Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
abdull_85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2012, 14:45
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC

#1

Post napisał: abdull_85 » 28 paź 2012, 22:10

Witam. Na wstępie jako że jestem tu nowy chciałbym się przywitać:)

A teraz przejdę do rzeczy. Jestem na terapie pisania pracy inżynierskiej o pomiarze narzędzi metodą zadrapanie. Promotor życzy sobie aby opisać inne metody (wymienił: Na płytki wzorcowe, na lupę, na przetoczenie wałka, na papier) problem polega na tym że nie mogę znaleźć materiałów na ten temat. Czy ktoś może wie w jakich książkach są opisane te metody? lub gdzie w internecie mogę coś znaleźć ? Będę wdzięczny za każdą pomoc i ogólne za wszelkie materiały dotyczące zagadnienia pomiaru narzędzi na tokarkach CNC . Pozdrawiam



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 29 paź 2012, 08:25

Wszystko co wymieniłeś moim zdaniem to bardziej metody bazowania narzędzia niż pomiaru, ale nie będę się autorytarnie wypowiadał.

Wydaje mi się, że zadrapanie to najprostsza metoda, najpowszechniej stosowana w konwencjonalnych obrabiarkach, podjeżdżasz nożem (narzędziem) do materiału aż nóż zaczyna rysować np czoło obrabiającego się detalu. Ja to nazywam na rysę.

Najczęściej używam płytek wzorcowych, podjeżdżasz do jakiejś powierzchni bazowej, jeżeli to np czoło detalu to musi być wcześniej obrobione, podjeżdżasz coraz wolniej do czoła detalu na grubość płytki, dążysz do tego żeby płytka dawała się przesuwać z oporem pomiędzy czołem a krawędzią noża. Najlepiej przejechać trochę, żeby płytka nie dała się wsunąć w szczelinę, jak się da wcisnąć to podjeżdżać po kilka setek, potem mikronów, aż do uzyskania żądanego oporu. Ten opór wynika z sił tarcia od nacisku noża na płytkę opartą o czoło detalu. Wpisujesz w odpowiednie miejsce (różnie w różnych sterowaniach) żądany wymiar - jeśli jest to czoło detalu w tokarce, to na nim jest umieszczany najczęściej układ współrzędnych (zero detalu) to grubość płytki w tym przypadku jest wymiarem dodatnim w osi Z.

Na lupę - jeżeli z różnych względów nie możesz użyć płytki używasz lupy, mniej dokładna metoda, niechętnie i rzadko używana.

Na przetoczenie wałka - po ustawieniu zgrubnie noża toczysz wałek i sprawdzasz rzeczywisty otrzymany wymiar, potem wstawiasz do sterowania skorygowaną wartość dla noża. Chyba najlepsza metoda, tyle, że sprawdza się do konkretnego detalu i konkretnych parametrów obróbki. Z racji tego, że noże do toczenia zewnętrznego są raczej sztywne (pracują pawie zawsze na małych wysięgach), wałki też na ogół da się sztywno zamocować na obrabiarce to i nie potrzeba korygować wymiarów w takich przypadkach. Ja stosuję tę metodę najczęściej do toczenia wewnętrznego, gdzie noże pracują na dużych wysięgach, i otrzymany wymiar najczęściej różni się od ustawień noża bez obciążeń. Czyli dla mnie to metoda na przetoczenie otworu :wink:

Na papier - to raczej we frezarkach i to konwencjonalnych. Wariant metody zadrapanie/na rysę. Jeżeli nie możesz porysować powierzchni detalu, przyklejasz do niej np śliną :smile: kawałek papieru, np gazety. Kiedy dojeżdżasz do powierzchni detalu, zamiast zrobić rysy w powierzchni, frez obróci lub porwie papier - stąd znasz odległość do powierzchni - to grubość użytego papieru.

Wypadało by wspomnieć o nowszej metodzie - użycie czujnika/sondy do pomiaru narzędzia zainstalowanej na obrabiarce i sprzęgniętej z układem sterowania. Najprzyjemniejsza i najszybsza metoda - system sam sobie wpisuje zmierzone wyniki gdzie potrzeba. Niestety, nie zawsze jest z różnych względów najdokładniejsza, niedoświadczeni operatorzy często psują sondę. Sondy też są często wrażliwe na ciężkie czasami warunki warsztatowe.

Książki to poradniki frezera/tokarza - samo skrawanie niczym się nie różni na obrabiarkach CNC i konwencjonalnych.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012, 08:39 przez Majster70, łącznie zmieniany 1 raz.


jarek023
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 16 gru 2007, 15:26
Lokalizacja: lubelszczyzna

#3

Post napisał: jarek023 » 29 paź 2012, 08:34

Metody wymienione przez Ciebie są sposobami pomiaru od których systematycznie się odchodzi. Oczywiście z tego się korzysta, ale na starszych maszynach cnc. Teraz zasadniczo jak ktoś ma "nowszego" numeryka to wykorzystuję sondy pomiarowe-jeżeli nie ma w standardzie, to można dokupić (wielokrotnie skraca czas pomiaru). I tu właśnie moja koleżeńska podpowiedź.. Jeżeli masz zamiar siedzieć nad tą inż, zbierać materiały, zdobywać jakąś wiedzę na ten temat- to:
1. nie lepiej było by gdyby celem twojej pracy było przedstawienie metoda aktualnych i najnowszych a może też tych w fazach testów?!?- np. różnego rodzaju sondy pomiarowe
http://www.renishaw.pl/pl/ramiona-o-wys ... erek--6098
ogólnie tak to działa
2. okej możesz pokazać, opisać starsze metody
A wiesz co mi w tej Twojej pracy inż. nie odpowiada?!- to jest tylko jakaś "opisówka". Masz być inżynierem, nie lepiej zrobić jakąś cześć praktyczną, jakieś badania?! no chyba że masz w planach cześć praktyczną ale o tym nie wspomniałeś, to przepraszam..
Zrobić badania typu- porównanie tych metod, zrobienie prób- porównanie dokładności, czasochłonności- i tak wybrnąć z tego tematu. Jeżeli na uczelni nie masz takiej maszyny, to może w jakieś firmie w okolicy udało by Ci się znaleźć i coś takiego wykonać.

reasumując: zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad modyfikacją tematu. Porozmawiał o tym z promotorem. Ja z doświadczenia tak bym podszedł do tego temat. Jeżeli maszyny cnc Cię interesują to zdobędziesz przy okazji jakąś wiedzę, i gdzieś kiedyś będziesz mógł ją wykorzystać. A wg. mnie to jest w tym wszystkim najważniejsze.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 29 paź 2012, 08:48

jarek023 pisze:Zrobić badania typu- porównanie tych metod, zrobienie prób- porównanie dokładności, czasochłonności- i tak wybrnąć z tego tematu. Jeżeli na uczelni nie masz takiej maszyny, to może w jakieś firmie w okolicy udało by Ci się znaleźć i coś takiego wykonać.
Słusznie prawisz, jeżeli temat będzie ograniczony do wymienionych metod, to cała praca będzie nieco archaiczna. Trendy są takie jak pisze Jarek023, wszystkie obrabiarki od jakiegoś czasu mają cykle pomiarowe gotowe w sterowaniach. O ile nie jestem takim entuzjastą sond do pomiarów narzędzia, to często nic nie zastąpi sond do pomiaru detali. Umożliwiają daleko posuniętą automatyzację produkcji itd. Może i o nich warto by było wspomnieć w ww pracy, to szeroki i ciekawy temat.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC

#5

Post napisał: WZÓR » 29 paź 2012, 10:06

abdull_85 pisze:.... Jestem na terapie pisania pracy inżynierskiej o pomiarze narzędzi metodą zadrapanie. Promotor życzy sobie aby opisać inne metody (wymienił: Na płytki wzorcowe, na lupę, na przetoczenie wałka, na papier) problem polega na tym że nie mogę znaleźć materiałów na ten temat. ...
W instrukcji obsługi Haas jest to opisane .
..... do pobrania tu;
:arrow: http://haascnc.com/download_manual.asp

:arrow:
:arrow:
:arrow:

Mariusz.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2012, 12:00 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jarek023
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 16 gru 2007, 15:26
Lokalizacja: lubelszczyzna

#6

Post napisał: jarek023 » 29 paź 2012, 14:09

pytanie odnośnie tego filmiku. Czy pomiar narzędzi obrotowych w czasie gdy narzędzie się obraca nie wpłynie na uszkodzenie (w dłuższej perspektywie) tej sony pomiarowej? dokonuję czasami takiego pomiaru ale frezy/wiertła nie obracają się.. zastanawia mnie to, bo jednak jest to metoda "dotykowa"


Autor tematu
abdull_85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2012, 14:45
Lokalizacja: Bielsko - Biała

#7

Post napisał: abdull_85 » 29 paź 2012, 22:29

Witam. moja nie do końca jasna wypowiedź trochę zamieszania wprowadziła :p Generalnie tematem pracy jest "opracowanie okna dialogowego do pomiaru narzędzi metodą zadrapania. Czyli stworzenie okna w HMI na sinumerika 840d. (wiem że ono już istnieje ale jak się zainstaluje menadżera narzędzi to wtedy znika). Opis metod o które pytam ma być niejako wstępem teoretycznym, ogólnym

Chciałbym skorzystać jeszcze troszkę z Waszej fachowej wiedzy bo zagadnienie bazowania narzędzi jest mi dość obce (pracuje na utrzymaniu ruchu, wiec nie mam do czynienia z bazowaniem narzędzi, a u nas jest linia produkcyjna skonfigurowana pod obróbkę wału i generalnie pomiaru narzędzi dokonuje się na sondzie marpossa lub przychodzą już zmierzone z Presetu.

Mam jeszcze parę pytań. Jasne jest że w większości z tych metod chodzi o to oby dojechać na daną pozycję (np pozycję w której zaczyna drapać) i po odczytaniu pozycji osi obliczyć długości narzędzia. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie. w każdej z tych metod muszę znać wymiar przedmiotu. Tzn dojeżdżam do wałka o znanej średnicy i w momencie jak zaczyna drapać stwierdzam że pozycja narzędzia jest dokładnie na znanej średnicy (np jak wałek ma fi 20 mm to w momencie jak zaczynam go drapać nóż jest na 10 mm, odczytuję pozycje osi i na tej podstawie obliczam długość narzędzi po osi x) Podobnie z płytką wzorcową tylko że wymiar jest 10 mm plus grubość płytki. Generalnie pytam o to czy całość metody opiera się na tym ze znam wymiar przedmiotu z którym się stykam?

Jeżeli się mylę to proszę wyprowadźcie z błędu i jak zadaje durne pytania to wybaczcie, ale tak jak mówię z pomiarem narzędzi nie maiłem styczności, jedynie z programowaniem (a w zasadzie to z analizą gotowych programów - jak to na utrzymaniu - czemu nie działa a działało:p)

Jeszcze raz powtarzam będę wdzięczny za wszelkie informacje i naświetlenie tematu. Pozdrawiam


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 30 paź 2012, 07:21

Przy osi x musisz znać przy metodzie na rysę/zadrapanie średnicę detalu do której się ustawiasz. Przy średnicy musisz też uwzględnić to, że płytka o grubości 10 mm zwiększa ci średnicę o 20mm bo Φ=2r. W osi Z nie musisz znać wymiaru detalu, a tylko współrzędne w Z powierzchni czołowej którą "zadrapujesz". Dlatego najczęściej zero w osi Z detalu umieszczamy właśnie na czole detalu. Wtedy "zadrapujesz" zero.

Moja porada praktyczna: postaw piwo ustawiaczowi w waszej firmie, przy okazji przezbrajania zademonstruje ci to. Moim zdaniem razem z objaśnieniami zajmie to ok. 15 minut. Możesz też sobie przy tej okazji nagrać filmik i wrzucić np do youtuba. Nie wierzę, że nigdy nic nie szwankuje, serię klepiecie bez żadnych przerw przez 20 lat, a narzędzia zakładacie zawsze już gdzieś przygotowane - nie daj się łatwo zbyć :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 31 paź 2012, 14:41

abdull_85 pisze: Witam. moja nie do końca jasna wypowiedź trochę zamieszania wprowadziła :p Generalnie tematem pracy jest "opracowanie okna dialogowego do pomiaru narzędzi metodą zadrapania. Czyli stworzenie okna w HMI na sinumerika 840d. (wiem że ono już istnieje ale jak się zainstaluje menadżera narzędzi to wtedy znika). ....
Przepraszam za off - topic , ale od tej wypowiedzi nie potrafię się powstrzymać.

..... jestem pełen podziwu dla Was - studentów i profesorów. :grin:
Każą Wam (w/w profesory) wymyślać żeczy , które już istnieją.

Jakiś rok temu student dostał za zadanie napisać program do obsługi sond Renishaw na obrabierkę Haas ... , które są w pamięci maszyny.

...... nie można wymyślać coś innego , bardziej twórczego ? :roll:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
abdull_85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2012, 14:45
Lokalizacja: Bielsko - Biała

#10

Post napisał: abdull_85 » 05 lis 2012, 21:30

Majster70 pisze: Moja porada praktyczna: postaw piwo ustawiaczowi w waszej firmie, przy okazji przezbrajania zademonstruje ci to. Moim zdaniem razem z objaśnieniami zajmie to ok. 15 minut. Możesz też sobie przy tej okazji nagrać filmik i wrzucić np do youtuba. Nie wierzę, że nigdy nic nie szwankuje, serię klepiecie bez żadnych przerw przez 20 lat, a narzędzia zakładacie zawsze już gdzieś przygotowane - nie daj się łatwo zbyć :wink:
Dawno bym to zrobił jeżeli by to było możliwe. Linia idzie od dwóch lat, nie mierzymy narzędzi, przychodzą zmierzone z Pressetingu. Obrabiarka mierzy 100% detali i jak jej wymiar zaczyna uciekać to sama oblicza korekcje narzędzia, a jak już się nic nie da zrobić to narzędzie się porostu wymienia. Tak to wygląda w dużych zakładach, na automatycznych liniach. nie ma czasu na zabawy, a operator im mniej wie i potrafi tym lepiej (niestety WCM - nie dotykać bo się jeszcze coś stanie - kto zna WCM wie jak to wygląda).
WZÓR pisze:

Przepraszam za off - topic , ale od tej wypowiedzi nie potrafię się powstrzymać.

..... jestem pełen podziwu dla Was - studentów i profesorów.
Każą Wam (w/w profesory) wymyślać żeczy , które już istnieją.

Jakiś rok temu student dostał za zadanie napisać program do obsługi sond Renishaw na obrabierkę Haas ... , które są w pamięci maszyny.

...... nie można wymyślać coś innego , bardziej twórczego ?
Co zrobisz, będziesz się z koniem kopał:)? Tak jest i nic nie poradzisz, a jak się zaczniesz wychylać i pokażesz że jesteś ambitny to cię zetną tak żebyś ponad szereg nie wystawał:)



Wracając do mojej pracy:) czy ktoś ma możliwość wykonać jakieś zdjęcia z pomiarów narzędzi, którąś z metod? ja niestety mam zakaz fotografowania w pracy:(

Druga sprawa, czy ktoś wie w jakim pliku siedzi to okno dialogowe oryginalne (Siemensa) do pomiaru narzędzi? to będzie jakiś plik .com ale nie wiem który (o ile w ogóle jest możliwy do wygrzebania).

Dzięki za dotychczasową pomoc i mam nadzieje na więcej cennych informacji:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”