Nakrętka trapezowa cylindryczna z poliamidu - jak zamocować

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
strejla_u
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2014, 18:34
Lokalizacja: Pruszków

Nakrętka trapezowa cylindryczna z poliamidu - jak zamocować

#1

Post napisał: strejla_u » 26 gru 2014, 12:55

Cześć,

przeglądając ofertę sklepów natrafiłem na nakrętki trapezowe cylindryczne z poliamidu. Nie posiadają one żadnego kołnierza, który pozwalałby je zamocować w obudowie. Czy znacie jakiś fabryczny/gotowy sposób na zamocowanie takiej nakrętki 12x3, średnica zewnętrzna 26 mm http://www.ebmia.pl/nakretka-trapezowa- ... 94818.html do wózka/bramy? Sklep napisał mi, że nie mają żadnego specjalizowanego mocowania pod te nakrętki. Pomysły były następujące:
- obejma wałka liniowego SHF25 + stoczenie nakrętki do tych 25 mm. Jednak obejma SHF jest mocowana do czoła, konstrukcyjnego wymagałoby to dodatkowego elementu
- obejma wałka liniowego SK25 + stoczenie nakrętki do 25 mm, jednak mocowanie w takiej obejmie wydaje mi się wątłe.
- zakup łożyska liniowego w regulowanej obudowie (nacięta obudowa i śruba ściskająca) - wybebeszenie łożyska i włożenie w to miejsce stoczonej nakrętki
- zamówienie wykonania takiego mocowania u fachowca

Ten problem nie jest czysto teoretyczny - zamierzam zbudować frezarkę cnc na śrubach trapezowych 12x3 z zastosowanie wyżej wymienionych nakrętek i szukam solidnego rozwiązania.



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 26 gru 2014, 13:28

Trochę pechowy rozmiar tej nakrętki.

Łożyska liniowe w najbliższych rozmiarach to LM13 i LM16 - średnice zewnętrzne odpowiednio 23 i 28mm.

Raczej nie robił bym sobie nadziei na wciśnięcie nakrętki w obudowę pod LM13.

Kombinował bym:
a) tymczasowe mocowanie pomiędzy dwoma kawałkami sklejki, nawet ew. kątownikami,
b) zakup obudowy na LM16 (z łożyskiem czy bez... jak będzie dostępna) i ew. nawiercenie dodatkowych otworów na wkręty ustalające.

Jeśli maszyna na własny użytek, pierwsza i do tego drewniak to nie kombinował bym na tym etapie.

Dwa szerokie kątowniki metalowe, nawiercenie otworu na śrubę w ściankach, ściśnięcie nakrętki pomiędzy i przykręcenie całości do stołu.

Później na własnej maszynce zrobisz sobie właściwe mocowanie, gdy już stwierdzisz, że jest absolutnie potrzebne.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 26 gru 2014, 13:50

Ja mocuje te nakrętki czy to z brązu czy poliamid w obudowach od łożysk liniowych.

Przetaczam na zadaną średnicę nakrętkę. Obudowy rozcinam i dodaje śrubę ściskającą.
Tokarz weźmie za przetoczenie takiej nakrętki pewnie przy 3 szt. nie więcej niż 50zł.
I po temacie.
Bardzo cienkie te śruby - rdzeń - jakie pole robocze zakładasz?
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
strejla_u
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2014, 18:34
Lokalizacja: Pruszków

#4

Post napisał: strejla_u » 26 gru 2014, 14:15

Pole robocze zakładam 550 x 350 x (? może 50) mm. Śruby są raczej podyktowane posiadanymi silnikami krokowymi 1,9Nm 2,1 A - takie śruby podpowiedział mi kolega mający pojęcie o CNC w obawie, że 16x4 to za wiele dla moich silników. Ale o maszynie założę oddzielny temat kiedy już będę wiedział dokładnie co i jak.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: bubels » 26 gru 2014, 15:03

Przy takich długościach będzie oki.
A co będziesz obrabiał? Ja przećwiczyłem już śruby kultowe, trapezowe, listwy zębate teraz korcie mnie pasek. Ma bardzo wiele plusów więc jeśli nie będziesz skrobał ALU z dokładnością do 0,01 to szedł bym w tym kierunku. Zyskujesz łatwość montażu, wybaczenie niedoskonałości, bezluzowość i prędkość.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”