Strona 1 z 2

Kontrola jakości

: 19 sty 2018, 19:50
autor: Lukaaa
Witam, dostałam zadanie przygotowania procesu technologicznego wałka. Prawie wszystko mam już zrobione, z wyjątkiem kontroli jakości. Czy mogłabym prosić o pomoc? Potrzebuję sprawdzić wszystkie średnice, długości czopów, głębokości i szerokości rowków wpustowych i na pierścień osadczy, podcięcia, fazy, zaokrąglenia, chropowatość, prostopadłość, współosiowość, walcowość.
Ma to wyglądać mniej więcej tak:
1. Sprawdzić chropowatość przy użyciu mikroskopu
2. Sprawdzić długości czopów za pomocą suwmiarki
Bardzo bym prosiła o pomoc przy opisaniu tych instrukcji i uzupełnieniu pól: uchwyty, narzędzia, sprawdziany, znajdujących się na karcie technologicznej
Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas

Re: Kontrola jakości

: 20 sty 2018, 12:41
autor: jasiu...
Do sprawdzania chropowatości w produkcji (nie w laboratorium) służy - no właśnie nie bardzo wiem, jak się nazywa po polsku Perthometer (nazwa niemiecka).

Długości czopów sprawdzasz głębokościomierzem. Opierasz szczękę o koniec czopa, a środkową, wysuwaną część o jego koniec, na wałku. Możesz wykorzystać głębokościomierz suwmiarki: rysunek 2: http://procestechnologiczny.com.pl/suwm ... ry-odczyt/

Re: Kontrola jakości

: 20 sty 2018, 13:02
autor: Lukaaa
Dziękuję za przykłady.
A jeśli chodzi o uchwyty to co mam wpisać? O ile suwmiarką, głebokościomierzem, mikrometrem itp mogę mierzyć w ręce to czego użyć do pomiaru np. czujnikiem zegarowym? Domyślam się, że będzie to jakaś podpora z kłami (w procesie obróbki nakiełki zostały zachowane), jak ona się fachowo nazywa?

Re: Kontrola jakości

: 20 sty 2018, 13:18
autor: jasiu...

Re: Kontrola jakości

: 20 sty 2018, 22:16
autor: orion32
Przyrzad do pomiaru chropowatości to ,,profilometr".

Re: Kontrola jakości

: 21 sty 2018, 10:56
autor: Lukaaa
Dziękuję :)
W takim razie chropowatość mam załatwioną, a ktoś może coś powiedzieć o reszcie parametrów?

Re: Kontrola jakości

: 21 sty 2018, 12:14
autor: jankowalskigodzinski
1)Numerujesz wszystkie wymiary na rysunku (1,2, 3, ...)
2)Plan Kontroli - numer(danego wymiaru), mierzona wielkość(średnica, bicie, promień) tolerancja(0,02mm), jak często mierzyć(co 4godz., co 5sztuk, 100%-każdą sztukę), czym mierzyć(suwmiarka, mikrometr), jak reagować(odstaw gdzieś, sprawdź przyrząd)
3)Karta Cyklu Kontroli - wpisujesz to co zmierzyłaś i to co TY miałaś zmierzyć. Dalej karta idzie do gościa od maszyny współ. itd.

Przy dużych tolerancjach mierzysz co 4 godz. Przy małych np. co 4 sztuki. Tolerancje kształtu i położenia - maszyna współrzędnościowa. Chropowatość - chropowatościomierz. Kontrola jakości musi się trzymać kupy, bo jak detal jest wykonywany w 30sekund to nie będziesz mierzyć wszystkiego za każdym razem. Standardem są cyfrowe suwmiarki, mikrometry itd. To co uczą w szkołach jest kompletnym anachronizmem.

Przy narzędziach podajesz dokładność. Jeżeli pole tolerancji wynosi 0.03mm to nie zmierzysz tego za pomocą suwmiarki o dokładności 0.1mm

Igły w chropowatościomierzasz są drogie więc też nie mierzysz za często.


Re: Kontrola jakości

: 21 sty 2018, 20:59
autor: Lukaaa
Dzięki, już mi się trochę rozjaśniło.
Jeśli chodzi o maszynę współrzędnosciową to w czym mocuje badany przedmiot?

Re: Kontrola jakości

: 21 sty 2018, 21:30
autor: jankowalskigodzinski
mierzony przedmiot. Zazwyczaj detale są na tyle ciężkie, że wystarczy je położyć na stole w odpowiednim miejscu tj. do jakiejś bazy(zderzaka, punktu odniesienia) Kulka rubinowa tylko muska detal także nie ma obawy że go przesunie. Jeżeli detal ma kształt uniemożliwiający ostawianie go w odpowiedniej pozycji tj. takiej aby kulka mogła dostać się w obręb mierzonej wielkości albo gdy detal jest niestabilny(chybocze się) to wtedy trzeba dorobić jakieś mocowanie w zależności od kształtu detalu.

Re: Kontrola jakości

: 21 sty 2018, 22:07
autor: Lukaaa
U mnie jest to wałek, czyli na dobrą sprawę mogę położyć na stole bez żadnego uchwytu? Czy będzie obawa, że zacznie się toczyć? A imadło byłoby dobrym pomysłem? Czy raczej w takiej maszynie czegoś takiego się nie stosuje?