Jak zrobic model odlewniczy?

Szukam jak najwięcej informacji jak zrobić model odlewniczy

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
andreeew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2018, 14:14

Jak zrobic model odlewniczy?

#1

Post napisał: andreeew » 29 lis 2018, 14:30

Witam! Jestem nowy na forum, specjalnie założyłem konto, bo jest tu ciekawy dział dotyczący odlewnictwa i liczę na Waszą pomoc :-) Mam w planach wyfrezowanie lub wydrukowanie paru elementów, które chce później odlać z aluminium lub najlepiej z żeliwa (muszę to raczej komuś zlecić?). Po małym rekonesansie zdecydowałem się na wykonanie elementów w piaskowych formach jednorazowych, które wymagają wykonania modelu odlewniczego. I tu jest mała zagwozdka, nie znam się na tym za bardzo :-( Znalazłem jeden poradnik na stronie odlewni (https://caban-odlewnia.pl/artykuly/zasa ... ewniczych/), trochę mi rozjaśnił w głowie, ale szukam więcej informacji. Możecie polecić jakąś stronę, książkę lub inne źródło, gdzie będzie szerzej wyjaśnione prostym językiem jak wykonywać modele odlewnicze? Z góry dziękuję! :-)



Tagi:


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#2

Post napisał: Duszczyk_K » 03 gru 2018, 13:40

Jeśli masz dostęp do drukarki to wydrukuj model a resztą (formowaniem, zalewaniem) niech zajmą się odlewnicy. Co prawda na YT jest kilka filmów o domowym odlewnictwie aluminium, ale pytanie czy dla tych kilku modeli warto inwestować kasę i czas w piec, palnik itp? I przede wszystkim należy pamiętać o BHP. Każdy z tego forum powie Ci, że jeśli nie masz pojęcia to się za to nie bierz, bo nawet taki drobiazg jak wilgotny piasek formierski może spowodować wybuch formy... albo jak metal odlewany podniesie górną skrzynkę i przez szczelinę wyleje Ci się metal na buty... To tylko przykładowe możliwości ciężkich wypadków przy odlewaniu.
Co do projektowania.... poszukaj na portalu aukcyjnym poradnika odlewnika i tego typu literatury.
I Jeszcze kilka rad z życia:
Zadzwoń do odlewni i zapytaj się, czy będzie im cię chciało odlać Twoje 2 czy 3 detale. Jeśli mają ustawioną produkcję czegośtam, to dla Twojego małego zlecenia może im się nie opłacać. Sam miałem do odlania małe detale z mosiądzu i gość powiedział: Po znajomości mogę odlać Ci 1-2 detale, (bo dorzuci je do jakiś swoich odlewów) ale normalnie to mi 25sztuk nie zrobi, dopiero powyżej 100 sztuk możemy rozmawiać.
Inna sprawa, kiedyś chciałem odlać coś z żeliwa i w okolicy Warszawy jest dużo odlewni żeliwa.... ale żadna nie chciała się podjąć odlewania czegoś co miało przenosić obciążenia. Ruszty do kominka, aniołki na bramy, groty do bram to bardzo chętnie ale element nośny to nie...


Autor tematu
andreeew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2018, 14:14

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#3

Post napisał: andreeew » 06 gru 2018, 22:16

Dzięki, chyba zrobię tak jak piszesz :-)


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#4

Post napisał: abcdef » 09 gru 2018, 10:04

a nie możesz po prostu wyfrezować to co chcesz?


wszechmogacy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 30 lip 2015, 19:17
Lokalizacja: slask

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#5

Post napisał: wszechmogacy » 09 gru 2018, 10:16

Zależy co chcesz odlewać. i z czego. Na odlewnictwie się nie znam, ale jak będziesz miał pytania co do druku 3d jak najbardziej Ci pomogę
Zajmuję się na codzień drukiem 3D.
Także skanowanie i projektowanie 3D.
Wykonujemy także badania wytrzymałościowe niszczące oraz nie niszczące.
W razie potrzeby zapraszam do kontaktu


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#6

Post napisał: jasiu... » 09 gru 2018, 10:43

andreeew pisze:
29 lis 2018, 14:30
które chce później odlać z aluminium lub najlepiej z żeliwa
Umówmy się, że najpierw musisz wiedzieć z czego chcesz odlać i jakie to są elementy.

Czy tych elementów będzie milion, czy siedem, a może jedna sztuka? Bo od tego głównie zależy przyjęta technologia. Ważne będą wymiary, czy tylko zewnętrzny kształt i wygląd. Bo czym innym są groty do ogrodzenia, a czym innym element, który będzie przenosił siły i na dodatek wirował z dużą prędkością (kwestia wyważenia).

Wielkość elementów też jest ważna. Łoże tokarki odlewa się w inny sposób, niż felgę, czy klamkę do szafki w kuchni.

Najpierw musisz dokładnie określić parametry elementów, wymagania, metal, bo inaczej to ta rozmowa nie ma sensu. Muszą być konkretne założenia, do których dopasuje się technologię.


Autor tematu
andreeew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2018, 14:14

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#7

Post napisał: andreeew » 14 gru 2018, 08:35

abcdef pisze:a nie możesz po prostu wyfrezować to co chcesz?
Części, których potrzebuję mają raczej dość skomplikowaną budowę, więc odlanie może się okazać tańsze, a jak będę miał już modele odlewnicze to wykonanie kolejnych będzie jeszcze tańsze. Zobaczę jak wycenią mi to w odlewni i zdecyduję.
wszechmogacy pisze:Na odlewnictwie się nie znam, ale jak będziesz miał pytania co do druku 3d jak najbardziej Ci pomogę

Dziękuję, jeśli będę miał jakieś problemy to się odezwę :-)
jasiu... pisze:Umówmy się, że najpierw musisz wiedzieć z czego chcesz odlać i jakie to są elementy.
Już zdecydowałem - wybrałem żeliwo.


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Jak zrobic model odlewniczy?

#8

Post napisał: mtryb14 » 14 gru 2018, 08:57

Bardziej konkretnie ale nie do końca :) . Wykonywałem obudowy redaktorów z żeliwa szarego inne z sferro, 400. Odlewy wykonywane byly pod Warszawą. Projekt zawoziłem do firmy pod radomiem. Jezeli jest wykonany model to dla odlewni bir mialo znaczenia czy zamawiałem pierwsze probne 2 sztuki czy produkcje 200. Odlewnia bierze za kilogram lanego żeliwa. Co do wykonania modelu to warto dac to fachowcom oni jeszcze uwzglednią odchyłki kątowe, jaki i z czego rdzeń ile będzie detali wylanych i jaki materiał zastosować na model (modele się wycierają przy wciskaniu). Szczegółowe info na priv. nie chcę robić reklamy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”