Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

#1

Post napisał: Antwito » 13 mar 2021, 15:43

Cześć
Jakiś czas temu zakupiłem średnicówki nastawne teleskopowe z Chin. Najlepsze byłyby oczywiście zegarowe, ale w moim przypadku mają one zastosowanie wyłącznie amatorskie. Cena gra więc znaczącą rolę, a zauważyłem, że ludzie z powodzeniem używają takowych. To co przykuło moją uwagę, to po lekkim zblokowaniu nie zaciskają się one zbyt gładko, przez co ciężko im zaufać przy wykonywaniu pomiaru.
Rozebrałem dzisiaj jedną średnicówkę i moim oczom ukazała się taka powierzchnia dna rowka, do której dociskany jest pręt blokujący. Wygląda mi to na winowajcę całej sytuacji.
Mam pytanie do ludzi, którzy używają takich średnicówek - czy ktoś rozbierał swoje i też tak to u Was wygląda? Może po prostu we wszystkich takich urządzeniach tak jest i ważna jest odpowiednia technika?
Jeśli jednak jest to nieprawidłowe, to może warto by było dać tam jakiś dociskający element z tworzywa, zamiast metalu szorujacego po takiej nierównej powierzchni?

Obrazek




Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

#2

Post napisał: Rybiarz » 13 mar 2021, 16:13



Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

#3

Post napisał: Antwito » 13 mar 2021, 18:50

Zrobiłem tak jak na filmie i faktycznie jest lepiej, chociaż dalej bardzo ciężko dobrać odpowiednią siłę dociśnięcia tej blokady. Śrubka blokująca dociska bezpośrednio ten pręcik dociskający rozwierające się końcówki. Moim zdaniem to jest słaby pomysł, gdyż wymaga idealnie równej powierzchni widocznej na zdjęciu w pierwszym poście. Niewielka odchyłka i zmienia się siła dociskania tych końcówek.
Przydałaby się tam blokada, która zapewnia w miarę stałą siłę hamowania, pozwalającą na ściśnięcie końcówek kiedy wychylamy średnicówkę w otworze, ale jednocześnie nie pozwalająca na rozsunięcie się końcówek choćby o ułamek milimetra po wyjęciu ich z otworu. Może jakiś kawałek gumy?


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

#4

Post napisał: walcu23 » 14 mar 2021, 21:51

Dużo lepszy pomysł to wg mnie:
- polerka dna frezowanego kanału w jednym trzpieniu pomiarowym
- przecięcie pręta dociskowego na dwie części, wstawienie pomiędzy sprężyny
Efekt - macki chodzą płynnie, a sprężyna kompensuje niedokładnośc wykonania


Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tanie średnicówki nastawne teleskopowe

#5

Post napisał: Antwito » 14 mar 2021, 23:06

Niestety tej polerki nie miałbym zbytnio jak wykonać, ale myślę, że nawet ręczne wyszlifowanie tego rowka powinno być lepsze od aktualnej powierzchni.
Chodził mi po głowie pomysł z tą sprężyną kompensującą niedokładności i na próby zastosowałem na szybko kawałek gumy między prętem a śrubką, gdyż nie trzeba było dzięki temu nic przerabiać. Mam wrażenie, że faktycznie jest znacznie lepiej. W wolnym czasie spróbuję zastosować sprężynę.
Ciekawi mnie jak wykonane są średnicówki teleskopowe od np. Mitutoyo. Jak na razie nie natknąłem się na zdjęcia wnętrza, ale patrząc na cenę to się trochę nie dziwię ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”