Strona 1 z 3

Standardowe skoki śrub dostępnych w handlu

: 19 cze 2004, 17:39
autor: chaos
Witam
poniżej przedstawiam zestawienie dostępnych w handlu śrub nie są one zbyt drogie (około 10 zł za fi 16mm dł. 1metr) a na prototyp w zupełności wystarczą. Dostać je można w prawie każdym sklepie z art. metalowymi.

średnica fi (w mm) - skok (w mm)
3 - 0,5
4 - 0,7
5 - 0,8
6 - 1
8 - 1,25
10 - 1,5
12 - 1,75
16 - 2
20 - 2,5

: 19 cze 2004, 18:05
autor: Mariusz H.
Jeszcze mała rada.
Polecam do zastosowania w większych konstrukcjach śruby o średnicy min fi16 i skoku 2mm co w efekcie daje rozdzielczość 0,005mm dla silnika o 200 krokach ze sterowaniem półkrokowym unipolarnym(w zupełności wystarczająca)
Zalecany silnik to ok 1-2Nm wtedy
siła efektywna będzie około: 90-150kg (900-1500N)
Prędkość do około : 500 mm/min (sterowanie umipolarne)

Przy konstrukcjach mniejszych i silnikach dosyć słabych (ok 0.3-0.5 Nm) lepiej zastosować śruby fi6 i skok 1mm (rozdzielczość 0,0025 dla 200krokowego silnika z podziałem półkrokowym unipolarnym) - maszyna będzie nieco wolniejsza ale za to znacznie silniejsza i prawdopodobnie da się nawet powoli obrabiać Al
Przewidywana siła to około 100-160 "kg" (1000-1600N)
Prędkość do 250 mm/min

Dodatkowo polecam kupno śrub z brązu lub mosiądzu. Mają mniejszy współczynnik tarcia a przez to można uzyskać ciut lepsze parametry(około 10%). Też można je kupić w hipermarketach i są o około 50-80% droższe od tego samego typu tylko stalowych.

Ze względu na możliwość wyboczenia śrub nie polecam śrub cieńszych niż fi6
Dla przykładu w obrabiarkach konwencjonalnych stosuje się śruby o średnicach od fi 25 do fi 60 i skokach od 5mm do 20mm (ale to układy mają po 2 sprzężenia zwrotne i są na hartowanych śrubach kulowych)

: 19 cze 2004, 19:35
autor: damik
Mariusz H. pisze:Dodatkowo polecam kupno śrub z brązu lub mosiądzu. Mają mniejszy współczynnik tarcia a przez to można uzyskać ciut lepsze parametry(około 10%). Też można je kupić w hipermarketach i są o około 50-80% droższe od tego samego typu tylko stalowych.

Ze względu na możliwość wyboczenia śrub nie polecam śrub cieńszych niż fi6
Co myślisz o śrubach ze stali nierdzewnej + do tego nakrętka lub nagwintowany klocek z mosiądzu ?
Ja zastosowałem takie rozwiązanie w swojej maszynce na śrubie fi5 ...

: 19 cze 2004, 21:11
autor: chaos
nierdzewna to prawie jak zwykła, tylko szlachetniejsza i nie zardzewieje. Najlepiej śrube ze stali utwardzanej ale ich cena jest nieco zbyt wysoka.

: 19 cze 2004, 21:20
autor: Mariusz H.
Stal nierdzewna jest strasznie droga (przy bardzo odpowiedzialnych konstrukcjach się ją czasem stosuje) Ma nieco mniejszą rozszerzalność cieplną ale po za tym nie warto się w nią pakować.
Sprzedawane w handlu śruby w większości przypadków są i tak ulepszone powierzchniowo albo po przez nagniatanie (zamierzony efekt uboczny produkcji) albo są hartowane powierzchniowo.
Co do rdzewienia to też nie na co wydawaćzbędnie kasy bo miejsce pracy śruby zawsze się przeczyszcza i warstwa rdzy nawet jeśli była to szybko znika a jeśli gwint jest w miarę często smarowany to też olej zabezpiecza przed korozją

: 19 cze 2004, 21:28
autor: damik
ok , ok te śruby w mojej okolicy są tylko kilka zł droższe niż zwykłe ... przy metrze jaki potrzebuję do maszyny to i tak mały procent wydatków ... a wydają się być dokładniej wykonane niz zwykłe ...

ale chodziło mi raczej o połączenie stali nierdzewnej i nakrętki zrobionej z nagwintowanego klocka wykonanego z mosiądzu ... czy to ma sens ?

: 19 cze 2004, 21:43
autor: Mariusz H.
to akurat ma sens para śruba z nakrętką o takiej konfiguracji będzie miała współczynnik tarcia : ok 0,05-0,03
Dla układu stal po stali : 0,1-0,05
Czyli mniejszy współczynnik tarcia a tymsamym można nieco lepsze parametry wyciągnąć (reszta zależy od prowadnic i zastosowanego typu kasowania luzu w układzie)
Jednakże śruba fi5 to naprawde delikatna sprawa i nadaje się jedynie do naprawde delikatnych robutek na naprawde małych obciąrzeniach.

: 19 cze 2004, 21:49
autor: chaos
A może ktos wie jaki skok ma sruba fi 14?

: 20 cze 2004, 09:41
autor: Mariusz H.
Jeśli chodzi o śrubę M14 to PN określa 2 typy skoków
M14x2mm
M14x1,5mm
Sprawdzisz to mierząc odległość między kolejnymi wrębami.

: 20 cze 2004, 13:36
autor: rchobby
Mam kilka pytań dotyczących śrub z gwintem trapezowym.

Co sądzicie o śrubach trapezowych?
Jak wypadają w porównaniu ze zwykłymi?
Kiedy stosować a kiedy lepiej nie?

Pozdrawiam i Dziękuję