Strona 1 z 12

Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?

: 31 maja 2012, 20:17
autor: oprawcafotografii
Bry :)

Suwmiarke do ciorania juz mam - elektroniczny chinczyk za 40zl.
Dziala zgodnie z deklaracja producenta czyli losowo +-0.02mm ;)
Do typowych prac jest ok. No i nie bedzie szkoda gdy ja nadepne ;)

Potrzebuje teraz dokladniejszy przyrzad - musi miec dokladnosc
0.01mm lub lepsza. Zeby mogl jednoznacznie zmierzyc np. srednice
oski pod lozysko 5.02mm...

Czy suwmiarki wchodza w rachube? Chyba nie.

A mikromierze elektroniczne? Wolalbym ze wzgledu na wygode odczytu.
Np. cos takiego:
http://allegro.pl/mikromierz-mikrometr- ... 75328.html
Nie mam pojecia czy zagwarantuje mi 0.01mm...

Albo Limit:
http://allegro.pl/mikrometr-elektronicz ... 25625.html

Ew. mikromierz tradycyjny. Mam co prawda jeden ale terkotka chyba jest
juz za slaba bo zaleznie od szybkosci krecenia pomiar rozni sie o setke-dwie.

Zakres pomiarowy max 25mm. Budzet powiedzmy do 400zl.

Polecicie cos pewnego? Z gory dzieki.

Jakub

: 01 cze 2012, 07:50
autor: Majster70
oprawcafotografii pisze:Polecicie cos pewnego? Z gory dzieki
Dokładność 0,01mm to zwykły mikrometr, polecam nasze VIS-y, lub Mitutoyo, nowe w promocji 0-25mm kosztują do 100 zł. Bardzo pewne i nie do zdarcia są te ze zwykłym noniuszem, bez odczytu elektronicznego. Jeżeli nie będziesz nim wbijał gwoździ tylko dbał o nie, to narzędzie starcza nawet na kilkadziesiąt lat. Nie wierz w mikrometr z odczytem 0,001mm (twój pierwszy link), równie dobrze może mieć 0,000000000000..1mm - to chwyt reklamowy dla frajerów. Mikrometr w zupełności powinien ci starczyć przy pasowaniu średnic zewnętrznych pod łożyska.
Do dokładniejszych pomiarów to passametr (transametr) dokładność - 0,002. Najbardziej niezawodne to te które przy danym zakresie np 0-25mm nie mają skali mm. To znaczy ustawiasz wymiar nominalny z płytek wzorcowych, np 5mm i mierzysz odchyłki na wskazaniu zegarowym. Również to rozwiązanie na długie lata. Niestety musisz mieć płytki wzorcowe...
Rozejrzyj się na allegro, wolałbym stary sprzęt VIS-a w dobrym stanie od nowych z wyświetlaczem elektronicznym, po za kwestią przyzwyczajenia że 1 obrót to 0,5mm nie widzę w nich wad... - no ale może się starzeję :wink:

: 01 cze 2012, 08:06
autor: oprawcafotografii
OK, przyjalem :) Czy ktos ma taki mikromierz i moze go polecic?
http://allegro.pl/mikrometr-mikromierz- ... 19253.html

Nic lepszego chyba teraz nie ma na allegro...

q

: 01 cze 2012, 08:22
autor: krybacki
Chiński szmelc.

W tej cenie można dostać polską nówkę (FWP, leżaki magazynowe), pojawiają się dość często - sam niedawno kupiłem, co prawda na inny zakres.

: 01 cze 2012, 08:24
autor: oprawcafotografii
Cena nie ma wielkiego znaczenia, wazne zeby mikromierz dzialal dokladnie.

q

: 01 cze 2012, 08:30
autor: krybacki
Skoro jesteś z Krakowa, to polecam wycieczkę do sklepu "Cal" przy Al. Pokoju (róg Fabrycznej i Al. Pokoju) - mają tam m. in. przyrządy pomiarowe firmy Limit - sam obejrzysz i zobaczysz jak działa. Z lepszych sprzętów mają głównie Kefera.

http://www.calnarzedzia.com.pl/wstep.shtml

: 01 cze 2012, 09:50
autor: mafagr
Ja też polecam Mitutoyo u mnie w firmie się używa takich i to zarówno tych ze zwykła podziałka tradycyjną jak i elektronicznych, jak kupujesz nowy to jest razem z nim sprawdzian którym co jakiś czas możesz sprawdzić czy pomiar jest w porządku, wiadomo, że jak się go używa to z czasem trzeba go sprawdzić i przekalibrować. Dokładność co do 0,01 napewno zapewni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płytek wzorcowych, składa się na stosie wymiar który chcemy mierzyć i płytkami sprawdzamy odczyt mikrometra i w tedy mamy pewny wymiar.

: 01 cze 2012, 10:18
autor: oprawcafotografii
Wybiore sie do sklepu, w sumie chyba najlepiej pomacac ;)

q

: 01 cze 2012, 16:05
autor: jasiu...
Moja uwaga. Sam praktycznie nie mogę obyć się bez mikromierza na co dzień. Najważniejsze przy zakupie, to pozornie nie oszczędzać. Próbowałem różnych mikromierzy i zauważyłem, że mikromierz tradycyjny jest najdokładniejszy. Owszem, czasem warto po prostu poćwiczyć, mierząc np. tą samą płytkę wzorcową. Wtedy można nauczyć się dokładnego pomiaru, nawet jeśli ktoś uszkodził sprzęgiełko. Na zwykłym mikromierzu linia określająca "zero" najczęściej nie zgrywa się dokładnie z kreską na bębenku, co pozwala bardzo dokładnie oszacować wymiar (do której kreski na bębenku bliżej i o ile).

Kombinowałem mierzenie mikrometrami z odczytem cyfrowym i mam o nich nie najlepsze zdanie. Dla mnie te zwyczajne, ale dobrego producenta dają bardziej powtarzalne wymiary. I nie wiem czemu, przecież powinno być tak samo, ale ja wolę tradycyjnym mierzyć. Ważne - oprócz Mitutoyo i Visa, ja nie polecam mikrometrów innych firm.

Oczywiście, jeśli ktoś potrzebuje bardzo dokładnych i szybkich pomiarów, głównie odchyłek, to ja polecam mikrometr zegarowy. Tu może być gorsza firma, bo dokładność pomiaru, po skalibrowaniu na płytkach, bądź wzorcu i tak zapewnia nam czujnik zegarowy.

: 01 cze 2012, 17:38
autor: kamar