Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

Dyskusje dotyczące maszyn grupy Homag, Weeke

Autor tematu
gostffe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2016, 19:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#1

Post napisał: gostffe » 31 paź 2017, 21:12

Witam, przeleciałem kilka tematów związanych z konwertowaniem z plików .dxf na .mpr pobrałem zarówna triala woodwopa oraz woodWOP DXF-Import ze strony homaga. Następnie dla próby wyeksportowałem prostą ścieżkę z ilustratora jednak efekt tego jest poniżej widoczny na zdjęciach a mianowicie w woodwopie widzę pustkę a exporter krzyczy, że widzi błędy... Czy ktoś wie co jest tego powodem oraz jak temu zaradzić?

Obrazek

Obrazek



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#2

Post napisał: lajosz » 02 lis 2017, 16:20

gostffe pisze: mianowicie w woodwopie widzę pustkę a exporter krzyczy, że widzi błędy... Czy ktoś wie co jest tego powodem oraz jak temu zaradzić?
Exporter nie krzyczy, że błędy, ale że ostrzeżenia, a to zupełnie coś innego.

Otóż ten komunikat to ostrzeżenie ogólne i może oznaczać, że wektory nie leżą na właściwie nazwanej warstwie albo że warstwa jest źle opisana, albo że jest to warstwa bez informacji o obróbce.
Jeśli (szczęśliwie) jest to tylko brak informacji o obróbce, bo np. umieściłeś wektory na warstwie o nazwie FK, to wektory takie zostaną wyeksportowane do WoodWop-a, ale dopóki w Woodwop-ie nie zaznaczysz opcji, że ma pokazywać WSZYTSKIE wektory, to WoodWop domyślnie pokazuje tylko te wektory do których przypisana jest jakaś obróbka.

Co Ty zrobiłeś nie tak, nie wiem, bo nie dołączyłeś pliku DXF.


grzegorz.d3
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#3

Post napisał: grzegorz.d3 » 13 lis 2017, 18:23

Witam i jak sobie poradziłeś z tym problemem ja mam to samo jak masz jakiś DXF który Ci dobrze konwertuje to podaj go na forum Ja też bym sobie sprawdził jak to wygląda.
U mnie przekonwertuje jest OK ale nie wczyta go do WOODWOPa to jest puste okienko.
Ja używam programu ARTCAM.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#4

Post napisał: lajosz » 18 lis 2017, 14:20

grzegorz.d3 pisze:
13 lis 2017, 18:23
Witam i jak sobie poradziłeś z tym problemem ja mam to samo jak masz jakiś DXF który Ci dobrze konwertuje to podaj go na forum Ja też bym sobie sprawdził jak to wygląda.
U mnie przekonwertuje jest OK ale nie wczyta go do WOODWOPa to jest puste okienko.
Ja używam programu ARTCAM.
Kolego grzegorz.d3

Mylisz tutaj wiele spraw, czyli:

Nie wystarczy eksport/import do WoodWop-a pliku DXF.
Plik DXF dla WoodWop-a powinien być właściwie przygotowany, bo WoodWop, poprzez BPP5 rozpoznaje co też tam w tym DXF-ie umieściłeś i jak nazwałeś warstwy.
TYLKO ODPOWIEDNIO NAZWANE WARSTWY w pliku DXF pozwalają na zobaczenie czegokolwiek w WoodWop-ie.
Jak nazywać te warstwy, masz napisane w HELP-ie do WoodWop-a.
Poza tym, w przypadku WooDwop wersja 4.5-5.0 w folderze C:\ww4\Programs\Bpp5\Samples\Drawings masz przykładowe pliki DXF z rozpisanymi wszystkimi możliwymi warstwami, ich nazwami i przypisanymi do nich obróbkami, więc wystarczy załadować taki plik (np. 2002_ENU.dxf albo Example.dxf) do np. AutoCAD-a i ..... już masz wyszstko jak na dłoni.
Dlaczego poszczególne warstwy są nazywane tak a nie inaczej, masz wyjaśnione w instrukcji (HALP) do WoodWop-a.
Poza tym, zawsze możesz przepuścić np. plik Example.dxf przez Bpp5, załadować wynik konwersji do WoodWop-a, a następnie przyjrzeć się temu cowidzisz w WoodWopie i porównać z nazwami warstw w pliku Example.dxf

Jesli zaś o Artcam-a chodzi, to całkiem niedawno koncern Homag-Weeke wypuścił najnowszy postrpocesor do swoich maszyn dla Artcam-a, a nazwy się toto HOMAG_MPR_PLY.CON i można pobrać z oficjalnej strony Homag-a.

==========
Tak na marginesie, to najlepiej przygotowywać plik DXF właśnie w AutoCAD-zie, tzn, nie koniecznie musi być narysowane w AutoCAD-zie, ale nazwy warstw dobrze jest nadać właśnie w AutoCAD-zie i podczas eksportu do DXF-a zaznaczyć, żeby eksportował do AutoCAD-a w wersji 2000.
Wtedy jest (przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia) najmniej niespodzianek przy konwersji i imporcie do WoodWop-a.


grzegorz.d3
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#5

Post napisał: grzegorz.d3 » 19 lis 2017, 11:14

A gdzie jest ten plik HOMAG_MPR_PLY.CON bo nie mogę go znaleść na stronie HOMAG.

Dodane 13 minuty 43 sekundy:
Ok znalazłem.


meler
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 29 kwie 2016, 03:55
Lokalizacja: iława

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#6

Post napisał: meler » 19 lis 2017, 14:03

Mógłbyś podać link?


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#7

Post napisał: adas » 19 lis 2017, 14:56

Pozdrawiam
Adas


likoslaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2012, 18:41
Lokalizacja: Nidzica

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#8

Post napisał: likoslaw » 04 kwie 2018, 14:30

Witam.
Przeglądam forum i nie widzę nic. Być może to dobry post na nowy temat więc wybaczcie że tu pisze ale jest w sumie tylko odwrotnością.
Potrzebuję wykonać eksport z WoodWOP a dokładnie z MPR do AutoCad.
Dostaje często MPR z filii zagranicznej i mam problem żeby z nimi się dogadać. Nie chcą mi gotowego DXF wysłać a wyciąganie z MPR jest czasochłonne. A dokładnie chodzi o otwory w MPR które po Eksporcie listy ciągów konturów trafiają do AutoCad bez otworów gdyż to nie jest kontur tak?
Na WoodWOP znam się tylko tyle ile sam doszedłem metodą prób i błędów. Można to jakoś wyciągnąć metodą hurtową?
WoodWOP5.0
Pozdrawiam.


Pawel90
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2020, 21:57

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#9

Post napisał: Pawel90 » 18 mar 2020, 22:17

Witam. Przy próbie otwarcia pliku DXF w woodWop 4.5 wyskakuje mi komunikat o brakującym pliku bpp.ini
Czy ktoś mogłby skopiować ten plik ze swojej maszyny i wysłać mi na próbę?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Konwersja plików dxf na mpr problem z konwersją

#10

Post napisał: lajosz » 20 mar 2020, 01:16

@Pawel90

Sam plik bpp.ini nic Ci nie da.

Żeby to działało jak trzeba, powinieneś mieć zainstalowany program Bpp5.

Jeśli nie będziesz miał w/w programu, to DXF-a po prostu nie zaimportujesz, bo WoodWop (wersja 4.5) sam w sobie zwyczajnie nie ma możliwości importu DXF-ów.
Natomiast (co ciekawe) wyeksportować DXF-a z WoodWop-a już można :) i to bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

Zresztą, nawet gdybyś miał Bpp5 zainstalowany, to do WoodWop-a nie trafia DXF w jego pierwotnej formie, tylko sama geometria, czyli wektory.
W ogóle, to żeby to miało sens, to warto przygotować odpowiednio tego DXF-a, czyli wektory w rysunku powinny leżeć na warstwach o odpowiednich nazwach.
Bpp5 podczas konwersji, rozpoznaje wektory z DXF-a właśnie po nazwie warstwy i w zależności od tego jak warstwa została nazwana, do WoodWop-a trafia nie tylko sama geometria (chociaż można tak nazwać warstwę, żeby nic poza wektorami tam nie było) , ale również informacja o obróbce i w efekcie, odpowiednio przygotowany plik DXF, przepuszczony przez Bpp5, generuje gotowe obróbki, tak że już nic w WoodWop-ie nie trzeba poprawiać czy dopisywać.

Mimo wszystko ..... średnio to jest przydatne, czyli przygotowywanie obróbek w DXF-ie, ale już import samej geometrii jak najbardziej się przydaje czasami.

Wszystko co dotyczy importu DXF-ów jest opisane w instrukcji do WoodWop-a, czyli nazwy warstw i w ogóle co i jak, ale ..... niestety intuicyjne to to nie jest, więc (przynajmniej ja) najczęściej korzystałem tylko z importu samej geometrii (czyli wektorów) umieszczając rysunek na warstwie o nazwie FK (wielkość liter jest istotna) , po czym przepuszczałem takiego DXF-a przez Bpp5 i w efekcie w katalogu/folderze C:\machine1\a1\mp4 lądowały gotowe MPR-y tylko z geometrią.
Ładowało się takiego MPR-a i ...... nic nie było widać dopóki nie przypisało się narzędzi do do konturów.
Oczywiście można w WoodWop-ie włączyć pokazywanie wszystkich konturów i wtedy od razu po załadowaniu takiego MPR-a widać wszystko.

Reasumując, jeśli masz jakiś skomplikowany rysunek, to warto skorzystać z tego Bpp5, ale jeśli jest w miarę prosty, to zapewniam, że prędzej go narysujesz bezpośrednio w WoodWop-ie niż w jakimś CAD-zie po czym zabawa w konwersję.

==========
Oczywiście ktoś mógłby Ci podesłać plik bpp.ini , ale ..... jest to ryzykowna sprawa, bo ten plik steruje konwersją i jest generowany przez program Bbb5, a ten występuje w różnych wersjach chociaż nazywa się tak samo.
Czyli możesz przykładowo otrzymać od kogoś plik bpp.ini z wersji pro, albo starszej, albo młodszej, albo basic .... z ustawionymi jednostkami calowymi i ...... problem, bo chociaż konwersja się odbędzie (oczywiście TYLKO WTEDY kiedy masz zainstalowany Bpp5) , to w przypadku niezgodności wychodzą dziwactwa w postaci np. odwróconej do góry nogami geometrii i inne takie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Homag, Weeke”