Precyzyjne krańcówki HOME

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

Precyzyjne krańcówki HOME

#1

Post napisał: kalreg » 04 paź 2018, 23:57

Cześć,

W mojej frezarce mialem na start zamontowane limity wszystkich osi i jako, że mają one zatrzymać maszynę gdy dotrze do krańca swojego zakresu dokładność tutaj nie miała dużego znaczenia - milimetr w tą czy w tamtą nie gra roli, by maszyna stanęła. Tym systemem chciałem też zrobić pomiar home, żeby móc precyzyjnie zerować maszynę przy braku prądu czy innej awarii. Użyłem w tym celu kracówek tego samego typu ME np ME8108 czy ME8104. Element o który zahacza kraćówka jest w każdej osi sztywny i nieruchomy a makro do najazdu na krańcówkę jest zrobione tak, że najpierw wrzeciono jedzie z prędkością 1000mm/min, a gdy HOME sie załączy, to cofa się o 5cm i najeżdża bardzo powoli, i tak we wszystkich trzech osiach, każdorazowo zerując aktualną oś na maszynowe zero. Niestety okazuje się, że trudno tu mówić o dużej dokładności bo choć punkt 0,0,0 za każdym razem jest zbliżony, to jedna nie jest on ten sam. Myślę, że problem wynika z tego, że krańcówki są elementem mechanicznym, w którym siedzi sprężynka i styk raz działa wcześniej a kiedy indziej nieco później np zależnie od temperatury.
Czy możecie mi polecić jakieś inne sposoby na ustalanie zera absolutnego? Może są jakieś inne krańcówki, które działają dobrze bez względu na warunki? Może jakaś indukcja? Czujniki magnetyczne lub coś związanego z fotokomórką? Bede wdzięczny za podpowiedzi ew. linki lub nazwy modeli.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Precyzyjne krańcówki HOME

#2

Post napisał: atlc » 05 paź 2018, 00:09

Krokówki czy serwa? Pewnie to pierwsze?
Jak chcesz super precyzyjnie to załóż na śruby enkodery i wykorzystaj sygnał index dokładnie tak samo jak wykorzystujesz krańcówki. Powolny najazd na krańcówkę i powrót do pojawienia się sygnału index na enkoderze, reszta impulsów enkodera Cię nie interesuje.
Zakładając że enkoder ma 1024 działki na obrót, a śruba ma skok 5mm, to Twój index ma około 0,005mm.


Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Precyzyjne krańcówki HOME

#3

Post napisał: kalreg » 06 paź 2018, 19:41

Mam krokówki. Czy mozesz polecic jakies konkretne enkodery, które moznaby zamontować na silniku (zeby był małe w osi wału silnika)?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Precyzyjne krańcówki HOME

#4

Post napisał: Steryd » 06 paź 2018, 20:49

Albo krzywki I czujniki zblizeniowe wylapujace kąt obrotu śruby. Tak jest np w emco.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”