Dobór śruby do napędu

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
anjinsan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 11 maja 2008, 14:39
Lokalizacja: Pod Lasie

Dobór śruby do napędu

#1

Post napisał: anjinsan » 29 maja 2014, 07:11

Witam po długiej przerwie.
W końcu zabieram się za przeróbkę mojej prostackiej CNC - czyt. mało dokładnej ;)

Mam dylemat - posiadam silniki około 1Nm i waham się nad wyborem śruby 16x4 czy 18x4.
Szukałem na forum i nie tylko, czy ktoś z sukcesem używa któregoś z wariantów i w sumie jakoś nie udało mi się namierzyć bo przeważnie idą do maszynek 2 do 3 Nm.

No ale takie mam i na jakiś czas zostaną 1Nm ale w przyszłości pewnie będę chciał zwiększyć silniki.

Pytanie konkretne 1Nm + śruba 18x4, przełożenie 2:1, koła HTD 5M 14z na 28z szer. 15mm, śruba długości około 60cm. Czy ktoś ma zbliżony układ i jak to się sprawuje w praktyce (osiągane prędkości w różnych mat.)

Czy może 16x4 - minus cieńszy rdzeń czyli bardziej wiotka, plus odrobinę mniejszy opór.
18x4 za to będzie bardziej przyszłościowa gdy zmienię silniki.

Wiem ze różnica będzie pewnie niezauważalna no ale w moim wyborze jest remis potrzebuję głosu na przechylenie wagi.



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 01 cze 2014, 01:49

Przemysl technologicznie sprawe obrobki elementów. Przykładowo do nakrętek 18x4 idealnie pasuje obudowa lozysk liniowych 25mm. Mozna tanio zrobic fajny korpus nakretek. Na 18tkach zrobisz czopy pod lozyska na 12mm i dalej pod sprzegla na 10 - beda wytrzymalsze. A to jest istotne w domowych maszynkach, gdzie potrafią o sobie dac znac nieosiowosci itp. Roznic w sprawnosci, predkosci itp nie zauwazysz. Wystarczy ze za mocno zacisniesz nakretki i wszystkie roznice biorą w łeb.

Awatar użytkownika

Autor tematu
anjinsan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 11 maja 2008, 14:39
Lokalizacja: Pod Lasie

#3

Post napisał: anjinsan » 04 cze 2014, 10:19

No właśnie jak pisałem - za 18x4 przemawia u mnie głównie rozmiar rdzenia /sztywność/ i też myślę że zysk na zmniejszeniu oporu w 16x4 będzie niewielki - na razie 18x4 wygrywają ;) dzięki za jedyną podpowiedź.
Liczyłem że ktoś używał konfiguracji tych śrub z silnikami 0,9Nm ale widząc że chyba nie. Najwyżej sam przećwiczę i potem podejmę decyzje czy mi to wystarczy czy szukać mocniejszych krokowców. Jeden z silników jest to dość silny ~około 1Nm ale unipolarny z 5 przewodami, zastanawiałem się czy nie rozdzielić 5 przewodu wewnątrz i zwiększyć w ten sposób moment jako bipolarny, ale na razie do testów tak zostanie bo mam jakiś fabryczny z ksero sterownik do niego. Jak będzie kiepsko to go rozbiorę ;)

Awatar użytkownika

morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#4

Post napisał: morghul » 07 cze 2014, 07:10

Kolego, nie rozbieraj silnika krokowego bo się będzie na śmietnik nadawał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”