Uruchomienie cnc na arduino

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
pawel039
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:55
Lokalizacja: Polska

Uruchomienie cnc na arduino

#1

Post napisał: pawel039 » 26 lis 2016, 15:50

Witam mam zakupioną elektronikę i chcę ją uruchomić, problem polega na tym że po podłączeniu silniki się nie kręcą!
to co posiadam:
-arduino uno
-cnc shield v3
-stepstick a4988
-silniki krokowe JK42HS34-0404
-na 12V prąd 0.4A na cewke
-zasilacz impulsowy 12V 2.5A 30W
z oprogramowaniem podążałem za postami z innego forum http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124
połączenie komputer-arduino jest silnik przy próbie sterowania ręcznego próbuje ruszyć i to wszystko nie obraca się.
Czy może ktoś mi pomóc?



Tagi:


kubomanik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 28 paź 2015, 21:13
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: kubomanik » 27 lis 2016, 21:13

1)

Zakładam że cały układ masz poprawnie podłączony to jest przewody 2b 2a 1b 1a sterownika z silnikiem?


2) Czy silniki się grzeją podczas pracy Twojego układu


3) Proponuję sprawdzić najpierw czy z arduino wysyłany jest poprawny sygnał na jeden sterownik silnika krokowego .

Czyli ja bym zbudował układ i napisał prosty program który zapalał by diodki step dir z bardzo małą częstotliwością. Diodki imitowały by wejście sterownika

4)
Zasilanie Twojego układu jest sprawne ? Stepsticki wymagaja również zasilania 5V które powinieneś pociągnąć z Arduino


Autor tematu
pawel039
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:55
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: pawel039 » 30 lis 2016, 21:05

Dzięki za odpowiedź. :smile:
1 dobrze trochę się męczyłem ale dobrze podłączyłem
2 zmieniałem parametr odpowiedzialny za czas pracy od stale włączony od wyłączony na postoju i nic to nie dało
4 mam shield cnc v3 więc jest 5V
3 testowałem tak tylko jeden silnik
Czy może być to wina windowsa 8 ???

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 30 lis 2016, 21:46

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 30 lis 2016, 22:11

Jak z Arduino to skorzystaj z oprogramowania GRBL.
Jesli wszystko podlaczyles to ustawienia tylko i wylacznie. W GRBL jest rejestr gdzie ustawiasz dlugosc pojedynczego kroku i przyspieszenie. Polecam Ci grbl-a bo jest najszybszym i najprzyjemniejszym sposobem zeby "zaczelo sie krecic".
Latwiej jest z dwoma silnikami i arduino uno. Jesli chcesz 3 silniki i mega arduino tez sie da.


Autor tematu
pawel039
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2015, 13:55
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: pawel039 » 01 gru 2016, 19:41

Podłączyłem jeden silnik tak jak w tym linku oraz wgrałem kod testowy i wszystko działa.
Silnik obraca się normalnie. Problem jest gdy chcę sterować przez GRBL nic się nie rusza i wyskakuje mi komenda G91 oraz coś że waiting for ok fail o co może chodzić?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 03 gru 2016, 18:51

Zciagnij i przetestuj pare przykladowych programow nc1 z netu. Najwazniejsze sa ustawienia grbla. Tam jest caly rejestr gdzue kazdy parametr mozesz ustawic. Twoje sterowniki moga byc w trybie pelnych krokow, polowek itp az do 1/32 kroku ( nie wiem jaki masz dokladnie kontroler silnika ( uzyj ukladow z POLOLU - latwe i przyjemne i mnostwo przykladow ). Jesli Twoj GRBL jest ustawiony na 1/32 krokow a sterownik na cale kroku to sterownik wysyla bardzo szybkie impulsy na ktore silnik nie jest w stanie odpiwiedziec. Jesli w grblu masz predkosci pod cale kroki a sterownik ma zworki po 1/32 to bedzie ruch ale zwolniony 32 krotnie.
W swoim sterowniku sprawdz kable czy masz odpowiednio podlaczony pin ENABLE. Niektore sterowniki sa normalnie Disable i musisz z Arduino wyslac sygnal na port sterownika zeby go zaktywowac ( zazwyczaj ten sam sygnal uzywa sie zeby jednoczesnie ustawic poziom na wejscie ENABLE i RESET ).

Zasadniczo moga byc tylko te dwue sprawy - "niedograne" ustawienia krokow miedzy GRBL-em a sterownikiem ( mozesz to naprawic ustawiajac zworku badz wprowadzajac inne ustawie ia do rejestrow grbla ) badz piny RESET i ENABLE sa ustawione odwrotnie niz powinny byc.
Poczytaj dokumentacje sterownika silnikow dokladniej i dokumentacje grbla.

Dla wiekszych silnikow ( o wiekszej bezwladnosci ) moga nastaiec jeszcze dwa problemy :
1. Przyspieszenia ( tez do ustawienia w GRBLU ) beda za wysokiedla danego silnika i nie nadazy za sygnalem.
2. Przy probie ruszenia z pozycji nastapi pobor pradu powyzej granicy na zasilaczu -bedzie wywalal zasilacz. Zeby to naprawic potrzebujesz poszukac ogranicznika pradu na sterowniku silnika -zwyczajowo na plytce powinien byc maly potencjometr.
Wstaw pare zdjec.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”