Strona 1 z 1

Czy uda sie zrobic taka nakretke ?

: 16 kwie 2009, 15:24
autor: etet100
Witam. Wiem, ze rysunki sa tragiczne ale chyba widac o co chodzi:



Interesuje mnie czy bedzie sie dalo wykonac cos takiego jak na rysunku z prawej na dole.

Tokarz mial mi zrobic nakretke i dalem rysunek zwyklej okraglej bez kolnierza a on zaproponowal, ze zrobi mi to od razu z obudowa gotowa do przykrecenia. No to pomyslalem, ze dodam jeszcze do tego takie proste kasowanie luzu. No i teraz on mi mowi, ze to bedzie za miekkie (fakt, ze chce to dosyc male zrobic ale nie az tak) a poza tym, ze nie musze miec kasowania bo on mi to zrobi tak zeby nie bylo luzow. Moze i mi zrobi bo sprzet ma i umiejetnosci na pewno tez ale mimo wszystkich chcialbym te kasowanie.

Czy takie cos moze dzialac ? Chodzi o to, zeby srubka w niewielkim stopniu regulowac srednice gwintu. Widzialem podobne patenty i wiem, ze sa stosowane nawet w troszke bardziej profesjonalnych maszynach niz moja. Ta moja ma byc tylko do drewna dlatego ta nakretka mala dosyc.

Na tym rysunku w sumie nie ma za duzo wymiarow : gwint Tr14x4 a nakretka poczatkowo miala miec 21 lub 22mm srednicy (w wersji okraglej) a do tego doczepione te mocowanie o dlugosc 40 do 50mm. Scianki tej nakretki maja po okolo 3,5mm albo 4mm i wydaje mi sie, ze to dosyc duzo.

Bedzie sie tak dalo czy kombinowac jednak patent z 2 nakretkami obok siebie ? To moje bardziej mi sie podoba.

: 17 kwie 2009, 10:30
autor: kubuuss
To kasowanie luzu nie ma sensu gdyż jak powstanie luz to nie można będzie go skasować tym rozwiązaniem. Lepiej zrobić tak jak proponuje tokarz, czyli dokładne pasowanie.

: 17 kwie 2009, 11:38
autor: etet100
kubuuss pisze:To kasowanie luzu nie ma sensu gdyż jak powstanie luz to nie można będzie go skasować tym rozwiązaniem. Lepiej zrobić tak jak proponuje tokarz, czyli dokładne pasowanie.
No po zastanowieniu sie tez tak juz mysle bo ze wzgledu na ksztalt gwintu same sciskanie nakretki nie bedzie chyba dzialalo. Nie wiem tylko jak dlugo to podziala bez luzow.

: 17 kwie 2009, 12:22
autor: kubuuss
Jak jest dobre smarowanie to trochę pochodzi. Lepiej pomyśl o dwóch nakrętkach do kasowania luzu. Też jest to proste rozwiązanie ale dobre.

: 18 kwie 2009, 21:06
autor: etet100
kubuuss pisze:Jak jest dobre smarowanie to trochę pochodzi. Lepiej pomyśl o dwóch nakrętkach do kasowania luzu. Też jest to proste rozwiązanie ale dobre.
Wcale nie takie proste. Nie wiem jak zamocowac 2 nakretki zeby byly w odpowiedniej odleglosci i obydwie w 1 osi. Nie mam ani sprzetu ani umiejetnosci zeby zrobic to precyzyjnie. Jakies kasowanie luzu na 1 nakretce byloby prostrze. Ewentualnie jakis patent zeby 1 nakretka byla zlaczona z druga a tylko ta druga z reszta konstrukcji.

: 19 kwie 2009, 12:42
autor: BYDGOST
kubuuss pisze:To kasowanie luzu nie ma sensu gdyż jak powstanie luz to nie można będzie go skasować tym rozwiązaniem.
A jednak takie rozwiązanie ma sens i jest stosowane w budowie obrabiarek.

: 22 kwie 2009, 12:45
autor: kubuuss
A jednak takie rozwiązanie ma sens i jest stosowane w budowie obrabiarek.[/quote]



Tak, ale żeby skasować luz trzeba każdorazowo wyjąć śrubę i ją wyremontować (przeszlifować lub przetoczyć).

: 22 kwie 2009, 23:05
autor: BYDGOST
Tak, ale żeby skasować luz trzeba każdorazowo wyjąć śrubę i ją wyremontować (przeszlifować lub przetoczyć).
To nie tak. Nakrętka taka ma trzy śruby, które służą do ustalania luzu jaki jest wymagany poprzez zwiększanie lub zmniejszanie szczeliny nakrętki. Gwint trapezowy ma pochylone pod kątem boki gwintu i zmniejszanie średnicy nakrętki powoduje zbliżanie się odpowiadających sobie powierzchni śruby i nakrętki a tym samym luz się zmniejsza. Działa to trochę podobnie jak nakrętka dzielona montowana na suporcie tokarki.

: 24 kwie 2009, 11:01
autor: kubuuss
To nie tak. Nakrętka taka ma trzy śruby, które służą do ustalania luzu jaki jest wymagany poprzez zwiększanie lub zmniejszanie szczeliny nakrętki.

Wszystko jest fajnie do czasu jak pojawi się luz (zużycie śruby). Jeśli pojawi się np. luz 0,1 mm i założymy że wszystkie powierzchnie gwintu zużyły się równomienrnie (śruba, nakrętka) to jeden bok gwintu śruby będzie miał zużycie 0,025 mm. Jeśli teraz będziesz chciał skasować luz to skasujesz go na powierzchniach bocznych gwintu od usoku do połowy odległości dociągnięcia połówek nakrętki dzielonej do gwintu czyli kilka setek mm. Jeśli skasujemy luz na tak mikroskopijnej powierzchni to luz pojawi się z powrotem natychmiast. Aby skasować ten luz potrzeba usunąć ten karb (uskok) na śrubie przez szlifowanie czy toczenie.[/quote][/quote]