Jaki czujnik ze statywem

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Jaki czujnik ze statywem

#1

Post napisał: dragon44 » 17 gru 2014, 23:42

Witam Kolegów. Stoję przed dylematem jaki spotyka w pewnym momencie każdego majsterkowicza... Najwyższy czas kupić sobie podstawową pomiarówkę. Potrzebuje statyw hydrauliczny z podstawką magnetyczną i czujnik do niego.
Jeżeli chodzi o statyw, to są dwie drogi: tania i nietania. Tania czyli chińczyk albo Limit, a droga to ta prowadząca do Mitutoyo przez Tesa, Formata i inne wyroby pod którymi ktoś się podpisuje. Jeżeli chodzi o czujnik, to biorę pod uwagę analogowe zegarowe i opcje w zasadzie są trzy: pierwsza to stary poczciwy rodzimej produkcji. Druga to chińczyk. Ostatnia to znowu wykosztowanie się. Przydałyby mi się dwa czujniki. Pierwszy z dokładnością do jednej setki i drugi do mikrona - wiem, tutaj zaboli po portfelu.

Naczytałem się nie najlepszych opinii na temat chińskich suwmiarek, ale mało informacji było na temat zegarów i tym bardziej statywów. Możecie z własnego doświadczenia napisać coś na temat takiego sprzętu? Warto pakować kasę w japońskie i niemieckie wyroby? Najlepiej jakby wypowiedział się ktoś zajmujący się na co dzień wzorcowaniem w/w sprzętu :mrgreen:

Chyba że wiecie gdzie można kupić przyzwoity sprzęt w dobrej cenie? ;)



Tagi:


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: marcpol » 18 gru 2014, 09:33

Ja używam czujnika produkcji CCCP, ciągle da się kupić nowe, są moim zdaniem bardzo dobrej jakości. Kosztował tyle samo, co chiński.

Statyw mam chiński magnetyczny, wymagał poskręcania, jest trochę mało sztywny, jednak siła potrzebna do jego odkształcenia jest i tak wielokrotnie większa niż siła potrzeba do poruszenia mechanizmu czujnika, więc nie stanowi to problemu w użytkowaniu.


lukasz.radomski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 440
Rejestracja: 06 maja 2010, 15:32
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: lukasz.radomski » 18 gru 2014, 13:22

zobacz sobie np. taki, tylko duża tarcza
brałem od tego sprzedawcy inne czujniki i mogę polecić
http://allegro.pl/zsrr-czujnik-zegarowy ... 14001.html

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 18 gru 2014, 14:38

Trzeba by zacząć od usystematyzowania wiadomości odnośnie czujników.
W praktycznym użyciu hobbystyczno-małoseryjnym są najpopularniejsze dwa typy:
- czujniki zębate zegarowe, (proste - mechaniczne i cyfrowe)
Obrazek Obrazek

- oraz dźwigniowo-zębate, zwane potocznie diatestami
Obrazek Obrazek Obrazek
https://www.cnc.info.pl/topics80/diates ... t54909.htm
Dokładności obu typów są podobne, a zazwyczaj chodzi nam o setne milimetra niż tysięczne, natomiast zakresy pomiarowe większe (nawet do 200mm) maja czujniki proste. Z kolei dźwigniowe są bardziej uniwersalne, i mogą z powodzeniem zastąpić te proste w wielu przypadkach, oczywiście w ramach swego zakresu pomiarowego. Wygodniejszy jest zwłaszcza tam, gdzie użycie prostego będzie utrudnione albo niemożliwe ze względu na jego wymiary i kąt ustawienia do mierzonej drogi ruchu, np pomiaru bicia czy równoległości ustawienia w wąskich szczelinach, małych otworach, itd, gdzie prosty by po prostu nie wszedł.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Poza tym jest również wygodny do pomiaru bicia wałków, bo jego dźwignia pomiarowa jest ustawiana prostopadle do promienia wałka, i nie musi już tak rygorystycznie być w osi jak przy prostych.(co nie znaczy że nimi się nie mierzy)
Trzeba też powiedzieć, że najczęściej będziemy używać obu jako wskaźników "bicia" np przy centrowaniu (ustawianiu na "0" wskazań) detalu w uchwycie, porównaniu kształtu powierzchni (odchyłki od bazy), niż bezwzględnego pomiaru w jednostkach, dlatego każdy temu służący będzie dobry (choć oczywiście powinniśmy dążyć do jak lepszej klasy dokładności na jaką nas stać(cena)
Biorąc to wszystko pod uwagę (i własne doświadczenia w tej materii) sugerowałbym koledze zacząć od diatestu, a potem dokupić prosty..
pozdrawiam,
Roman


zdzicho
Posty w temacie: 5

#5

Post napisał: zdzicho » 18 gru 2014, 17:31

Kup ten http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-o-do ... 94772.html
albo taki sam,oraz ten mikrokator. http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-cej- ... 04987.html oba są za bezcen
jak chcesz większy zakres dla mikronowego ,to ten Somet będzie dobry( dzwigniowo zebaty)
http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-mdaa ... 54473.html


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#6

Post napisał: Areo84 » 18 gru 2014, 18:37

Te ruskie są niezłe. Kiedyś na 0na bazarach zwłaszcza u nas na wschodzie RP było tego mnóstwo. Można było kupić to za grosze :smile: . Co do chińszczyzny to załeży bo np, chińskie LINKS są b. dobre.


zdzicho
Posty w temacie: 5

#7

Post napisał: zdzicho » 19 gru 2014, 15:27

Links to perła w koronie ,ale to już czujnik historyczny, jeszcze z czasów przed przemianami w Chinach. Nie produkują ich,w zamian mnóstwo szrotu czujnikopodobnego.


maz77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2012, 21:36
Lokalizacja: lubuskie

#8

Post napisał: maz77 » 23 gru 2014, 23:54

Witam, podepnę się pod temat aby nowego nie zakładać, moglibyście polecić jakiś link do aukcji z czujnikiem, lub tez czy ten http://olx.pl/oferta/czujnik-zegarowy-CID5-ID10E7W.html jest wart zakupu, (akurat mogę go odebrać osobiście)

Pozdrawiam.


emerce
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 02 paź 2013, 20:30
Lokalizacja:

#9

Post napisał: emerce » 24 gru 2014, 00:07

Zdzicho dziękuję wielce za linka do mikrotatora (komparatora?), jak dojdzie podzielę się wrażeniami. Natomiast wracając do meritum wątku to optowałbym za statywem "Noga" i popitas mikronowy "Mitutoyo", oraz płytki "FWP". Taki zestaw umiejętnie użytkowany nigdy mnie nie zawiódł.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 24 gru 2014, 00:08

Firma dobra(jeśli to co w środku odpowiada nazwie na pudełku), kwestia tylko obejrzenia czy się nie zacina, nie zanadto wyrobiony, albo nie ma jakich innych uszkodzeń.
P.S. To nie średnicówka tylko czujnik zębatkowy.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”