tolerancje

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

tolerancje

#1

Post napisał: haski » 30 lip 2010, 20:52

witam wszystkich, jestem zakłopotany w odczytaniu tej tabelki, mianowicie w jakich jednostkach są podane wymiary. myślę że w miarę jasno wytłumaczyłem mój problem jeśli nie to będę próbować inaczej

[ Dodano: 2010-07-30, 20:55 ]
http://www.lw.cad.pl/tolerpas/r_pas_st_otw_h7.htm



Tagi:


typhon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 187
Rejestracja: 03 paź 2007, 17:58
Lokalizacja: podlaskie

#2

Post napisał: typhon » 30 lip 2010, 21:28

Tolerancja podawana jest w 0.01 milimetra czyli w setnych milimetra


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: CFA » 30 lip 2010, 21:33

typhon pisze:Tolerancja podawana jest w 0.01 milimetra czyli w setnych milimetra
Akurat w tej tabelce jest w mikronach.
Tzn wymiary i zakresy wiadomo w mm, a odchyłki w mikronach.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: mike217 » 30 lip 2010, 21:42

Oczywisćie, że w mikronach, gdbyby było w setkach to pierwsza kolumna musiała by się nazywać " dziura jak wiadro" :mrgreen:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#5

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 01:14

To jest tabela dla otworow... wedlug iso to ona lezy dla mikronow.

Ale tam jest wszystko klamstwo, bo dokaldne pomiary znajdziesz we wzorniku, a jeszcze dokladniejsze w zestawie narzedzi do pasowania tych dziurow.

Tam bedziesz mial takie walce, co jedna strona idzie, a druga nie idzie wlozyc, i wtedy dziura moze dostac zasczytne miano otworu, order i wogole jest wypas z wisienka :)

------------------------------------------------------------------------------

A z ta "dziura jak wiadro" to zalezy od tego jaki to material, to co da sie zrobic w seri za zadne skarby nie uda sie w drewnie czy plastiku :)

Ba... nie uda sie nawet w metalu o temperaturze innej niz pokojowa, is tan na glowie i taka utrzymaj :)
bumeluję

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: M 52 » 31 lip 2010, 11:02

Te "walce", to zapewne sprawdziany do otworów?
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: upadły_mnich » 31 lip 2010, 11:30

vv3k70r pisze:Ale tam jest wszystko klamstwo, bo dokaldne pomiary znajdziesz we wzorniku
przyznam, że nie bardzo rozumiem dlaczego tabela tolerancji to kłamstwo?
Sprawdziany (bo chyba o to chodzi koledze) są wykonywane dokładniej niż wymiar mierzony bo to wynika z samej zasady metrologii ale ich wymiary nominalne są oparte o tę tabelę.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#8

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 12:07

Nie wiem jak sie te walce po polsku nazywaja, w tlumaczeniu by bylo ze to jest "tlumacz otworow", ale "tlumacz metra" slabo mi sie po polsku widzi.

Wiec opisuje jak zjawisko wyglada, bo nazwy nijak nie znam. Cieszy mnie ze jestem rozumiany. Bym po polsku podejrzewal ze to moze byc "wzor otworu" a tu prosze...

Zreszta czesc narzedzi mam opisanych chyba po czesku, czesc po wegiersku, czesc po szwedzku, ale mimo roznic w literkach norme te sama mierza po calym swiecie :)



Mnichu upadly:

Tabela tolerancji to klamstwo, bo opiera sie o widelki wielksoci otworu od-do.
A te wartosci z sufitu sie nie wziely. One ze wzorow wynikaja.
Przeciez to ze 18, a 18.1 lezy w innych widelkach nie znaczy ze mozna sipe odstawic, bo wartosc jest skrajna i lezy juz w innej skali.

Drugi powod, ze te tabele sa zaklamane to taki, ze dla calego detalu opartego o constrains stosuje sie NAJCIASNIEJSZA oznaczona tolerancje. Bo moze i dla 30mm mzona sobie pojechac o 4 setne, ale jesli po srodku ma byc otwor, to nie moga sie dwie pietnatki czworkami bujac.
Z czego wynika ze 30 tez sie na czworce bujac nie moze.

A przeciez otwor, do ktorego bedzie pasowac wal to jest constrain.

Dlatego te tabele wszystkie to klamstwo jest.
One maja zastosowanie konkretne dopiero jak ma sie rysunek i detal w rece.

I wtedy one maja jakeis zastosowanie, a od tego ma czlowiek rozum, zeby zastosowac to umial. Bo zmierzyc wszystko mozna na opak i do odpowiedniej tabelki wcisnac. Koledzy wiedza ze sie da :)
bumeluję


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#9

Post napisał: mdg » 31 lip 2010, 13:31

vv3k70r pisze:ale jesli po srodku ma byc otwor, to nie moga sie dwie pietnatki czworkami bujac.
Z czego wynika ze 30 tez sie na czworce bujac nie moze.
A tego to nawet ja nie "zatrybiłem", jakby kolega vv3k70r mógł to inaczej sformułować, to może ... :grin:
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#10

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 14:19

MDG:

To jest tak... masz jakas tam tolerancje dla danego ISO.

Akurat siedze w plastiku to pojade z plastikiem.

I w tej normie skazali, ze jak cos ma wiecej jak 120mm dlugosci to odchylka moze miec +0.3/-0.3
A jak ma mniej niz 30mm, a wiecej jak piec to zeby sie +0.1/-0.1 trzymala.

I teraz jest pytanie... czy jak zrobisz tam 3 otwory to czy ich centra maja prawo byc odchylone pod norme dla 120mm czy pod te dla 30mm, na jakie to odcinki trzy centra beda te 120mm dzielic?

I teraz pytanie odwrotne, czy jak odchylenie miesci sie w +/-0.1 a jechane jest na CNC frezarce, to czy jest mozliwe, zeby sigmy wyszly w +/-0.3?

Przeciez kazdy normalny czlowiek zauwazy wtedy, ze te 120mm musi trzymac norme +/-0.1 tak samo jak otwory. Inaczej sie nie da.

Dlatego te tabelki klamia i trzeba je umiec zastosowac do konkretnego, bardzo konkretnego przypadku.

Bo otwor musi pasowac do walu, a wal do otworu, a jak sie to zrobi "po tabelkach" w oderwaniu od rzeczywistosci to glupoty takie czlowiek wyprodukuje, co do niczego nie beda zdatne i zadnego pozytku z nich nie bedzie.

-----------------------------------------------------

Dla mnie ten temat jest codzienna bolaczka w produkcji. Kazdy czyta taki wymiar, jaki mu wygodnie i pasuje do tego co zrobil, nie myslac wcale co z tego wyjdzie na koncu.

Tymczasem to walsnie tam, gdzie w tabeli jest podany najwiekszy odchyl trzeba stosowac najmniejszy, bo przeciez po jednej sigmie zaraz poleci nastepna, co najmniej jedna w kazdym procesie jaki zostanie uzyty na materiale.


Ciezko mi to wyjasnic w pisaniu, wiec sie na wykladowce nie nadaje, ale przy maszynie raz dwa to wyjasniam i mlodzi rozumieja te zaleznosc, wiec sie staraja, co ulatwia i przyspiesza kolejne stopnie obrobki, bo nie celuje sie wtedy w BLAD i ODCHYLENIE ale w idee, ktora na rysunku jest przedstawiona i w programie wystepuje. Co jakosc podnosi, czas oszczedza i ogolne zadowolenie z produktu daje, a przeto nam pieniedzy klienci nie szczedza :)
bumeluję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”