Strona 1 z 1

Przekladnia na kole zebatym

: 06 lis 2008, 12:04
autor: kak
Zbieram powoli czesci do routera X 1500, Y 800, Z 100

Czytalem ze silniki krokowe traca moment obrotowy nim szybciej sie kreca.

Czy dobrym pomyslem jest obrabiac na wolnych obrotach silnika i miec wiekrza przekladnie na kolach zebatych zeby sruba sie szybciej krecila?

Bede uzywal routera do obrabiania gabki, drewna i aluminium.

Nie ma jakiegos "standardu" który ciagle jest polecany tu na forum do takiego typu maszyny, o czym ja nie moge nic znalezc?

Z góry dzieki

Adam

: 08 lis 2008, 18:38
autor: CICHY84
wiesz to ze sruba bedzie miala przelozenie to tez wplywa na moment i moc(wiueksze obroty na silniku wieksza moc na wrzecionie) tak jak w samochodzie moim zdaniem najlepiej zastosowac gotowe wrzeciono obrotowe bo zastosowanie zamiast wrzeciona silnika krokowego jest smieszne no chyba ze chodzi o mala obróbke, natomiast zastosowanie p-rzelozenia w napedaqch osi jest jak najbardziej na miejscu bo np. z silnika którego moment trzymajacy 20Nm mozemy wyciagnacx nawet 30Nm a to juz duzo oczywiscie kosztem zastosowania przekladni w napedach osi jest dokladnosc obróbkin bo kazdy luz na silniku jak i na przekladni srubowej trzeba zsumowac i czasem dokładnosc zmniejsza sie nawet do 0.1mm w najgorszym przypadku

: 22 lis 2008, 22:59
autor: pasierbo
Obrazek
Czerwona linia to przykładowa charakterystyka jakiegoś silnika. Gdyby zastosować przełożenie spowalniające przykładowo 1:2 to śruba będzie się kręciła mniej więcej według charakterystyki "1"(patrz rysunek). Takie zastosowanie ma sens gdy mamy zamiar pracować z prędkościami śruby na lewo od punktu przecięcia "3"(rysunek) z charakterystyką pierwotną. Gdy zastosujesz przełożenie takie jak mówisz multiplikujące przykładowo 2:1 to śruba będzie się kręciła mniej więcej według charakterystyki "2" Takie rozwiązanie mogłoby mieć sens gdybyśmy mieli zamiar pracować z prędkościami na prawo od punktu "4". Prędkość obrotowa rośnie dwa razy ale moment spada dwa razy plus jeszcze straty spowodowane tarciem w przekładni. Czy to ma sens? Można to rozpatrzeć na konkretnym silniku, przełożeniu i śrubie ale zastosowanie raczej do gąbki.