
- Szerokość 1xD
- Głębokość 0,5xD


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#3

Post napisał: Dudi1203 » 21 lip 2014, 10:37

Powiedz jeszcze jaka maszyna (pokaz ją) bo od tego zależy warstwa skrawania. Na gumowej maszynie frezem 2ką 0,5mm nie zbierzesz.
Posuw na zab ze 2 setki, warstwa rzedu 0,25-0,3 tak bym przyjał. Wiec jak masz 1piora i 24krpm to wychodzi posuw rzedu 480mm/min. Dobre chłodzenie i musi banglać. Zwiększyc warstwe do podanych przez kolege Azprime to mozna na krótkich wysięgach (rzedu max 2d wg mnie). A 2mm frez schodzący tak głęboko jak w to kołko to juz dosc spory wysięg.
Druga rzecz frezuj współbieżnie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”