Strona 1 z 1

gwinty kulowe

: 29 mar 2008, 21:06
autor: ARAS
co sądzicie o śrubach kulowych z poltechu ?

: 30 mar 2008, 15:53
autor: skoti
A moze jakis link ? Bo google wypluwa jakas firme od mebli biurowych .

: 31 mar 2008, 00:34
autor: walter~
Wygladaja na zwykle sruby walcowane producenta typu Hiwin, Isel, itp. "Bardzo precyzyjne pozycjonowanie bez poślizgu" moze oznaczac tylko jedno- sruby sa jak najbardziej luzowe.

: 31 mar 2008, 14:24
autor: guuma
az tak zle jest z tymi srubami ,miałem ochote je kupic w najblizszym czasie :sad:

: 31 mar 2008, 19:13
autor: walter~
Guuma,

sruby wygladaja jak kazde inne tego rodzaju/klasy dokladnosci i nie oznacza to ze jest cos z nimi nie w porzadku. Wrecz przeciwnie- najprawdopodobniej pochodza od jednego z wiekszych producentow i dlatego powinny spelniac ogolnie obowiazujace wymogi i normy dotyczace tego typu produktow.

Chodzi raczej o to ze w tej klasie nie nalezy spodziewac sie srub bezluzowych- bledy na gwintach C7 sa na tyle duze ze sruby najczesciej sprzedawane sa bez napiecia wstepnego, czyli nie ma kasowania luzow. Czy tobie zrobi to roznice? Pewnie nie. Trzeba sie tylko liczyc ze moze tam byc do 0.05mm luzow i to wszystko.

Ceny podobnych srub z katalogu np. Hiwin powinnny byc zblizone, nie mysl ze jest to jakas super okazja- po prostu cena jak kazda inna. Wszyscy maja mniej wiecej ten sam towar.
_

: 31 mar 2008, 20:47
autor: Wodzu
Możesz zawsze upić nakrętkę podwójna i przeszlifować sobie tą pltkę między nimi, w razie stwierdzenia zbyt dużych luzów, generalnie powinna to zrobić firma produkująca te nakręki, ale tak sie właśnie robi.

: 13 kwie 2008, 19:51
autor: luck05
witam co myślicie o śrubach kulowych hiwin z podwójną nakrętką (tzn tą z napięciem wstępnym), są dużo droższe od tych pojedyńczych, ale bezluzowe, czy zastosowanie tej pojedyńczej będzie miało duży wpływ na niedokładność w CNC

: 15 kwie 2008, 01:54
autor: walter~
Sruby z nakretka pojedyncza tez sa bezluzowe- napiecie wstepne realizowane jest tam na tej samej zasadzie, tylko wewnatrz pojedynczej nakretki.

Slyszalem pozytywne opinie o srubach Hiwina, mimo ze sa tansze i robione na Tajwanie. Jesli chodzi o sruby szlifowane (C5 i lepiej) robione na zamowienie to jakosc podobno pierwsza klasa, przy stosunkowo krotkim czasie oczekiwania. Jesli chodzi o walcowane to opinie w wiekszosci sa pozytywne. Slyszalem nawet o facecie ktory wlozyl je do Bridgeport-a i szlifuje na nich glowice aut wyscigowych. (Z tym ze lozyska kosztowaly tyle co sama sruba, i raczej nie byly to zwykle sruby walcowane C7 tylko pewnie walcowane C5 "wysokiej precyzji").

Hiwin podobno ma jedne z najdokladniejszych maszyn do walcowania srub. Co oczywiscie nie oznacza ze wszystko z ich katalogu jest warte uwagi.. Generalnie jesli chodzi o sruby kulowe to cena zdradza jakosc.

* * *

Sruby z Allegro wygladaja na azjatyckie ABBA. Albo z z angielskiego Marchant Dice. Ten ostatni powstal kilka lat temu na bazie bankrutujacego Thompsona IBL- firmy walcujacej sruby i inne drobiazki. Marchant Dice obecnie kontynuuje te sruby i przy okazji sprzedaje cudze (Hiwin, ISEL).

http://www.marchantdice.com/
http://www.worldofcnc.com/main.asp?category=Ballscrews

Na przykladzie ich wlasnych srub walcowanych (sprzedawanych pod nazwa MDL) mozna przesledzic klasy dokladnosci. Wersje z nakretka pojedyncza i podwojna sa sprzedawane w klasach C5 i C7, producent wyraznie jednak zaznacza ze C7 maja luz, a bezluzowe sa tylko C5 (walcowane).

http://www.worldofcnc.com/products.asp?recnumber=153

Tak wiec sruba walcowana C7 z podwojna nakretka nie ma kasowania luzu.

Nakretka pojedyncza:

Obrazek

Nakretka podwojna:

Obrazek

Wiecej wyjasnien mozna znalezc na ich forum internetowym pod haslem "Ballscrews":

http://www.marchantdice.com/forum/viewforum.php?f=3

W trzecim temacie z gory producent odpowiada na czesto zadawane pytanie "czy napinaja nakretki na gwintach C7". Producent odpowiada ze nie. Bledy na gwintach C7 sa zbyt duze i nie oferuja napiecia wstepnego, moga jedynie zmniejszyc luz. (Przypuszaczam ze za pomaca elastycznego insertu pozwalajacego na prace osiowa nakretek). Potem producent pisze ze moze zmniejszyc luz do "od zera do 0.005mm", co wyglada na pomylke i powinno raczej byc "0.05mm".

Producent pisze ze blad wystepuje juz na dlugosci pojedynczej nakretki. Dlatego nie da sie zrobic pojedynczej nakretki z napieciem wstepnym tak jak to ma miejsce na srubach szlifowanych:

( sruba Hiwin)
Obrazek

Marchant Dice oferuje natomiast napiecie wstepne na walcowanych gwintach C5. Dodatkowo przy kupnie mozna umowic sie nimi na przyklad na zmniejszenie luzu na gwintach C7 (i dostac konkretna odpowiedz jaki bedzie luz w setnych mm).

* * *

Powyzsze informacje absolutnie nie maja na celu zniechecenia kogokolwiek do kupowania srub walcowanych. Sluza raczej wyjasnieniu dlaczego na jednych pisze "bezluzowe" a na innych nie. W rzeczywistosci te luzy sa duzo mniejsze i sruby moga doskonale zdawac egzamin w maszynach hobbystycznych. Pozdrowienia.