dobór kół pasowych do frezarki

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
bielluk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2023, 07:04

dobór kół pasowych do frezarki

#1

Post napisał: bielluk » 23 gru 2023, 20:26

Witam. To mój pierwszy post tak więc witam szacowne grono. Mam na imię Łukasz. Mechaniką pasjonuję się od dzieciństwa ale pierwszą tokarkę (typu Tytan 350) kupiłem dopiero w zeszłym toku dzięki twórczości na YouTube Kolegi Adama Maszynotwora, który pokazuje jakie cuda można budować na chińskich maszynach "które się do niczego nie nadają".

Ale do rzeczy. Niedawno stałem się posiadaczem wiertarko-frezatki typu Zosia, ale tak jakby jej starszej siostry (z Tajwanu) bo o wadze około 200kg, z uchwytem narzędziowym R8, nieco większym stołem i silnikiem 0,75kW. Postanowiłem zmienić silnik na 1kW z falownikiem. Niestety oryginalny silnik pomimo mniejszej mocy posiada wałek o większej średnicy toteż muszę wytoczyć nowe koło pasowe. Przełożenie wygląda tam tak:
Obrazek

Niestety nie znam prędkości obrotowej oryginalnego silnika ale można przypuszczać że jest to okolo 1200obr/min. Silnik który chcę wykorzystać ma prędkość obrotową 2800obr/min. Chciałbym się Was poradzić jaką prędkość wrzeciona uzyskać przy prędkości znamionowej silnika aby sterowanie obrotami poprzez falownik było najbardziej optymalne. Pozdrawiam serdecznie.



Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#2

Post napisał: maszynista1 » 24 gru 2023, 21:09

bielluk pisze: Chciałbym się Was poradzić jaką prędkość wrzeciona uzyskać przy prędkości znamionowej silnika aby sterowanie obrotami poprzez falownik było najbardziej optymalne.

Ten silnik co masz na wymianę nadaje się do wentylatora, kup silnik 0,75kw/1400rpm i będziesz zadowolony.


19Janusz53
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2019, 20:52

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#3

Post napisał: 19Janusz53 » 25 gru 2023, 11:30

Nie wymyślaj sobie bezsensownej roboty.
Skorzystaj z rady @maszynista1 .
Na pewno będzie OK.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#4

Post napisał: Steryd » 25 gru 2023, 13:11

Koledze chyba chodzi bardziej o zaprzestanie żąglowania paskami za pomocą falownika i większego silnika.
Zasadniczo takie obroty jak 90, czy 200 to w takiej zabawce i tak przesada. Nie zalozysz tam przecież głowicy rzędu 100mm, nawet 60 to już będzie męczące. Dlatego takie obroty możesz sobie zostawić do regulacji falownikiem, celował bym gdzieś w połowę zakresu, 500-600rpm w naturalnych warunkach a nawet wyżej. Wtedy startujesz z przełorzenia 4-7 lun 6-3, wtedy przy tych 20- 30 Hz silnik moze jeszcze bedzie chciał ciągnąć, i będziesz miał obroty od tych 200-300 do pewnie 100-120 Hz czyli 1200-1500rpm.
Co do sensownosci zastosowania silnika 1kW 2800rpm się nie wypowiadam, ale myślę, że koledzy trochę przesadzają. Taki silnik podłączony w trójkąt (jak jeszcze byłby pedzony falownikiem wektorowym) wcale nie będzie miał dużo mniej momentu niż mniejszy zasilany z jednej fazy z kondziorem.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#5

Post napisał: rc36 » 25 gru 2023, 18:46

Steryd pisze:Zasadniczo takie obroty jak 90, czy 200 to w takiej zabawce i tak przesada.

Przy wiertle rzędu ⌀20 niskie obroty to właśnie to czego potrzeba w takiej maszynce.


Autor tematu
bielluk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2023, 07:04

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#6

Post napisał: bielluk » 26 gru 2023, 09:51

Dziękuję Kolegom za odpowiedzi. Chodzi mi o zaprzestanie żąglowania paskami, Zmiana prędkości wrzeciona jest tutaj dosyć męcząca. Niejednokrotnie istnieje potrzeba zamiany kolejności pasków klinowych co się wiąże z ich całkowitym demontażem - np tylko po to aby użyć czujnika krawędziowego. Wykonanie prostego detalu zaczyna być bardzo pracochłonne. A potem małżonka narzeka, że wychodzę do warsztatu na piętnaście minut a wracam po dwóch godzinach :evil:


Jak słusznie zauważył maszynista1, silnik 1400obr/min będzie lepszym rozwiązaniem i taki też zastosuję. Na forum elektroda wyczytałem, że 2800obr/min przy prędkości 1400obr/min daje tylko 600W.
Problemu w ogóle by nie było gdyby oryginalna "choinka" pasowała średnicą do wału silnika. Niestety srednica wału silnika jest mniejsza i muszę ratować się wytoczeniem nowego pojedyńczego koła (wytoczenie całej choinki leży na razie poza moimi umiejętnościami a i z tak dużą średnicą Tytan350 może sobie nie poradzić).

Jaka jest minimalna i maksymalna (realna) częstotliwość pracy silnika 1440rpm i jakie prędkości przy tych wartościach uzyskuje?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#7

Post napisał: Steryd » 26 gru 2023, 10:18

Minimalna i maksymalna częstotliwość pracy zależy od konkretnego silnika i falownika. Jeśli zastosujesz falownik wektorowy będzie lepiej i powinno się udać kręcić nawet przy kilku Hz, 10 spokojnie, wtedy masz ± 280 rpm. Tylko musisz dać niezależny wentylator, bo ten na wale silnika też będzie się wolno obracać.
W drugą stronę większość silników spokojnie wytrzyma 100Hz a nawet i więcej czyli dochodzisz do 2800rpm.

Tylko zwróć uwagę, że przy obróbce najczęściej przy malych obrotach potrzebujesz dużo momentu, w przypadku przekladania pasków moment Ci rośnie z przełożeniem, ze sterowaniem falownikiem tego już miał nie będziesz. Do pewnych prędkości zejdziesz bez utraty momentu, potem będzie gorzej, dlatego też choinki całkiem bym nie wyrzucał.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#8

Post napisał: tuxcnc » 26 gru 2023, 11:05

bielluk pisze:
26 gru 2023, 09:51
Na forum elektroda wyczytałem
Nie bierz się za coś, o czym nie masz zielonego pojęcia, bo w internecie pełno jest kretynów, którzy zupełnie bezinteresownie wyprowadzą Cię na manowce...
Falownik NIE ZASTĄPI mechanicznej skrzyni biegów.
Silnik sterowany falownikiem, w najlepszym razie będzie miał stały moment, więc moc będzie zależała od obrotów.
W przekładni mechanicznej moc jest stała (prawo zachowania energii), więc zmieniając obroty zmieniasz moment.
Jeżeli twoja przekładnia ma dwanaście prędkości, to ma też dwanaście momentów na wale, przy falowniku moment będzie jeden.
Oczywiście nikt Ci nie broni zainstalować falownika, możesz nawet być z tego rozwiązania bardzo zadowolony, ale nie zamiast przekładni mechanicznej.


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#9

Post napisał: Bartollini » 26 gru 2023, 13:38

Dotocz sobie tulejkę w choinkę i po problemie

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: dobór kół pasowych do frezarki

#10

Post napisał: rc36 » 26 gru 2023, 13:59

bielluk pisze:Chodzi mi o zaprzestanie żąglowania paskami, Zmiana prędkości wrzeciona jest tutaj dosyć męcząca. Niejednokrotnie istnieje potrzeba zamiany kolejności pasków klinowych co się wiąże z ich całkowitym demontażem - np tylko po to aby użyć czujnika krawędziowego.

Usuń koło pośrednie z napędu i zamontuj koło pasowe silnika "do góry nogami" będziesz miał 4 przełożenia mechaniczne + regulację falownikiem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”