Strona 1 z 1

Łożyskowanie śruby trapezowej

: 09 wrz 2015, 21:07
autor: Wojtassso
Witam,

buduję swoją pierwszą frezarkę CNC. Konstrukcja będzie zbudowana z płyty wiórowej 18 mm. Obecnie myślę nad łożyskowaniem śruby trapezowej o średnicy 10 mm skok 2mm. Większość ludzi wykonuje napęd w taki sposób: Silnik -> sprzęgło elastyczne -> śruba trapezowa z nakrętką do przeniesienia napędu -> stoczona śruba na gładko -> na stoczonym odcinku śruby jedno łożysko kulkowe lub dwa -> za łożyskiem nowy gwint i na tym gwincie nakrętka.

Dwa pytania:
1. Czy łożyskowanie można zakończyć na etapie stoczonej śruby i łożyska i zrobić bez nakrętki na samym końcu?
2. Jeśli wykonuję konstrukcję z płyty wiórowej to łożysko musi znajdować się w obudowie? Czy samo łożysko z kołnierzem może załatwić sprawę?

: 17 wrz 2015, 10:07
autor: Jerzyczeka
Generalnie chodzi o to, ze podczas przesuwu stolu/bramy wystepuja sily wzdluzne, ktore przez lozysko sa przenoszone na podstawe maszyny. Wszystko zalezy od ich wartosci. Przy odpowiednim pasowaniu nakretka moze okazac sie zbedna. Pytanie czy jestes w stanie na tokarce wykonac odpowiednia (mysle, ze co najmniej k4) powierzchnie. Dajemy nakretke, aby miec pewnosc, ze lozysko nie przesunie sie na srubie.
Uwazam, ze lozysko osadzone w plycie wiorowej to nie najlepszy pomysl, z tego samego powodu jak powyzej: sila wzdluzna. Dodatkowo plyta wiorowa jest podatna na wilgoc. Wielkosc otworu bedzie sie zmieniac i decydujac sie na takie rozwiazanie, podejmujesz ryzyko, ze lozysko wyleci. Pierscien trzyma tylko jedna strone.
Najoptymalniejszym rozwiazaniem bylo by lozysko w obudowie:
http://www.bearingscanada.com/10mm-Flan ... -block.htm

Oczywiscie w odpowiednim rozmiarze.
Posiada ono dwie sruby do "zacisniecia" go na stoczonej czesci sruby trapezowej. Mozna go tez bardzo latwo przykrecic do plyty wiorowej.

Pozdrawiam