dobranie śruby trapezowej do krokowca i postępu

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Marooned
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 24 maja 2010, 00:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

dobranie śruby trapezowej do krokowca i postępu

#1

Post napisał: Marooned » 24 maja 2010, 00:32

Witam

Chcę zmontować sobie sanki nastawne do fotografii makro, mniej więcej takie jak te (pełen opis dla zaineresowanych: #1, #2).
Ponieważ nie będzie do tego potrzebny jakiś ogromny moment, myślę o wykorzystaniu starego krokowca Matsushita KP39HM4-016 ze stacji 5.25" (jeśli to zły pomysł, to chętnie usłyszę opinie) podpiętego bezpośrednio pod śrubę (czym to najlepiej połączyć?).

Sterownika jeszcze nie mam, ale pewnie będzie to jakiś z półkrokiem, albo nawet z mikrokrokiem (do ustalenia). Sterownik pewnie na jakiejś atmedze (sterowanie sankami to będzie wąski wycinek jego zastosowania, projekt w mojej głowie jest olbrzymi i długoterminowy).

Wracając do głównego problemu. Aby uzyskać dokładność posuwu rzędu 0.01mm jaką śrubę musiałbym zastosować? Generalnie mając dane silnika (3.6 stopnia na krok) mogę sobie to samemu wyliczyć, ale nigdy wcześniej nie wykonywałem takich elementów mechanicznych i mogę niechcący pominąć jakieś istotne aspekty takich wyliczeń - stąd prośba o poradę.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Houk!


Programista, zakurzony elektronik, młody pilot koptera i Bixlera, napalony na frezarkę CNC

Tagi:


radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

#2

Post napisał: radziwon » 24 maja 2010, 08:56

Śrubę w zasadzie jakąkolwiek. Z tego co mówisz masz 100 kroków na obrót. Czyli jeden krok spowoduje przesunięcie o [skok śruby]/100. Tu nie ma gdzie się pomylić ;). Gdybyś dał śrubę o skoku 2mm to jeden krok silnika to przesunięcie o 0,02mm. Ewentualnie możesz sprawdzić gwinty trójkątne ( a nie trapezowe ) dostępne w każdym supermarkecie. Zdaje się m4 albo m5 ma skok 1mm. Ale one nie są produkowane do przesuwania tylko do mocowania.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Marooned
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 24 maja 2010, 00:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Post napisał: Marooned » 24 maja 2010, 11:38

Czyli jednak żadnych ukrytych zaskoczeń nie było.
Sterując półkrokiem będzie wspomniane 10um, więc wręcz idealnie.

Tak patrzę na tę stronę http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sruby_trapezowe.htm
i wychodzi, że pierwsza w tabelce to będzie właśnie ta odpowiednia. Miodzio, pozostaje dobrać łożysko po drugiej stronie, połączyć z silnikiem i zacząć konstruować obudowę.

Dzięki :smile:
Programista, zakurzony elektronik, młody pilot koptera i Bixlera, napalony na frezarkę CNC

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”