Awaria enkodera?

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
KRISAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 30 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

Awaria enkodera?

#1

Post napisał: KRISAN » 01 paź 2017, 00:03

Witam.
Mam problem z prędkością posuwów osi maszyny SCM Record 120S.
Po uruchomieniu programu maszyna z zbyt dużą prędkością próbuje przejechać wzdłuż osi i wyłącza sterowanie.
Jeżeli ustawie posów na 7-8 % to przejeżdża z prędkością 100%, a przy wyższym ustawieniu już na 10% chce przejechać szybko i się rozłącza.
Serwisanci z SCM zasugerowali wymianę silnika (enkodera) lecz sprawdziłem go w profesjonalnej firmie i diagnoza nie wykazała żadnych uszkodzeń.
Może miał ktoś podobny problem i potrafi coś podpowiedzieć lub polecić kogoś kto sobie z tym poradzi.
Proszę o pomoc



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 01 paź 2017, 10:43

a okablowanie enkodera w jakim stanie? wygląda to na problemy z enkoderem, od kabli bym zaczynał a skończyć można na uszkodzonym sterowniku serwa. Co tam za sterownik "siedzi" i czy jest możliwość sczytywania parametrów w locie?
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#3

Post napisał: ONATOS » 01 paź 2017, 13:26

... mam podobny problem, w jedną stronę oś idzie płynnie a w drugą szarpie i gubi wymiar ...


Autor tematu
KRISAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 30 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

#4

Post napisał: KRISAN » 01 paź 2017, 13:58

Sterowanie silnika serwonapedem (yaskawa sgdb10vd) z wgranym nowym oprogramowaniem sprowadzonym od SCM wg.nr. seryjnego tej maszyny.
Awaria sterownika wykluczona przez serwis.
Zamówię okablowanie i wymienię na nowe.
Dziękuje za podpowiedź.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 01 paź 2017, 14:14

wspaniały serwis ten, sprawdzić sterownik i serwo na stole to z godzina roboty (wliczając lutowanie kabla od enkodera i zapijając kawę), zresztą co się dziwić jak ostatnio serwis (nazwę pominę) u znajomego "ogarniał" maszynę ponad 3 miesiące a problemem okazał się falownik na który nie widząc maszyny od początku stawiałem. Najlepsze że pierdoły przywieźli nowy falownik po sugestii tylko parametrów odpowiednich nie wgrali stąd też ten "niewielki" poślizg.
Powodzenia.
I don't like principles, I prefer prejudices


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#6

Post napisał: jarbia » 01 paź 2017, 14:47

Ja miałem podobny problem.Winowajcą okazał się firmware.Mimo,że był dedykowany do takiej maszyny,to nie działała poprawnie.Po wgraniu starego firmware działa poprawnie. Może zbyt optymistycznie założyłeś,że producent przysłał Ci właściwą wersję.


atlc
Posty w temacie: 1

#7

Post napisał: atlc » 01 paź 2017, 16:17

Jak wygląda połączenie silnika z enkoderem? Miałem kiedyś przypadek podobny w objawach, gdzie tachoprądnica łapała poślizg na obluzowanym sprzęgle. Przy łagodnym ruszaniu działało, większe prędkości i przyśpieszenia już nie bardzo.

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Awaria enkodera?

#8

Post napisał: Adam_Blayer » 24 lut 2018, 13:15

A pytanie mam. Przy posuwie 7-8% o którym wspomniałeś, skąd wiesz że przejeżdża z prędkością 100%? I drugie pytanie, czy tak się dzieje tylko na jednej osi? I trzecie pytanie. Czy napęd dla drugiej osi nie jest taki sam? W sensie typ silnika, typ serwa. Może udałoby się pocyganić i podmienić silnik/napęd?

Co do serwisów profesjonalnych, to znam taki jeden serwis co robią napędy Siemensa. Śmiali się ze szczegółowości moich opisów usterek, twierdzili że płyta którą wysłałem do naprawy jest na bank dobra i że można im spokojnie zaufać. Okazało się, że gdy wpadła mi w łapkę taka sama skądinąd i je podmieniłem, to problem z maszyną ustąpił. Wniosek? Fachowcy jak w bajce o sąsiadach. :)
Elektryka, Mechanika, Automatyka, ABB, PLC, Hydraulika, Pneumatyka, CAD 2D/3D bryła/powierzchnia, Części zamienne. - kontakt na PW. Czasem przydatna cierpliwość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”