Szpilka czy trapez

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szpilka czy trapez

#1

Post napisał: Avalyah » 08 kwie 2018, 15:42

Witam,

mam pytanie do bardziej doświadczonych. Postanowiłem mojego Proxxona mf70 poprawić troszeczkę i zmienić śruby. Oryginalnie są zwykłe szpilki M6, nakrętka poliamidowa o długości około 1cm, więc luz dość spory z tego był.

Ze względu na mikroskopijną ilość miejsca (a nie chcę frezarki niszczyć) nie mam zbyt wielkiego pola do popisu, ale powinno mi się udać zwiększyć gwint do średnicy 8mm.

W tym momencie mam dwie opcje:

-śruba trapezowa tr8x1 z nakrętką (allegro), nakrętce będę musiał cały kołnierz przetoczyć, ale powinna się wtedy zmieścić.
-śruba M8 i długa nakrętka (link) M8 50mm.

Cudów nie oczekuję oczywiście, ale chodzi głównie o skasowanie cześci luzu, teraz na szpilkach M6 oryginalnych mam około 0,3mm luzu nawrotnego, jakby to zmniejszyć do 0,1mm albo mniej to by było idealnie. Czy w takim razie lepiej iść w trapez, czy szpilkę z długą nakrętką (która mam nadzieje naturalnie skasuje sporo luzu)? Z tego, co się orientuję dodatkową zaletą trapezowej byłoby to, że mniej obciążone będą silniki w stosunku do zwykłego gwintu metrycznego, tylko jak z tym luzem?




mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpilka czy trapez

#2

Post napisał: mareq_bb » 08 kwie 2018, 16:02

Ja bym wybrał trapez. Zanim to zrobisz to spróbuj czy tej obecnej nakrętki poliamidowej nie można przeciąć i czymś zacisnąć żeby skasować luz. Wrzuć jakąś fotkę jak to wygląda.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpilka czy trapez

#3

Post napisał: Avalyah » 08 kwie 2018, 16:13

Obecnie używam szpilki M6 i nakrętki M6 długiej, chyba 25mm. Oryginał to był walec fi10mm który w poprzek miał gwint zrobiony, to tego gwintu pełnego tam jest kilka mm.

Myślę jeszcze o opcji dwóch nakrętek (pewnie zwykłych metrycznych) i sprężynce między nimi. Zrobiłbym tulejkę odrobinę większą, jedną nakrętkę wprasował a w drugiej jakoś pomyślał o zablokowaniu obrotów (może robaczkiem?), ale nie wiem, czy mi miejsca na to starczy, jest naprawdę minimalny ten prześwit.

Jutro będę to rozbierał to zrobię fotki tych elementów i dowiem się, ile tego miejsca tam naprawdę jest.

EDIT: Dodam jeszcze, że chcę skorzystać z grbl, żeby to szybko uruchomić, a w tym sterowniku nie ma opcji programowego kasowania luzu jak a machu.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szpilka czy trapez

#4

Post napisał: pukury » 08 kwie 2018, 16:26

Hej.
Szpilka M8 ma zaletę - cena.
Jak już to szukaj szpilki z żółtym końcem - są z lepszego materiału i gwint jest bardziej zbliżony do M8.
Zwykłe szpilki to tak " umiarkowanie " są M8.
Do tego nakrętkę z poliamidu.
A jak się nakrętka zużyje to bez problemu dorobisz - z trapezem już tak dobrze nie jest.
Tylko zanim nakrętkę na śrubę założysz to warto by szpilkę wygładzić - jak nie to tnie " plastik ".
Trapez pewnie i lepszy - ale droższy i w nakrętce to tego gwintu tak wiele niema.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpilka czy trapez

#5

Post napisał: Avalyah » 08 kwie 2018, 16:36

pukury pisze:Szpilka M8 ma zaletę - cena.
Jak już to szukaj szpilki z żółtym końcem - są z lepszego materiału i gwint jest bardziej zbliżony do M8.
Zwykłe szpilki to tak " umiarkowanie " są M8.
Do tego nakrętkę z poliamidu.

Nawet mi się walają chyba jakieś wałki z poliamidu, nie powinno być problemem wykonanie takiej nakrętki. Z gwintowników mam tylko zwykły zestaw z allegro, ale chyba wystarczy. Chociaż pewnie fajniej by było zrobić gwint trochę mniejszy (tylko jak) i potem dotrzeć ze śrubą?
pukury pisze:Trapez pewnie i lepszy - ale droższy i w nakrętce to tego gwintu tak wiele niema.

Cena mnie jeszcze tak nie przeraża, byłbym gotów zainwestować - o ile wyjdzie to w rzeczywistości lepiej, bo rzeczywiście nakrętka ma tylko 15mm długości, więc nie za wiele. Napisałem do sprzedawcy pytanie o ten luz, ciekawe, czy odpowie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szpilka czy trapez

#6

Post napisał: pukury » 08 kwie 2018, 16:48

Hej.
Obawiam się że sprzedawca " zachowa wzniosłe milczenie " - jak mistrzowie Zen :shock:
Chyba nie myślisz że napisze - luz jest okropny - a jak teraz nikły to za miesiąc będzie okropny :mrgreen:
Dowiesz się - luz jest niewyczuwalny i taki pozostanie na wieki - wieków.
Spróbuj ze szpilką - żadne ryzyko.
A dotrzeć to by warto - ale nie z plastikiem.
Znajdź kawałek żeliwa albo brązu - szpilka we wkrętarkę i lewo - prawo i olejek i tak dalej.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpilka czy trapez

#7

Post napisał: Avalyah » 08 kwie 2018, 17:01

To jeszcze odnośnie szpilek bym miał pytanie, bo znalazłem i takie w klasie 8.8 i 10.9

W sumie potrzebuję tego nie więcej, niż pół metra (ze spoorym zapasem), więc mógłbym się szarpnąć i na tą 10.9 (jeżeli będzie jeszcze lepsza niż 8.8 ). Pytanie tylko czy obrobię ją sobie na nutoolu. M6 nierdzewną było bardzo ciężko, bo strasznie się wyginała i musiałem skrobać strasznie delikatne a i tak wyglądało, jakbym to pilnikiem wyciosał.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szpilka czy trapez

#8

Post napisał: pukury » 08 kwie 2018, 17:16

Hej.
Obrobisz - spokojnie.
A M6 się wyginała bo jak odejmiesz gwint to zostaje drucik.
Tylko zwróć uwagę na centryczność .
Dorób tulejkę ciasno wchodzącą na śrubę - rureczkę taką.
Przetnij i tak złap w uchwyt.
Albo w lewych szczękach - o ile nie mają nacięć - występują i takie i takie.
pzd.
Mane Tekel Fares


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Szpilka czy trapez

#9

Post napisał: Andrzej 40 » 08 paź 2018, 19:37

Jak się zakończyła walka ze szpilką ? Też mi się te elementy posuwu nie podobają.
Przy okazji może kol. zerknie na mój wpis:
jaka-tokarke-precyzyjna-kupic-t6416-70.html
Czy u kol. też jest suwliwe pasowanie łożysk wrzeciona ?


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpilka czy trapez

#10

Post napisał: Avalyah » 08 paź 2018, 22:07

Została szpilka. Ostatnio czego się nie dotknę celem "polepszenia" to przypomina mi się przysłowie "lepsze wrogiem dobrego".

W obecnej chwili jedyne, co wymieniłem to oryginalną nakrętkę poliamidową w osi X i wstawiłem tam zwykłą, okrągłą długą nakrętkę m8 (coś koło 30mm długości ma). Wymiarami siadła idealnie do tego rowka, który tam jest, dokapałem kropelką i tak sobie siedzi :D Co ciekawe zmierzony luz nawrotny jest zaskakująco niewielki, kilka setek. Pod obciążeniem na pewno więcej, ale olałem sprawę.

W tym momencie mam ustawioną ją z uchwytem trzyszczękowym mini (proxxonowym za który głupi dałem kiedyś prawie 500zł :? ) i służy mi do frezowania i wiercenia otworów w krążkach aluminiowych. Luzów nawet już nie mierzę, wszystkie olałem i obecnie dobieram sobie organoleptycznie wymiary w CAD/CAM tak, żeby frezarka w efekcie dawała mi wystarczającą dokładność i muszę powiedzieć, że nie mogę narzekać - powtarzalność jest bardzo dobra. Wystarczą raz dobrane parametry (i wymiary) i można robić seryjkę elementów z pełnym zaufaniem. Tylko, że ja robię tylko otwory i fasolki w zasadzie, więc nie jest to szczególnie wymagające pod względem dokładności wymiarowej. Przy okazji mogę wyfrezować okrąg i zobaczyć, co mi wyjdzie, jeśli Kolegę to interesuje :P .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”