Topienie aluminium domowymi metodami

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
ItsMyLife
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2010, 04:54
Lokalizacja: Ustroń

Topienie aluminium domowymi metodami

#1

Post napisał: ItsMyLife » 27 sie 2010, 05:03

Witam.
Planuję wykonanie głowicy do motoroweru meŧodą odlewu. Czytałem na forum już kilka tematów o odlewanie aluminium oraz topieniu i mniej więcej coś już wiem. Lecz nie wiem do końca jakiego stopu użyć ? Oraz z czego formę zrobić.

Chodzi mi o uzyskanie czegoś takiego:
http://img50.imageshack.us/i/hlava1os6.jpg/
http://img229.imageshack.us/i/hlava2ah2.jpg/
http://img50.imageshack.us/i/hlavacy3.jpg/

Głównie chodzi mi o tą formę z czego ją zrobić.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

PS: Może zna ktoś jakiś internetowy sklep z stopami aluminium i innych metali ?:)



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 27 sie 2010, 11:38

Jak masz wzorzec, z którego można zrobić formę, to daj do firmy, która się tym zajmuje. Ja bym amatorsko takich rzeczy nie robił. Koszt formy piaskowej jest nie duży, ale przynajmniej stop będzie dobrze odlany i nie rozsypie się ci podczas eksploatacji. Koszta jakie poniesiesz przy organizacji stanowiska odlewniczego + nauka, zanim dojdziesz do wprawy - przekroczą prawdopodobnie kilkukrotnie koszt formy i odlewu.

Tzw. gąski aluminiowe sprzedają hurtownie metali kolorowych np. Profmetkol w Słupnie.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#3

Post napisał: podrzeźbi » 27 sie 2010, 15:54

Taka turbina to musi być dobrze jakościowo odlana. Odlewaniem ciśnieniowym i bez zanieczyszczeń. W warunkach amatorskich raczej to jest niemożliwe.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: skoti » 27 sie 2010, 19:02

Ja doradzę to co koledzy . Czyli zrób model i daj to odlać do odlewni . Jeżeli masz możliwość to przed zrobieniem modelu porozmawiaj z kimś kto się tym zajmuje . Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać przy robieniu modelu do odlewu . Ja dla odlewu próbnego wynegocjowałem cenę 18zl/kg , będą odlane 2szt po jakieś 4 kg. Wiec da się załatwić pojedyncze odlewy.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2010, 22:12 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.


seba13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 02 lis 2009, 21:17
Lokalizacja: toruń

#5

Post napisał: seba13 » 27 sie 2010, 19:04

Witam .
Co to za motorower ? Podaj wymiary - grubość żeber , średnica całej głowicy ,śr komory spalania .


zdzicho
Posty w temacie: 2

#6

Post napisał: zdzicho » 27 sie 2010, 20:15

Najprostszy do wykonania materiał na formę odlewniczą ,to :piasek formierski i szkło wodne.
Trzeba mieć też dostęp do dwutlenku węgla,aby przedmuchać formę dla utwardzenia. Może to być np gaśnica śniegowa, dwutlenek z butli (spawalniczy) ,albo naboi ciśnieniowych. Musi on mieć nadciśnienie względem otoczenia,aby przepływał przez masę formierską. Utwardzanie trwa bardzo szybko.
Co do odlewania,to:
Problemem jest tygiel.
Aluminium ,topiąc się ,rozpuszcza żelazo. To zaś powoduje pogorszenie właściwość odlewanego materiału- kruchość.
Trzeba tygiel wykleić masą ogniotrwałą ,np szamot. To zaś powoduje pogorszenie przepływu ciepła do wsadu odlewniczego(izolacja).
Następny problem to topniki.
Jedyny dostępny dla amatora, to mieszanina soli NaCl i KCl w stosunku 1:1 .
Przy topieniu należy zadbać ,aby topione kawałki metalu były możliwie największe ,o jak najmniejszej powierzchni, a wiec grube.Zmniejsza to, ilość korundu wprowadzanego do materiału odlewniczego. Powoduje on ,kruchość i trudności w obróbce( ścieranie narzędzi).
Na koniec -podczas topienia materiału, nie mieszać pod żadnym pozorem (wprowadzanie korundu).
Ze stopionego materiału zgarnąć żużel z powierzchni i napełniać formę tym co pod spodem.
Forma musi być sucha pozbawiona wody i wygrzana. Jeśli materiał wlejesz do wilgotnej formy ,może dojść ( i prawdopodobnie dojdzie)do wyrzucenia materiału z formy i poparzenie.
Życzę powodzenia ,chociaż nie gwarantuję dobrego rezultatu.


Autor tematu
ItsMyLife
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2010, 04:54
Lokalizacja: Ustroń

#7

Post napisał: ItsMyLife » 28 sie 2010, 09:57

OK dzięki wszystkich za odpowiedzi.
Jest gdzieś może jakiś tutorial jak zrobić tą formę, i jakiś o tych wszystkich topnika, w jakich proporcjach ile dodawać i tp ?


ali23
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 20 cze 2010, 14:35
Lokalizacja: racibórz

#8

Post napisał: ali23 » 28 sie 2010, 10:23

czy to głowica z osy ??

osobiście wolał bym to zrobić metodą obróbki skrawaniem niż odlewaniem...

czas wykonania będzie porównywalny, a co do jakości i szczelności to masz pewność prawie 100%


Autor tematu
ItsMyLife
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2010, 04:54
Lokalizacja: Ustroń

#9

Post napisał: ItsMyLife » 28 sie 2010, 10:43

Z Jawki. Chcę właśnie dowiedzieć się o tych odlewaniu więcej, mam kilka pomysłów do których potrzebowałbym części których nigdzie nie produkują.

Jeśli by zrobić jakaś prostą obrotową formę nie za szybką to dało by radę odlać taką głowice żeby była w miarę wytrzymała i nie rozpadła się sama ?. Chodzi mi o samą głowicę bez komory spalania.


malyvespa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2010, 08:50
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10

Post napisał: malyvespa » 03 wrz 2010, 14:00

Najpierw musisz wykonać model ( np. z drewna ), pamiętając o skurczu i pochyleniach odlewniczych oraz naddatkach na obróbkę. Potem to już jak kolega zdzicho pisał najprościej będzie użyć do wykonania formy, piasku kwarcowego i szkła wodnego, w ilości od 5 do 10% szkła wodnego. Do pokrycia tygla wg '' Małego poradnika odlewnika" można użyć mieszanki: 25% szkło wodne, 75% talk. Ważne jest też odpowiednie zasilenie odlewu, duży nadlew w środku głowicy. Jest trochę zabawy ale wszystko da się zrobić.

Film na którym chyba wszystko dobrze widać.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”