Przyrząd do ustawiania wysokości noża.

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#31

Post napisał: kamar » 11 sty 2015, 18:50

Yogi_ pisze:Witam :-)
Coś takiego znalazłem:
Masz duzo wolnego :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#32

Post napisał: Yogi_ » 11 sty 2015, 20:25

kamar pisze:Masz duzo wolnego :)
Mało śpię :-D

A poważniej to kliknąłem na link tyczący czegoś innego i obok na liście było, to obejrzałem i się dzielę. :-)
Chyba, że chodzi Ci o długość filmików?
Pozdrawiam
Krzysiek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#33

Post napisał: kamar » 11 sty 2015, 21:15

Ano :) póltorej godziny bite :)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#34

Post napisał: mc2kwacz » 11 sty 2015, 21:33

ostanislaw pisze:Suwmiarka jest dobra gdy masz jedną tokarkę i Zestaw noży z płytkami gdzie wymiar jest stały.
Nie widzę związku metody z ilością tokarek. Przecież na każdej tokarce można taką suwmiarkę zamocować i kosztuje to w zasadzie "grosze", najwięcej sama robocizna.
Powód dla którego trzeba dokonać regulacji wysokości też nie ma nic wspólnego z wybraną metodą pomiaru.
Rozumiem, że rozmawiamy o takim przypadku, gdzie wysokość noża jest krytyczna i chcemy mieć możliwość dojechania w samo oczko. A nie "mniej więcej". Mniej więcej to można i na oko ustawić, nawet pomagając sobie czymś na kształt przenośnej lupy cyfrowej przy słabym wzroku.


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#35

Post napisał: ostanislaw » 11 sty 2015, 21:50

mc2kwacz pisze:... Po drugie, oczko poziomicy musiałoby mieć bardzo wysoką klasę czułości, taką jak w poziomicy za 1000zł.....
Sprawdziłem na własnej tokarce dokładność przyrządu. Na oczku z poziomicy chyba za 6 zł
dokładność wskazania +/-0.5mm (oczko dotyka kreski z przodu lub z tyłu) Myślę że jestem w stanie ustawić nóż z dokładnością 0,1mm.

Zastanawia mnie jednak czy ta poziomica za 1000zl to jeszcze moja bajka.
Moje motto "Zrobić coś z niczego".
Kupuję tokarkę za 500zł remontuję i strugam metal aż furczy, a gość proponuje kupić poziomicę za 1000zł i wydłubać jej oczko żeby nie wyjść na partacza.
Ciekawe że nikomu się to nie wydaje chore bo mi tak.
Z mojej strony koniec w tym temacie.
Pozdrawiam
ostanislaw


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#36

Post napisał: trzasu » 11 sty 2015, 22:15

ostanislaw pisze:a gość proponuje kupić poziomicę za 1000zł
ostanislaw, skąd ta kwota ? :roll:


ostanislaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 20 sty 2008, 19:36
Lokalizacja: Legnica

#37

Post napisał: ostanislaw » 12 sty 2015, 08:39

mc2kwacz pisze:...Po drugie, oczko poziomicy musiałoby mieć bardzo wysoką klasę czułości, taką jak w poziomicy za 1000zł, i być super precyzyjnie ustawione (to akurat da się łatwo zrobić). Dopiero taki tester miałby sens ale tez byłby to ciągle tylko tester, chyba że oczko miałoby podziałkę pokazującą wartość odchylenia...
Stąd!!!
Pozdrawiam
ostanislaw

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#38

Post napisał: pioterek » 12 sty 2015, 10:53

Wielki problem polega na tym, że nóż jest dociskany z góry śrubkami do dołu wnęki w imaku, a powinien być dociskany od dołu do górnej powierzchni wnęki w imaku. Oczywiście tylko wtedy (niezależnie jakiego noża się użyje ) czubek jego ostrza będzie w osi wrzeciona, o ile ten czubek będzie na wysokości jego krawędzi, a o to trzeba się zatroszczyć przy ostrzeniu nie zbierając materiału od góry. Jak docisnąć nóż od dołu? Myślę, że dokręcanie śrubek od dołu jest mało realne, ale dociskanie noża czymś podobnym i działającym jak szczęka ruchoma imadła zdało by egzamin. Co Panowie o tym myślą?lepsze od multifixa?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#39

Post napisał: mc2kwacz » 12 sty 2015, 12:00

Ja nie proponuję niszczenia poziomicy maszynowej za 1000zł celem wydłubania z niej oczka, tylko pokazuję właśnie bezsens takiego zabiegu.
Poza tym nóż nie zawsze powinien być w osi toczenia i dobrze byłoby móc kontrolować ten uchyb, znać jego konkretną wartość.
Czy poziomica maszynowa to Twoja bajka czy nie Twoja, to już zupełnie nie dotycząca tematu sprawa. :roll:
pioterek pisze:Wielki problem polega na tym, że nóż jest dociskany z góry śrubkami do dołu wnęki w imaku, a powinien być dociskany od dołu do górnej powierzchni wnęki w imaku. Oczywiście tylko wtedy (niezależnie jakiego noża się użyje ) czubek jego ostrza będzie w osi wrzeciona, o ile ten czubek będzie na wysokości jego krawędzi, a o to trzeba się zatroszczyć przy ostrzeniu nie zbierając materiału od góry. Jak docisnąć nóż od dołu? Myślę, że dokręcanie śrubek od dołu jest mało realne, ale dociskanie noża czymś podobnym i działającym jak szczęka ruchoma imadła zdało by egzamin. Co Panowie o tym myślą?lepsze od multifixa?
A w ogóle są takie systemy mocowania, żeby nóż był dociskany od dołu? I w ogóle jakieś noże są wymiarowane do górnej powierzchni?
Wszystko można "sobie zrobić", tylko po co? Trzonki są znormalizowane i krawędź tnąca jest wymiarowana do dolnej powierzchni trzonka. U każdego producenta, zarówno przy nożach stałych jak i składanych. Siła podczas skrawania również działa "w dół" trzonka. Nie może tam być śrub, musi być twarda, stabilna i płaska powierzchnia.
Przy dobrze wykonanej tokarce i dobrze wykonanym nożu, ostrze powinno trafić w oś toczenia bez pudła.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#40

Post napisał: RomanJ4 » 12 sty 2015, 13:39

mc2kwacz pisze:Przy dobrze wykonanej tokarce i dobrze wykonanym nożu, ostrze powinno trafić w oś toczenia bez pudła.
Zapominamy o ostrzeniu (lutowanych i HSS) i wlaśnie od tego są podkładki (i mierzenie wysokości pakietu do osi).
Poza tym byłoby mało celowe w uniwersalnym imaku robić wysokość gniazda do wytaczaka, nie mówiąc o tym że potrzebne są nieraz różnych wielkości(w zależności od otworu i naddatku), również inne noże, bo trudno sobie wyobrazić celowość np przecinania pręta ø12 przecinakiem wielkości 32 czy 40.. :wink:
Ale jest na to lekarstwo: Imak szybkomocujący z przypisanymi narzędziami... nie trzeba nic powtórnie ustawiać przy zmianie narzędzia...

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”