Maszyna z odzysku - pomiary niedokładności

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Pawcio123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2016, 12:59
Lokalizacja: Polska

Maszyna z odzysku - pomiary niedokładności

#1

Post napisał: Pawcio123 » 25 kwie 2017, 19:42

Witam wszystkich,

Mam możliwość zakupu frezarki ze stałą bramą i jeżdżącym stołem. Pole robocze 1000x650x300mm. Waga około tony.

Zrobiłem kilka pomiarów i chciałbym poprosić was o wypowiedzenie się o ich wynikach.

Ponieważ frezarka nie ma zamontowanego stołu mogłem dokonać pomiarów jedynie na powierzchni montażowej wrzeciona oraz między wózkami.

-Błąd w osi Z wynosi 20 setek na odcinku 200mm

-Błąd w osi Y ( przekoszenie płyty montażowej wrzeciona podczas przejazdu w bok) 5 setek na odcinku 20mm

-błąd odległości między wózkami wynosi 30 setek na odcinku 1500mm

Co sądzicie o wynikach tych pomiarów? Maszyna miała by się zajmować głównie obróbką aluminium.



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 25 kwie 2017, 21:14

Przy takim polu roboczym to maksymalna powtarzalna dokładność jaką uzyskasz przekroczy +/-1mm
Jak Ci to starczy...
Można?
Morzna!!!


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#3

Post napisał: Natan5064 » 25 kwie 2017, 22:04

Powiedz co to za mazyna, bo wyniki nie sa za ciekawe..

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 25 kwie 2017, 22:16

Pawcio123 pisze:5 setek na odcinku 20mm
To daje 2,5mm na metrze - szmelc nie geometria...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 25 kwie 2017, 22:25

ja bym chciał bardziej poznać jak to wszystko mierzyłeś, bo błędy pomiarów są często gdy nie wiadomo co się mierzy, a po tym co napisałeś to już możliwe że przy samych przejazdach maszyna by się "klinowała".
I don't like principles, I prefer prejudices


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 25 kwie 2017, 22:50

Wystarczy, że przy "transporcie" poprzekaszaly się wzajemnie osadzenia prowadnic.
I tak jest nieźle, bo maszyna lekka jak na gabaryty.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Pawcio123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2016, 12:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Pawcio123 » 26 kwie 2017, 00:25

Pomiarów dokonywałem wg poniższych rysunków.


Obrazek

Może macie pomysł co można jeszcze pomierzyć przy obecnym stanie "kompletności" maszyny?

[ Dodano: 2017-04-26, 00:25 ]
Z tego co wiem maszyna pierwotnie służyła do obróbki alu ale nie przy tak dużym stole.

Długość i szerokość stołu pozwala na zamontowanie stołu 1000x650mm więc planuje taki założyć (skoro i tak muszę nowy zmontować) Konstrukcja wydaje się dość solidna. Śruby fi50mm itd. Wagę podaje na oko bo nie bardzo mam jak ją zwarzyć.

[ Dodano: 2017-04-26, 00:28 ]
Petroholic pisze:
Pawcio123 pisze:5 setek na odcinku 20mm
To daje 2,5mm na metrze - szmelc nie geometria...
Błąd literowy. wynik to 5 setem na odcinku 200mm


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#8

Post napisał: numell » 26 kwie 2017, 10:33

Pawcio123 pisze: -Błąd w osi Z wynosi 20 setek na odcinku 200mm
Pomiar wykonany "umiarkowanie" poprawnie - taka odchyłka to konsekwencja źle obrobionego krzyżaka , zabielenia stóp bramy lub jeszcze innych płaszczyzn... Napisałem umiarkowanie bo tak można mierzyć w przypadku pewności ze równoległość prowadnic zetki do płaszczyzny płyty którą mierzyłeś jest na prawdę na 0,00mm
Pawcio123 pisze: -Błąd w osi Y ( przekoszenie płyty montażowej wrzeciona podczas przejazdu w bok) 5 setek na odcinku 20mm
Całkiem nieźle jeśli chcesz frezować rąby :mrgreen: Na poważnie to mocno źle... Nawet jeśli się walnąłeś i jest to odchyłka na 200 mm. Ale tutaj znów pomiar jest nie do końca wykonany poprawnie bo powinieneś czujnik zamontować na Zetce, ustawić kątownik względem bazowej prowadnicy i mierzyć kąt jadąc czujnikiem po kątowniku. Teraz można by przyjąć że zmierzyłeś dobrze ale tylko w przypadku gdy znów powierzchnie pod obiema prowadnicami osi Z są w tej samej płaszczyźnie względem przedniej a takiem pewności nie masz - chyba że to zmierzysz. Inna kwestia że pomiar należy wykonać na całej długości tejże osi a nie tylko w pewnym jej zakresie bo wyniki mogą być nieliniowe jeśli np belka ma banan na drugim końcu a ty mierzysz teraz akurat w miejscu względnie prostym.
Pawcio123 pisze: -błąd odległości między wózkami wynosi 30 setek na odcinku 1500mm
I już masz odpowiedź dlaczego to całe pseudo połączenie wózków jest tylko za pomocą jednej śruby - nie chcę nic mówić ale wygląda to na celowa zagrywkę pod sprzedaż - Panie jeździ? jeździ, nic się nie zacina - jak założysz stół (sztywny) i to skręcisz to nie drgnie... Nawet jeśli drgnie to zespół liniowy zajedzie się szybciej niż powinien. Owszem długość osi jest spora ale mimo wszystko jeśli piszesz że stół był zamontowany i to działało to szczerze nasuwa mi się tylko taka sytuacja że stół był bardzo cienki i po prostu się odkształcał pod wpływem zmian wymiarów odległości szyn lub odkształcał się trochę stół a trochę (może bo nie wiemy jak jest zbudowana maszyna) profil z prowadnicą w samej ramie. Wózek wybaczył kilka setek i może jakoś to z biedą jeździło. I tu pytanie czy prowadnice są wpuszczone w ramę czy tylko zabielone powierzchnie. Jeśli zabielone to prawdopodobnie zapasu luzy w szynach wystarczy by względem prowadnicy referencyjnej ustawić drugą idealnie. Jeśli wpuszczone to już już nic nie zrobisz - rama musi wrócić na frezarkę i trzeba wyprowadzić wszystkie powierzchnie podstawy od nowa :!: Na ogół katalogi wózków i szyn mówią że odchyłka równoległości prowadnic nie mogą przekraczać 0,03mm. Ale to zależny od rodzaju wózka, klasy dokładności i producenta zespołu linowego. Ja tam jak robię to nie przekracza 0,01 więc zawsze wszystko pasuje.

Na rysunku przedstawiłeś (lewy górny róg) jeszcze jeden pomiar (0,0) ale w sumie nie wiem czego bo na pewno nie kąta prostego względem prowadnic belki i nic dziwnego że wyszedł na zero :grin:

Chcąc podejść do tematu pomiaru poważnie musisz zaopatrzyć się w kątownik klasy 875/00 , 875/0 ew jeśli cię nie stać to ostatecznie 875/1 ale wtedy trudno będzie to wszystko zmierzyć dokładnie, no jeszcze szczelinomierze. Pomiary muszą być dokonywane w warunkach względnej czystości i z dozą pewnego wyczucia... Wszelkiego rodzaju odchyłki powyżej 0,03mm szczerze powiedziawszy są później bez problemu do wychwycenia na wykonywanych detalach.

Tak jak pisze dance1 nie mamy pewności na ile precyzyjnie wykonałeś pomiary bo już z rysunku widać ze niektóre metody są o kant rozbić tak więc nie można maszyny przekreślić ale nie można też powiedzieć że jest dobrze bo wygląda że nie jest...

Na marginesie pomyliłeś nazewnictwo osi X z Y ale mniejsza o to :razz:
Pozdrawiam.


Autor tematu
Pawcio123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2016, 12:59
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Pawcio123 » 26 kwie 2017, 21:47

"I już masz odpowiedź dlaczego to całe pseudo połączenie wózków jest tylko za pomocą jednej śruby - nie chcę nic mówić ale wygląda to na celowa zagrywkę pod sprzedaż - Panie jeździ? jeździ, nic się nie zacina - jak założysz stół (sztywny) i to skręcisz to nie drgnie."


Prowizoryczny stół wykombinowałem sam na szybko (mając świadomość że jest to baardzo prowizoryczne działanie).

Ogólnie zakup tej maszynki odbywa się na zasadach "posprawdzaj sobie na spokojnie wszystko co możesz". Można powiedzieć że maszyna stoi po sąsiedzku, więc mogę doskoczyć do niej w każdej chwili.

Spróbuję skombinować precyzyjny kątownik i dokonam pomiary jak należy.

Dziękuję za podpowiedzi. To dla mnie bardzo pomocna wiedza.


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#10

Post napisał: numell » 26 kwie 2017, 23:24

Pawcio123 pisze:
Prowizoryczny stół wykombinowałem sam na szybko (mając świadomość że jest to baardzo prowizoryczne działanie).
Już myślałem że ktoś Ci to próbował w ten sposób zaprezentować i pokazać jak wspaniale działa...

W zasadzie niepotrzebnie tak kombinowałeś bo wystarczy podstawę statywu na wózek a czujnik na drugą szynę i badasz odchyłkę. Tak czy inaczej owocnego mierzenia i pomyślnych wyników :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”