Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
AydeeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2021, 16:37

Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#1

Post napisał: AydeeN » 26 sty 2021, 16:53

Witajcie. Mam do czynienia z maszynami CNC typu GROB G600, 520, 320, FILL na panelu SINUMERIK'a.

Chciałbym się dowiedzieć jak na tych maszynach przebiega ustawianie osi po wymianach liniału, czy enkodera.

Na ten moment ustawiałem jedynie wrzeciono na pozycję 0 w sposób następujący:
1. ustawienie parametru 34090 na 0
2. reset NCK
3. ustawienie wrzeciona z poziomicy w poziomie (czyli do pozycji 0)
4. przypisanie wartości z odczytu enkodera wrzeciona do parametru 34090
5. reset NCK
6. sprawdzenie wjazdu do magazynu, czy 0 ustawiło się poprawnie

Czy procedura przeprowadzana przeze mnie jest w porządku? Jak to wygląda w przypadku ustawiania osi po wymianie enkodera dla stołu np. B? W ten sam sposób?
Jak wygląda procedura ustawienia osi np. X po wymianie liniału?
Z tego co się zdążyłem dowiedzieć, to musimy znać poprzednią wartość z liniału, np. -345.250mm, następnie wymienić liniał, uzyskujemy np. -342.147, obliczamy różnicę między tymi wartościami, czyli tu wychodzi 3.103mm, a następnie w parametrze 34090 dodajemy, bądź odejmujemy tą wartość, do tej, która się znajduje?

Zdarzyło mi się również kiedyś ustawiać oś ZM, czyli tzw. kołpak (silnik z enkoderem), gdzie najeżdżaliśmy na krańcówkę, posuw ustawiony na 0, JOG > REF.POS. i za pomocą + nastąpiło przypisanie wartości oraz w parametrze 34210 z 1 > 2

Liczę na jakąkolwiek pomoc, pozdrawiam.




_mati_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2019, 22:08

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#2

Post napisał: _mati_ » 26 sty 2021, 17:36

Cześć,
Ciekawy zestaw maszyn, pracujesz w może w Poznaniu?


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#3

Post napisał: sssTOMEKsss » 26 sty 2021, 17:36

AydeeN pisze:
26 sty 2021, 16:53


Zdarzyło mi się również kiedyś ustawiać oś ZM, czyli tzw. kołpak (silnik z enkoderem), gdzie najeżdżaliśmy na krańcówkę, posuw ustawiony na 0, JOG > REF.POS. i za pomocą + nastąpiło przypisanie wartości oraz w parametrze 34210 z 1 > 2

Liczę na jakąkolwiek pomoc, pozdrawiam.
to jest poprawna procedura

wyznaczasz maszynie fizyczną krańcową pozycje software-ową za którą nie może się ruszyć, parametry osiowe --> dla bazowania na liniale bedzie 34210[1], tabela dla osi X, ustawiasz na początku parameter 0 (o ile nie jest już ustawiony), klikasz set active MD, reset maszyny (pozycja w osi X będzie jakaś nietypowa np. 172863178.1234), tryb pracy ref position, znowu wchodzisz w ten parametr 34210 dla osi X, wpisujesz 1, set active MD, i następnie ruchem osi w kierunku dodatnim, parameter zmieni się sam na liczbę 2 i zmieni się tryb pracy na JOG. Reset obrabiarki i gotowe.


Autor tematu
AydeeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2021, 16:37

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#4

Post napisał: AydeeN » 26 sty 2021, 18:25

_mati_ pisze:
26 sty 2021, 17:36
Cześć,
Ciekawy zestaw maszyn, pracujesz w może w Poznaniu?
Tak
sssTOMEKsss pisze:
26 sty 2021, 17:36
AydeeN pisze:
26 sty 2021, 16:53


Zdarzyło mi się również kiedyś ustawiać oś ZM, czyli tzw. kołpak (silnik z enkoderem), gdzie najeżdżaliśmy na krańcówkę, posuw ustawiony na 0, JOG > REF.POS. i za pomocą + nastąpiło przypisanie wartości oraz w parametrze 34210 z 1 > 2

Liczę na jakąkolwiek pomoc, pozdrawiam.
to jest poprawna procedura

wyznaczasz maszynie fizyczną krańcową pozycje software-ową za którą nie może się ruszyć, parametry osiowe --> dla bazowania na liniale bedzie 34210[1], tabela dla osi X, ustawiasz na początku parameter 0 (o ile nie jest już ustawiony), klikasz set active MD, reset maszyny (pozycja w osi X będzie jakaś nietypowa np. 172863178.1234), tryb pracy ref position, znowu wchodzisz w ten parametr 34210 dla osi X, wpisujesz 1, set active MD, i następnie ruchem osi w kierunku dodatnim, parameter zmieni się sam na liczbę 2 i zmieni się tryb pracy na JOG. Reset obrabiarki i gotowe.
Tomek, to co szerzej opisałeś, zdaje się dotyczyć wymian systemów pomiarowych, gdy mam jakiś punkt referencyjny (mam dwie osie, które mają ten punkt referencji, m.in. wspomniany ZM). A co z osiami liniowymi, tak jak np. oś X, czy Y, gdzie właśnie systemem pomiarowym jest liniał i nie mam fizycznego punktu referencyjnego, a nigdy nie zamontuję liniału identycznie. Obróbka idzie w mikrony, więc wszystko musi być na zicher. Jak wtedy ustawić oś? W sposób, który opisałem co do liniałów, czyli znana pozycja przed wymianą i po, a następnie liczenie?

Jak mniemam referowanie 0 dla wrzeciona wykonuję dobrze i analogicznie inne osie obrotowe np. stoły robi się w identyczny sposób?


_mati_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2019, 22:08

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#5

Post napisał: _mati_ » 26 sty 2021, 23:13

Sposób który podałeś dla osi liniowych jest teoretycznie ok, ale w praktyce jak rzeczywiscie uszkodzi się liniał to nie wskaże Ci pozycji w ktorej stoi. Na każdej maszynie masz punkt referencyjny dla każdej osi - zero maszynowe. Na srodku palety w bz600 i DMG, na środku stołu obrotowego w bz535, na 520 i 320 masz na stołach tulejki do bazowania. Trzeba tylko namierzyć czujnikiem i zrobić korektę w MD.


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#6

Post napisał: sssTOMEKsss » 27 sty 2021, 00:29

utrudniasz sobie życie, nie jest istotne dla jakiej osi ustawiasz punkt referencyjny, zerowy, bazowy czy jak to nazwiesz. Jest to punkt za który maszyna wie że nie może dalej pojechać lub od tego punktu może pojechać w przeciwne kierunku o długość zdefiniowaną w innym parametrze i ni chu... dalej nie pojedzie. Wyjatek może stanowić punkt wymiany narzędzia w niektórych przypadkach.
Ja bym raczej skupił się bardziej na fizycznym montażu samego liniału. Musi on być ustawiony i wyregulowany tak jak zaleca to producent. Głowica pomiarowa musi się znajdować w odpowiedniej odległości od liniału i poruszczać się do niego równolegle. Wszystko należy ustawić czujnikiem jak najdokładniej się da. Równoległość do głowicy, do powierzchni w której jest przykręcony i liniał i głowica oraz ich prostopadłość.
Oś obrotowa to właśnie najcześciej jakiś stolik. Oś B lub C. Ustawiasz równolegle do osi X, możesz się posłużyć powierzchnią stołu jeśli jest szlifowana lub specjalnym przyrządem podpartym na płytkach wzorcowych. Oczywiście przy pomocy czujnika. Oś C analogicznie.


Autor tematu
AydeeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2021, 16:37

Re: Kalibracja osi po wymianie liniału/enkodera

#7

Post napisał: AydeeN » 27 sty 2021, 14:38

Okej, mniej więcej, teraz zdecydowanie więcej rozumiem na temat ustawień geometrii maszyny :D Dzięki chłopaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”