Frezy 1-ostrzowe

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Damiano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2006, 08:37
Lokalizacja: Sosnowiec

Frezy 1-ostrzowe

#1

Post napisał: Damiano » 06 lip 2006, 10:08

Witam serdecznie,

Pracuję na centrum obróbczym CNC do aluminium i chciałbym zapytać się o parametry frezów 1-ostrzowych :)
Raczej frezuję wycinając otwory,prostokąty w profilach aluminiowych - bardziej wycinanie niż frezowania powierzchni :mrgreen:
Używam np. fi 10 ; fi 4 ; fi 8 - to są najpopolarniejsze :)
Jakie proponowalibyście prędkości obrotowe dla każdego z nich,jakie prędkości zagłębiania oraz posuwy ( z tym że posuw mam w jednostkach 1mm/100obr i nie wiem jak przeliczyć z 1mm/ząb :cry: )
Proszę o jakieś podpowiedzi



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 06 lip 2006, 13:42

jezeli to frezy z weglika to mozesz spokojnie dac predkosc skrawania na 300m/min , posow na zab zalezny od glebokosci skrawania ale mysle ze 5 setek sobie poradzi.
PiteR

Awatar użytkownika

Autor tematu
Damiano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2006, 08:37
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: Damiano » 07 lip 2006, 12:45

pit202 pisze:jezeli to frezy z weglika to mozesz spokojnie dac predkosc skrawania na 300m/min , posow na zab zalezny od glebokosci skrawania ale mysle ze 5 setek sobie poradzi.
Jak najbardziej węglik bo HSS szybko tracił na średnicy ;)
Radzi sobie ze skrawaniem np.fi 10 z prędkością 3-4 mm/100obr :)
Myślałem że dowiem się jakichś rewelacji :mrgreen:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#4

Post napisał: pit202 » 07 lip 2006, 21:27

rewelacji ? znaczy czego ? jak masz katalog to dowiesz sie wszystko o frezie a jeszcze wiecej sam mozesz metoda prob i bledow.

powiem ci ze ja teraz tez robie dziurki ale w profilach stalowych z obrotami 6000 obr/min
frez 4 ostrzowy posow 1200mm/min , wiecej nie moge bo maszyna ma tylko tyle obrotów.

czy jednostki 3mm/100 obrotów mozna przeliczyc na 0.03mm na ząb ?
ja bym dawał spokojnie 5 setek a nawet wiecej - przy normalnych frezach - no jeszcze zalezy jaki gruby profil - z chlodzeniem czy bez - to tez wazne jest.
PiteR


Kimla
Posty w temacie: 1

#5

Post napisał: Kimla » 09 lip 2006, 14:26

Proponuję frez 6mm 24.000 obr/min i prędkość posuwu ok 50mm/s przy ściance 3-4mm i do 80mm/s przy cieńszej ściance. Jeżeli maszyna nie ma takich obrotów, proszę proporcjonalnie zmniejszyć posuw. (Parametry pewne i sprawdzone oczywiście węglik).

Przemysław Kimla
www.kimla.pl

Awatar użytkownika

Autor tematu
Damiano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2006, 08:37
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: Damiano » 10 lip 2006, 12:02

Kimla pisze:Proponuję frez 6mm 24.000 obr/min i prędkość posuwu ok 50mm/s przy ściance 3-4mm i do 80mm/s przy cieńszej ściance. Jeżeli maszyna nie ma takich obrotów, proszę proporcjonalnie zmniejszyć posuw. (Parametry pewne i sprawdzone oczywiście węglik).

Przemysław Kimla
www.kimla.pl
Maszyna może uzyskać takie obroty tylko ciekaw jestem czy to nie będzie powodowało większego bicia... :roll:
Problem mam z tym posuwem bo u mnie to jest wyrażone w mm/100obr i nie wiem jaki jest przelicznik mm/s na mm/100obr ... :???:
Może ktoś mógłby mi pomóc :?:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#7

Post napisał: pit202 » 10 lip 2006, 13:02

czy jednostki 3mm/100 obrotów mozna przeliczyc na 0.03mm na ząb ?
Problem mam z tym posuwem bo u mnie to jest wyrażone w mm/100obr i nie wiem jaki jest przelicznik mm/s na mm/100obr
wydaje sie dosc logiczne - pomyśl i policz.
PiteR


michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#8

Post napisał: michal » 09 sie 2006, 08:09

Mam pytanie,
Wiadomo, że aby obliczyć prędkość posuwu należy brać pod uwagę ilość obrotów wrzeciona na minutę, ilość ostrzy freza, stal z jakiej wykonany jest frez, materiał który obrabiamy itd. Nigdzie natomiast nie znalazłem iformacji jak głęboko można prowadzić frez przy pojedynczym przejściu (wydaje mi się że inna prędkość posuwu powinna być przy zbieraniu warstwy 0,1mm inna przy 0,5mm inna przy 2mm) i drugie pytanie: mam na przykład wykonany już kanał o głębokości 10mm i chciałbym poszerzyć go o 0,05mm. Z mojego niewielkiego doświadczenia wynika, że mogę to zrobić prowadząc frez odrazu na głębokości 10mm (w aluminium), natomiast gdybym chciał poszerzyć go o 5mm, to należałoby to zrobić kilkoma przejściami freza zagłębiając go stopniowo. Czy jest jakiś sposób, aby to obliczyć na przykład biorąc pod uwagę objętość skrawanego materialu?


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#9

Post napisał: pit202 » 09 sie 2006, 08:52

Wiadomo, że aby obliczyć prędkość posuwu należy brać pod uwagę ilość obrotów wrzeciona na minutę, ilość ostrzy freza, stal z jakiej wykonany jest frez, materiał który obrabiamy
troche tak, ale mozna sie doczepic błędu składniowego , ponieważ ilosc obrotów wylicza sie z predkosci skrawania dla danego materiału i od tego liczy sie całą resztę.
Nigdzie natomiast nie znalazłem iformacji jak głęboko można prowadzić frez przy pojedynczym przejściu
takie parametry są podane w katalogach , są to tylko informacje jako wskazówki bezpieczniej obróbki , katalogi zgodnie podają, że przy frezowaniu pełną szerokością freza mozna sie zagłębiać w materiał na głębokość połowy średnicy freza i oczywiscie im mniej skrawania materiału czy to wgłąb czy w szerokosc tym można szybciej.
(wydaje mi się że inna prędkość posuwu powinna być przy zbieraniu warstwy 0,1mm inna przy 0,5mm inna przy 2mm) i drugie pytanie: mam na przykład wykonany już kanał o głębokości 10mm i chciałbym poszerzyć go o 0,05mm.
niekoniecznie powinna , ale mozliwa , ale to tylko po to aby bylo szybciej - a to dlatego ze frez poradzi sobie z przefrezowaniem mniejszej ilosci materialu z wiekszymi parametrami. rozne parametry dla roznych frezów np. dla malych ( 6mm ) frezowanie przy zaglebieniu 3mm zalecają katalogi 0.02mm na ostrze , oczywiscie mozna wiecej jak materiał miękki - frez nie jest idealnie sztywny zawsze sie podegnie, jak nie on to maszyna, trzeba juz byc tego swiadomym i dobierac wartości z wlasnego doswiadczenia.

polecam przeglądnięcie katalogu , chociazby takiego : http://wnt.de/download/13_Frezy_VHM.pdf tam na koncu są wskazówki w jaki sposob dobierac i liczyc parametry.
PiteR


baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezy 1-ostrzowe

#10

Post napisał: baszawez » 09 cze 2020, 23:25

Mam taką samą zagwostke z tym przelicznikiem posuwu. Wyrażony jest w jednostkach mm/100 obr.
Czy jeżeli mam posuw wyliczony np 0.18 mm/obr to na 100 obrotów będzie 18?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”