Odlewy precyzyjne, stal nierdzewna

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Odlewy precyzyjne, stal nierdzewna

#1

Post napisał: 2jacks » 27 sty 2015, 19:03

Witam. Chciałbym prosić o pomoc w temacie. Chodzi o ew. przybliżoną cenę odlewu ze stali nierdzewnej takich elementów: http://brzytwa.org/wiki/index.php?title=Mühle_-_R41

Szukam informacji, ale ciezko coś konkretnego znaleźć. Czytam na razie stronę instytutu odlewniczego ale nie chcę na razie tam żadnych zapytać kierować. Znajduję też jakieś dziwne strony gdzie są oferowane jakieś rewelacyjne metody odlewu ale nie wiem na ile to wiarygodne http://www.gprajsnar.jasna.tarnow.pl/slab.htm generalnie pojawiają sie informacje że tych róznych metod to jest pełno....A może ktoś zna jakieś lepsze miejsce żeby o coś takiego zapytać(może jakies forum tematyczne)

i jak może sie kształtować cena w zależności od zamawianej ilości odlewów? Bo mnie raczej interesowałyby ilości głównie typu 1:), ale ciekaw jestem jak to wygląda przy ilościach np: 10, 100, 1000....czy takie odlewy jest w ogóle sens robić w ilościach detalicznych?



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 27 sty 2015, 20:16

Widzę że nadal walczysz z tą maszynką do golenia i sięgasz po coraz większe armaty :) Odlew jednej sztuki z nierdzewki... hmm aż jestem ciekaw ile to może kosztować. Najlepiej wyślij do człowieka pytanie o możliwości, cenę, czy w ogóle podejmie się wykonać jedną sztukę i w jakiej formie oczekuje od zleceniodawcy opracowanego projektu. On odpowie szybciej niż tutaj na forum. W ogóle dość enigmatyczna ta strona. Człowiek pisze o "maszynie", jakiejś tajemnej technologii tak żeby za dużo nie zdradzić. Czapki z głów i klękajcie narody. Nie wiadomo czy chce sprzedać patent czy świadczy usługi. Wspomina o powiększaniu modelu więc kiedy już będziesz miał tę maszynkę, on Ci może zrobić 10-krotnie większy egzemplarz.
Pytasz "czy takie odlewy jest w ogóle sens robić w ilościach detalicznych?" Pomniki robi się zazwyczaj w pojedynczych egzemplarzach. Jubilerzy też odlewają unikatowe przedmioty więc jakiś sens jest. Czy w przypadku maszynki do golenia, tego Ci nie powiem bo sam golę się rzadko, jednorazówką, za mniej niż 1 zł. Sam musisz to ocenić.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: 2jacks » 27 sty 2015, 21:04

Wierz co? Ja po prostu przejrzałem te projekty z kickstera
https://www.kickstarter.com/projects/25 ... inus-the-b
https://www.kickstarter.com/projects/13 ... =discovery

W obu przypadkach jest mowa o odlewach ze stali 316l...i dodatkowo jest mowa że standardowe maszynki są odlewane z cynku...trochę sie więc zainteresowałem tematem....co do tej strony, to ona jest raczej niewiarygodna...ale czytając inne strony(w szczególności instytutu odlewnictwa) to okazuje sie że te matody są tworzone coraz nowsze....no ale jeśli tutaj na odpowiedź za bardzo nie ma co liczyć, to sie odezwę do źródeł. Chociaż jak pisałem do zakładów najmujących się obróbką metalu to wyraźnie pisali że do jakiejkolwiek wyceny konieczne są modele 3d CAD...


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 27 sty 2015, 21:24

Jeden obrazek zastąpi tysiąc słów, dlatego rysunek techniczny a jeszcze lepiej grafika 3D to teraz podstawa do rozmów z fachowcami. Tam gdzie operują obrabiarkami cnc oczekują gotowego pliku do "zamóżdżenia" maszyn. Za opracowanie od zera takiego projektu musiałbyś dodatkowo zapłacić. Dla jednej sztuki- troszeczkę bez sensu. Jeżeli zamierzasz iść tą drogą to może zacznij się wgryzać w modelowanie przestrzenne na komputerze. Sporo zaoszczędzisz w przyszłości. Inaczej ta jednostkowa maszynka będzie kosztować tyle co golenie u fryzjera do emerytury.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: 2jacks » 27 sty 2015, 21:53

pościągałem jakieś programy do modelowania 3d....nie wiem czy uda mi sie coś na nich wymodelować, cos tam na nich robię, ale to troche cięższe niż sie spodziewałem


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

lanie w banie

#6

Post napisał: melonmelon » 28 sty 2015, 08:55

W sumie to potrzebujesz jedną sztuke wykonać z czegokolwiek.
Choćby z amelinium.
Odlew woskowy z tego, wosk tracony bedzie z formy (odlew precyzyjny na wosk tracony) i możesz czaskać.
Problemem jest dobranie stali na odlew i szybkości chłodzenia by odlew mocarny był.
A jak już opanujesz odlewanie na wosk tracony, to taki pikuś jak lanie z tytanu to pierdniecie.

pozdro


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: lanie w banie

#7

Post napisał: diodas1 » 28 sty 2015, 15:16

melonmelon pisze:...A jak już opanujesz odlewanie na wosk tracony, to taki pikuś jak lanie z tytanu to pierdniecie.
Potem już tylko tworzenie form z piasku cyrkonowego czyli Pan Pikuś i świat leży u stóp :mrgreen:

A wystarczyłby ZnAl lub brąz a po obróbce pokrycie galwaniczne niklem i chromem. Dla bardziej wymagających srebrzenie lub złocenie...


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#8

Post napisał: rynio_di » 28 sty 2015, 15:34

A może też korzystać ze stopów stomatologicznych . Różnorodność a przede wszystkim cena do wyboru.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: 2jacks » 28 sty 2015, 16:22

Jedyna konkretna odpowiedź mówi o 2 tyś-8 tyś kosztów za samą formę woskową do ...czyli opłacalność takiej zabawy dopiero przy ilościach typu kilkuset, poniżej nie ma sensu. Chodzi o koszt detalu rzędu 20 gram...Czyli tragedii nie ma

Co do tych stopów to po prostu sugeruję sie obecnymi produktami i najczęściej natrafiłem na stal nierdzewną(najdroższe) i cynk...ale reszta do sprawdzenia i zobaczę jak to z grubsza wygląda.... a co do tej metody wosku traconego to nie czuję sie za bardzo na siłach uczyć sie na błedach:)...to chyba troche zbyt skomplikowane


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Nie święci garnki lepią

#10

Post napisał: melonmelon » 28 sty 2015, 17:03

http://www.muzeumczestochowa.pl/wp-cont ... folder.pdf
strona 20

Kurna ludzie, nie róbcie z siebie leworęcznych.
Problemem dla mnie jest wykonanie pierwszej sztuki, później to na naukę do technika dentystycznego i lać!
A "za samą formę woskową" to właśnie to co w folderze pokazują powyżej.

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”