Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

Problem z resetującym się arduino

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#1

Post napisał: ircpcb » 12 sty 2022, 21:59

Cześć. Chciałem wzbogacić moją maszynę o sterowanie z g-code pracą wrzeciona. Nie interesuje mnie prędkość obrotów, tym akurat wiem jak sterować, bo podobnie steruję mocą lasera, natomiast problem pojawił się przy prostym włącz - wyłącz wrzeciona na 230V. Problem nie występuje gdy wrzeciono włączam ręcznie, więc to nie jest efekt braków ekranów, uziemień itp, zresztą to wszystko już testowałem.

Bardziej szczegółowo - znalazłem wolne gniazdo w RAMPS na mojej Arduino mega 2560 - gniazdo D10, więc przerobiłem soft tak aby M7 i M9 sterowało tym sygnałowym +5V.

Na wyjściu z arduino dostaję więc upragnione 5V oraz masę do niego - nie uziemioną z niczym innym, tak mi się wydaje, choć sprawdzałem tylko te masy które miałem w zasięgu wzroku.

I tak - kupiłem na ali taki moduł przekaźnika separowany elementem optycznym.

Obrazek

Jest w nim jakaś dioda, zdaje się zenerka 5v, więc rozumiem że napięcie wzbudzone z cewki przekaźnika nie powinno wracać, co prawda nie widzę tam na samej cewce - diody prostowniczej ustawionej zaporowo do eliminowania wytworzonego przez cewkę prądu. No ale dobra - dorobiłem sobie na zasilaniu oraz na wejściu sygnału filtry :

Obrazek

No i dalej du**. Nic to nie dało kompletnie. Zasilanie 5V mam osobne z zasilacza stabilizowanego.

Problem kompletnie nie występuje gdy uruchamiam lub wyłączam wrzeciono ręcznie - wyłącznikiem.
Jeszcze jutro spróbuję odpiąć się tym sterowaniem od arduino i podać bezpośrednio 5V czy problem zniknie.

Macie jakiś sensowny pomysł ? arduino dostaje strzała i rozłącza się z USB. Nie dzieje się to za każdym razem i częściej przy wyłączaniu wrzeciona niż przy włączaniu - czyli objaw dokładnie taki jaki robi niezabezpieczona cewka przekaźnika, ale kurde skoro jest tam element optyczny ? może zwyczajnie ten przekaźnik jest zbyt malutki i zbyt łatwo indukuje się napięcie ? no ale powinno się skasować na moich filtrach - są tam diody prostownicze ustawione zaporowo oraz dodatkowo na sygnałowym jest dioda odcinająca ujemne śmieci które chciałyby wracać.

Na pewno każdy kto steruje włącz wyłącz wrzeciona z arduino albo miał ten problem, albo poszedł w jakiś bardziej profesjonalny moduł przekaźnika który jest wystarczająco "odgrodzony". Poradźcie coś, bo tak się cieszyłem że wreszcie mi to ruszyło, a tu się okazuje że nie jestem w stanie tego płynnie używać np w trakcie wykonywania programu. Jeżeli chodzi o włącz/wyłącz zasilacza lasera 30W - śmiga to idealnie, ale wiadomo - tam nie ma takiego poboru mocy. Wrzeciono jest 700W. Kable nie wiszą bez ładu i co się dało to jest izolowane.


Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#2

Post napisał: tuxcnc » 12 sty 2022, 22:09

ircpcb pisze:
12 sty 2022, 21:59
kupiłem na ali taki moduł przekaźnika separowany elementem optycznym.

Obrazek
Standardowy moduł, sprzedany zapewne w milionach egzemplarzy, który działa wszystkim i bez problemu.
Natomiast do tego co Ty właściwie odpieprzasz i po jasną cholerę, to dojść nie potrafię...


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#3

Post napisał: ircpcb » 12 sty 2022, 22:20

tuxcnc - jak zwykle dziękuję za pomoc. To znaczy co ? wszyscy tego używają w podobnym celu i nikomu nie głupieje z tego powodu arduino tak ? to chcesz napisać ? na początku był sam moduł przekaźnika, bez moich dodatkowych pierdół. Co go wysterowałem z gcode - to co któryś raz resetuje arduino. Umiesz pomóc ? czy zwyczajnie nie wiesz co jest ale siedzisz na gwoździach. Dodam że to klon arduino. Może to ma jakieś znaczenie.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#4

Post napisał: TOP67 » 12 sty 2022, 22:35

Czy jak załączasz ten przekaźnik, bez wrzeciona, to wtedy Arduino się nie rozłącza?


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#5

Post napisał: ircpcb » 12 sty 2022, 22:39

Nie testowałem w taki sposób. Ale jak zamiast wrzeciona steruję zasilaczem 30W dla lasera, to problemu nie zauważyłem.

Jutro sprawdzę cykanie samym przekaźnikiem przez M7/M9

albo idę od razu, bo nie daje mi to spokoju.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#6

Post napisał: TOP67 » 12 sty 2022, 22:43

Jeśli bez obciążenia działa, to może przekaźnik iskrzy i to indukuje zakłócenia w części niby odseparowanej. Użyj przekaźnika SSR AC (przełącza przy przejściu przez zero).


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#7

Post napisał: ircpcb » 12 sty 2022, 22:54

Bez obciążenia działa. Tak samo z obciążeniem zasilacza 230V 30W. Tylko pod tym wrzecionem tak się dzieje. Na zasilaczu do silnika 775 - włącza płynnie zasilacz 40W i silnik - też objawu nie ma.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#8

Post napisał: tuxcnc » 12 sty 2022, 23:01

ircpcb pisze:
12 sty 2022, 22:54
Bez obciążenia działa. Tak samo z obciążeniem zasilacza 230V 30W. Tylko pod tym wrzecionem tak się dzieje. Na zasilaczu do silnika 775 - włącza płynnie zasilacz 40W i silnik - też objawu nie ma.
No to problemem są zakłócenia z silnika wrzeciona i filtr przeciwzakłóceniowy trzeba założyć na obciążeniu.
Najlepiej jak najdalej od Arduino, jakieś dławiki szeregowo (może wystarczą ferryty na przewody) i kondensator równolegle do silnika.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#9

Post napisał: ircpcb » 12 sty 2022, 23:06

Zachciało mi się wrzeciona 700W na 230V. Wiedziałem że będą z nim problemy. Teraz podłączyłem zamiast niego zwykłego malutkiego dremelka na 230V - 175W i też śmiga bez problemu.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Automatyczne załączanie wrzeciona z arduino mega GRBL

#10

Post napisał: TOP67 » 12 sty 2022, 23:17

Możesz jeszcze dołożyć stycznik bezpośrednio przy wrzecionie i sterować go z przekaźnika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”