pasmoetr?? prosba o identyfikacje

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#11

Post napisał: ARGUS » 15 lis 2008, 20:46

jasiu...,
nie neguję że mozna wykonywać pomiar odchyłki i robić to na jednym ustawieniu wielokrotnie ale niestety jak napisałem
To jest mikrometr a nie passametr
Pasametrem nie zmierzysz wymiaru a TYLKO odchyłke od ustawionego wcześniej wymiaru
Mikrometrem zegarowym możesz zmierzyć wymiar i odchyłke
jeśli masz wątpliwośi to popatrz na linki które podałem i porównaj czym się różni passametr od mikrometru - są zdjęcia więc z porównaniem nie powinno byc problemu
I jeśli nie wierzysz mi i nie wierzysz autorowi opisu
Autor: mgr Krzysztof Bielicki ZS nr 10 w Koszalinie
na stronie (które podałem)to biorąc pod uwagę Twój komentaż
jasiu... pisze:Ja kiedyś takim czymś mierzyłem, miałem to nie raz w rękach, stąd chyba pamiętam, jak to działa. W minutę możesz sprawdzić 20-30 detali, jak masz praktykę
stwierdzić muszę że Twoja racja jest jedyną słuszną racją
bo przecież czyms takim kiedyś mierzyłeś

pozdrawiam :-)



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 1

#12

Post napisał: zdzicho » 09 cze 2009, 17:07

Gwoli ścisłości. Jest to mikrometr z czujnikiem wbudowanym.
Nie ma czegoś co nazywa się passametr ( to nazwa potoczna używana przez starych ,,speców"- antologia do falbanek= stół ślusarski) jest transametr-prawidłowa nazwa techniczna określona w PN.
Oba przyrządy służą do pomiarów, bo pomiar to porównywanie wymiaru z wzorcem.
Nie ma znaczenia,czy urządzenie ma naniesiona podziałkę ,czy jest ustawiane wg wzorca. Transametr ustawia się wg stosu płytek wzorcowych ,ale z powodzeniem można mierzyć wymiary z dokładnością 1um w zakresie skali przyrządu.
Wiem co piszę,bo używam transametru prawie codziennie od ponad 20 lat właśnie do mierzenia np. wykonywanych sprawdzianów. Naprawiłem ( dotarłem) ich w swoim ,życiu co najmniej setkę( w tym mikrometry z czujnikiem wbudowanym).
Są również mikrometry( bez czujnika)analogowe z noniuszem 0.002 np. szwajcarskie Etalony f-my Tesa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”