Centrum SCM problem z bazami

Dyskusje o innych maszynach do obróbki drewna

Autor tematu
e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

Centrum SCM problem z bazami

#1

Post napisał: e)(ist » 10 lis 2010, 20:49

witam
od niedawna pracuję na CNC firmy SCM . I mój problem - gdy są podniesione bazy to scm rusza bez pokazania żadnego błędu.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2011, 20:57 przez e)(ist, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#2

Post napisał: jarosław pawlik » 10 lis 2010, 23:56

Wygląda na to, że możesz mieć uszkodzone kontaktrony pokazujące pozycję bazy. Ale rozwiązań jest wiele - czasem do kontroli stosuje się czujniki indukcyjne. Kawałek schematu by się przydało. Są też maszyny, które nie mają kontroli baz i sterownik nie wie czy bazy są schowane. Maszyna rusza ,a bazy są u góry - przyczyn tego stanu jest wiele. Za niskie ciśnienie w układzie (np. źle wyregulowany czujnik ciśnienia)- puszcza maszynę przy zbyt niskim ciśnieniu, elektrozawór ciężko chodzi lub się przyciera bądź też woda w układzie powietrznym. Ważną rzeczą jest smarowanie układu powietrznego i sprawdzenie czy w naolejaczu jest odpowiedni poziom oleju - do pneumatyki no i czy go ubywa. Może być tak, że olej jest, ale nie jest podawany do układu.


Autor tematu
e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: e)(ist » 11 lis 2010, 11:31

układ chodzi na próżni czyli bazy sa zasysane czyli zamykane razem gdy element jest zasysany. Wydaje mi sie że właśnie źle jest ustawione to ciśnienie ale nie wiem jak to ustawić.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#4

Post napisał: jarosław pawlik » 11 lis 2010, 12:39

Układ baz raczej nie chodzi na podciśnieniu, nigdy nie spotkałem takiego układu. Regulację ciśnienia przeprowadza się tuż przy złączce doprowadzającej powietrze do maszyny. Jest tam zegar, a nad nim pokrętło - ustawić około 7 do 8 bar. Przynajmniej u mnie, jest tak ustawione. Jeśli jednak, takie ciśnienie jest już ustawione na maszynie, to prawdopodobnie zacinają się elektrozawory zasilające bazy lub same bazy mogą mieć zatarte tłoczyska. Bazy się rozbiera i można porządnie przeczyścić i naoliwić, a elektrozawory najlepiej wymienić na nowe. Jeśli byś chciał regulować podciśnienie to w układzie vacum są czujniki membranowe, a na nich pokrętło na imbusa. Są na nich namalowane strzałki, na plus bądź na minus. Ale jest to regulacja siły jaką można przyssać element, nie jest to regulacja baz - moim zdaniem.


Autor tematu
e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: e)(ist » 14 lis 2010, 12:52

to chyba jeszcze mało widziałeś. Do zasysanie elementów i ruchu ssawek jest koło maszyny pompa próżniowa. DO baz przychodzą tylko dwie rureczki z powietrzem. Bazy pracują bez problemu tzn. chowają się i wysuwają.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

SCM

#6

Post napisał: jarosław pawlik » 16 lis 2010, 16:53

U mnie jest Record 125 i oglądałem dziś, w jaki sposób włączone są te bazy w sytem sterowania powietrzem. Tak są rureczki, które podłączone są pod Vacum, ale jest to odpowietrzenie , a nie sterowanie bazami. Możliwe ,że masz jakiś wynalazek, ale te Recordy są raczej do siebie podobne. Ale napisz co zrobiłeś ,że bazy pracują prawidłowo?


Autor tematu
e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

#7

Post napisał: e)(ist » 16 lis 2010, 19:45

nie zrobiłem jeszcze tego - źle mnie chyba zrozumiałeś! Chodziło mi o to że bazy się nie zacinają, chodzą sprawnie. Tylko maszyna rusza przy nie zassanym elemencie.

rzeczywiście sterowanie chyba jest w innym miejscu.

Zauważyłem jeszcze gdy mam zassany element i wyłączę pompę to cnc pokazuje błąd: słabe ciśnienie. A gdy pompa jest włączona lub wyłączona a bazy w górze to cnc rusza tak czy inaczej.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#8

Post napisał: jarosław pawlik » 17 lis 2010, 17:25

Dobrze by było gdybyś przesłał schemat tego SCM jak masz go w pdf - to łatwiej będzie coś powiedzieć. Taki przypadek wystąpił u mnie na U46 - w momencie jak operator przyssał element bazy się nie schowały , a maszyna poszła do pracy. Innym razem element nie był przyssany, a maszyna i tak poszła do pracy. Okazało się ,że winę za to ponosi czujnik membranowy, który w momencie jak przyssany został element przerywał obwód elektryczny elektrozaworu sterującego bazy i one się chowały. Pierwsza sprawa- w samym czujniku było bardzo dużo trocin - trzeba było wydmuchać i uszczelnić. Po drugie - czujnik trzeba było wyregulować tak, aby w momencie przyssania bądź puszczenia elementu przełączał on swoje styki. U mnie na schemacie oznaczone są one jako VA, VB ,VC, VD. Strefy VB i VC nie są wykorzystane , czyli do sprawdzenia zostały czujniki VA i VD. Pozdrawiam


Autor tematu
e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: e)(ist » 17 lis 2010, 18:53

a w którym miejscu znajduje się u Ciebie ten czujnik w maszynie?

a schemat postaram się jutro poszukać


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#10

Post napisał: jarosław pawlik » 17 lis 2010, 19:25

W U46 czujniki - trudno to nazwać czujnikami, ale taką rolę pełnią znajdują się z lewej strony, od przodu maszyny i wygladają jak przekaźniki w metalowej obudowie. Trzeba odkręcić blachę i tam jest cały garnitur elektrozaworów. Te o które nam chodzi są ustawione równolegle, cztery sztuki w kolorze niebieskim z pokrętłem na imbusa do regulacji przełączania styków. Tzn. ustawia się to tak, że przy przyssanym elemencie ma zewrzeć styk, a przy puszczonym rozewrzeć - czyli tak jakby na środku trzeba to ustawić.

[ Dodano: 2010-11-17, 20:18 ]
W Recordzie 125 jest to urządzenie pneumatyczne - tak to nazwali DP1 i DP2.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne Maszyny CNC do Obróbki Drewna, Frezarki, Centra, Plotery”