Strona 1 z 1

Frezowanie laminatu grawerskiego

: 07 maja 2023, 11:41
autor: Franc77
Cześć, potrzebuję pomocy w doborze sprzętu, oprogramowania ewentualnie uruchomienia i konfiguracji frezarki do obróbki laminatu grawerskiego. Chciałbym frezować laminat grawerski żeby otrzymać efekt jak na foto. Niestety nie mam pojęcia jakim sprzętem i co dalej żebym ruszył z tematem.
Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Re: Frezowanie laminatu grawerskiego

: 08 maja 2023, 06:33
autor: pbugdol
Cześć, może na początek napisz jak duże detale chcesz robić, bo od tego zależy potrzebna powierzchnia robocza, potem jeszcze przydatna będzie wiedza o ilości detali/ wielkości produkcji. No i przede wszystkim o jakim budżecie mowa.

Re: Frezowanie laminatu grawerskiego

: 08 maja 2023, 09:20
autor: grafmetal
Czy jesteś pewien, że chcesz ten efekt osiągnąć frezowaniem? Oczywiście jest to możliwe, ale w dzisiejszych czasach prawie każdy do robienia tabliczek używa laserów CO2.

Re: Frezowanie laminatu grawerskiego

: 17 maja 2023, 18:10
autor: Franc77
te foto to efekt właśnie z frezarki. detale max 20x10cm
może być i laser. Potrzebuję pomocy bo nie mam pojęcia od czego zacząć jaki model kupić itd. Produkcja na własne potrzeby a nie na masową skalę...

Re: Frezowanie laminatu grawerskiego

: 17 maja 2023, 18:57
autor: tuxcnc
Franc77 pisze:
17 maja 2023, 18:10
Produkcja na własne potrzeby a nie na masową skalę...
Jeżeli na własne potrzeby i tylko takie tabliczki, to powinno wystarczyć coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/4001102473444.html
Przykładowa maszyna i przykładowy link - nie znam tego typu, ani tego sprzedawcy i nie mogę z czystym sumieniem polecić.
Mam podobną maszynkę, tylko mniejszą, używam do płytek PCB i daje radę.
Niestety w tych tanich frezarkach pewne rzeczy są spartaczone i nie obejdzie się bez dość prostych, ale jednak przeróbek.
Najważniejsze jest to, żeby konstrukcja była wyłącznie z metalu.
Są tańsze maszynki w których elementy ramy są z plastiku - sztywność jest drastycznie niższa.
Także nie należy kupować maszynki większej niż potrzeba.
Tam są tzw. wiszące wałki, których sztywność jest w czwartej potędze długości.
Jest sporo maszynek projektowanych przez księgowych, którzy po prostu rozciągają projekt całkiem dobrej maszynki i robią totalny bubel, który nie nadaje się do niczego.
Tyle tylko, że taka frezareczka do poważniejszych prac się nie nada.
Musisz sprawę przemyśleć, bo jeśli chciałbyś wycinać coś z aluminium, no to już trzeba kupić maszynę o klasę lepszą i budżet pomnożyć przez co najmniej trzy...

Co do oprogramowania użytkowego, to do pisania pismem technicznym i wycinania prostych kształtów, wystarczy LibreCAD plus dxf2gcode.
To są darmowe i bardzo proste programy.
Do prac bardziej artystycznych powinien wystarczyć Inkscape, także darmowy.
Zaraz się tu zlecą fanatycy i będą Ci wciskać Fusion360 z licencją na znajomego studenta. Nie daj się w to wciągnąć, do tak prostych prac ani nie potrzebujesz skomplikowanych programów, ani nie potrzebujesz ich kraść.

Natomiast oprogramowanie sterujące maszyną zależy od modelu maszyny.
Małe frezareczki mają z zasady sterownik GRBL, do obsługi którego jest mnóstwo legalnego i darmowego softu, ja polecam bCNC, bo ma funkcje nieobsługiwane przez sam GRBL, jak np. pomiar długości narzędzia.
Natomiast większe maszynki typu CNC3040 są z zasady sterowane piracką wersją Mach3, licencjonowaną na Papa Fabio, albo coś w tym stylu. Oczywiście można kupić legalną licencję Mach3, albo sterować darmowym LinuxCNC, ale albo to dodatkowy koszt, albo dodatkowa praca...