RAMPS jako sterownik CNC i kilka pytań laika

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
MatixYo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2011, 19:49
Lokalizacja: Z kąś

RAMPS jako sterownik CNC i kilka pytań laika

#1

Post napisał: MatixYo » 30 lis 2013, 19:38

Witam

Otóż przymierzam się do budowy CNC. Zacząłem od sterownika.
Pomimo iż posiadam komputer z lpt wolałbym taki sterownik którym steruje się przez USB.
Wybrałem do tego Arduino Mega + RAMPS.
Istnieje specjalne oprogramowanie na Arduino, Marlin które służy do sterowania drukarkami 3d.
1. Do drukowania wykorzystywany jest G-code więc czy frezarka CNC również będzie na tym działać?

2. Kolejne pytanie to czy taki silnik lub taki będzie działał z którymś z
tych sterowników?



Tagi:


doman
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 01 mar 2012, 20:04
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: doman » 30 lis 2013, 20:41

Sterowniki które same robią obliczenia i oparte są na uC (klasy powiedzmy sobie niskiej) na g-codach to pomyłka - np. te które odbierają paczki g-codów, albo te które odczytują g-cody z SD (jakbyś miał PC'ta o takich "możliwościach" jak te sterowniki to już byś z niego miedź na złom wyciągał) ;) Samo wykorzystanie USB do tego to też pomyłka. Wysyłanie danych paczkami i próba np. zatrzymania i wznowienia (czy cofnięcia) itp. wycinania z poziomu Pc'ta jest lekko mówiąc mało prawdopodobna :D

Moim skromnym zdaniem to pomysł kiepski. Ale nowoczesny :D Tak czy siak - powodzenia ! Obym się mylił. Sam chętnie używał bym małego netbooka z portem usb zamiast kilkunasto kilowej "szafy" i monitora równie ciężkiego (akurat taki mam ;) kineskopy są już "retro" !).


Autor tematu
MatixYo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2011, 19:49
Lokalizacja: Z kąś

#3

Post napisał: MatixYo » 30 lis 2013, 20:57

Sterownik przy sterowaniu drukarką 3d radzi sobie dość dobrze (RepRap na tym stoi).
Wydaję mi się, że przy sterowaniu CNC nie powinno być dużo gorzej.
Gorzej z mocą tego układu, ale ja nie potrzebuję ultra mocnej maszyny.
Zaciekawił mnie ten silnik. Kosztuje on 20 $ i podobno ma 2,3 nm. Działa też na niskim natężeniu 1A. Tylko czy jest kompatybilny ze sterownikami pololu?


doman
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 01 mar 2012, 20:04
Lokalizacja: inąd

#4

Post napisał: doman » 30 lis 2013, 21:10

Markowe krokowce które mają oferowane Nm nie tylko na papierze można określać praktycznie po ich masie, taki ma taką "moc" a taki taką. Nie wiem jak jest tutaj (moment trzymający). Moje silniczki 2Nm mają masę koło 1kg i prąd 2A/fazę.

Ale podobno nie ocenia się książki po okładce - a opisana metoda "na oko" jest dużo MNIEJ niż naukowa :lol: niemniej jakiś pogląd daje. Te wyglądają na 0,5Nm ;p

Tak czy siak, odpowiadając na pytanie - TAK są kompatybilne - cokolwiek by to miało znaczyć :lol:

Patrz na prąd/fazę, minimalne i maksymalne napięcie zasilania cewek oraz czy sterownik nie jest przypadkiem tylko unipolarny.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 01 gru 2013, 10:35

MatixYo pisze: Zaciekawił mnie ten silnik. Kosztuje on 20 $ i podobno ma 2,3 nm. Działa też na niskim natężeniu 1A.
wygląda na niezłą ściemę jak na mnie, więc ostrożnie. może to być np 23Ncm co daje 0,23Nm co by było prawdą dla silnika NEMA 17 o długości 37mm
wyżej głowy i praw fizyki nie skoczy niestety
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
MatixYo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2011, 19:49
Lokalizacja: Z kąś

#6

Post napisał: MatixYo » 01 gru 2013, 15:20

Dla mnie również wygląda na scam.
Dlatego nie kupię go.
Znalazłem taki sklep.
Są tam dość tanie silniki krokowe.
Najmocniejszy sterownik pololu ma 2,2 A i to kiedy jest chłodzony.
Najbliższy ku temu jest silnik który ma 1.9 Nm, ale potrzebuje on aż 2,8 A.
Czy takie silniki można zasilać wyższym napięciem i czy wtedy natężenie będzie wyższe czy niższe?
Tak po za tym, to nie wiecie czy na silniki krokowe i zasilacze z Chin jest Vat i Cło?
Czy muszą mieć jakieś atesty?
Mały offtop ale kiedyś zamówiłem z Chin tablet, który nie miał niestety znaczka CE i go cofnęli. Ale kasę dostałem od razu bo przez paypal.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: pltmaxnc » 01 gru 2013, 21:13

MatixYo napisał
Zaciekawił mnie ten silnik. Kosztuje on 20 $ i podobno ma 2,3 nm.
Chińczyk nie podał wartości momentu trzymajacego (holding torique) tylko "Rated Torque" , a to jest zasadnicza róznica.
Moment nas interesujacy czyli trzymający nie przekroczy dla tego silnika wartości 20-25 Ncm , cena nie jest zbyt atrakcyjna po dodaniu kosztów transporu i odprawy celnej.
Radzę poszukać na al.....gro , jest duży wybór nowych i z demontarzu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”