Silnik Siemens Simotics 1FK7062 - sterowanie

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
druid07
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Koszalin

Silnik Siemens Simotics 1FK7062 - sterowanie

#1

Post napisał: druid07 » 25 lut 2017, 11:22

Witam kolegów. Wpadł mi w rece silnk synchroniczny (servo) Siemens Simotics S 1FK7062-2AF71-10A (w załaczeniu karta silnika). Poszukałem troche w dokumentacji Siemensa i dedykowany serwowzmacniacz (sterownik) do jego wysterowania to Sinamics S120 - 6SL312x-xTE15-0AA3. Na allegro taki sterownik to koszt ok 2000zł. Czy istnieje jakikolwiek inny sposób wysterowania tego typu silnika (inny układ sterowania) aby mógł pracować ze stałą pradkościa nn: 3000rpm. Stawiam pierwsze kroki w sterowaniu serv / CNC wiec prosiłbym o wyrozumiałość. Możecie coś podpowiedzieć w tym temacie? Pozdrawiam. Paweł
Załączniki
1FK7062-2AF71-1QA0_datasheet_en.pdf
(263.34 KiB) Pobrany 238 razy



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 25 lut 2017, 11:31

Jakikolwiek sterownik do silników prądu stałego, tylko żeby prądowo dał radę, to go ruszy. Co do kontroli obrotów to inna bajka.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 25 lut 2017, 16:56

" Co do kontroli obrotów to inna bajka " ster PWM


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 25 lut 2017, 18:11

Chodziło, mi o pomiar.
Można?
Morzna!!!


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#5

Post napisał: suj » 25 lut 2017, 20:59

Steryd pisze:...Jakikolwiek sterownik do silników prądu stałego...
Nie mając 100% pewności lepiej nie wypowiadać się w tak pewnym tonie. Przecież to jest synchroniczny silnik prądu zmiennego z magnesami trwałymi. Nie ma możliwości wysterowania go "Jakikolwiek sterownikiem do silników prądu stałego".
druid07 pisze:...Możecie coś podpowiedzieć w tym temacie?...
Dodatkowo w przypadku tego rodzaju silników jest się uzależnionym od standardu transmisji enkodera. Współczesne enkodery to w większości interfejs szeregowy, czy to EnDAT czy jakieś "Clicki" od Siemensa i raczej to jest limitujące. Siemens i tak jest łaskawy i podaje dość sporo danych inżynieryjnych, dających szansę czasem uruchomić taki silnik z czymś innym niż dedykowany sprzęt. Mając małe doświadczenie szanse powodzenia oceniam jako marne.
Chyba lepiej spróbować spieniężyć, i za to kupić jakiś chiński/tajwański czy czasem japoński (aczkolwiek produkowany w Chinach) zestaw. Musisz też pamiętać o dedykowanym kablu/kablach a on też tani nie jest.


Autor tematu
druid07
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Koszalin

#6

Post napisał: druid07 » 25 lut 2017, 21:58

Spodziewałem się, że nie będzie łatwo i tak cała sprawa się zakończy. Wstępnie zakładałem że wykorzystam go jako precyzyjny naped o znamionowej predkości do ostrzałki (bez opcji enkodera) jeżeli dałoby się go uruchomić. Co do kwestii nauki mam kpl zestaw PLC / serwowzmacniacz / silnik servo Omrona i zaczynam zgłębiać temat. SUJ czy masz jakiś sprawdzony "chiński" zestaw łatwo dostępny u nas w kraju? Wiedze, że jestes również z Koszalina. Czy ewentualnie mógłbym odezwac się PW lub tel jeżeli byś znalazł chwile?
Paweł


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: suj » 25 lut 2017, 22:42

druid07 pisze:Spodziewałem się, że nie będzie łatwo i tak cała sprawa się zakończy...
Niestety temat nie jest trywialny. Łatwo jest pozyskać jeden z elementów całej układanki, ale komplet (silnik/kabel/serwonapęd) to już nie taka tania sprawa. Dodatkowo coraz częściej taki komplet nie jest wyposażony w jakiś łatwy do obsłużenia interface (+/-10 V, czy za przeproszeniem STEP/DIR) a wymaga dedykowanego PLC/SoftPLC czy kontrolera CNC.
druid07 pisze:Wstępnie zakładałem że wykorzystam go jako precyzyjny naped o znamionowej predkości do ostrzałki (bez opcji enkodera) jeżeli dałoby się go uruchomić.
Poszukaj informacji na temat algorytmów sterowania silnikami synchronicznymi prądu zmiennego i dowiesz się dlaczego proste to nie jest. Jeśli dysponujesz wiedzą na temat elektroniki/mikrokontrolerów/podstaw DSP proponuję sięgnąć do not aplikacyjnych Texas Instruments na przykład do rodziny procesorów C2000. One dedykowane są właśnie do takich aplikacji i można z ich AN dowiedzieć się naprawdę sporo. Dodatkowo to jest naprawdę przyzwoity serwosilnik dobrej serii i stosowanie go w tak trywialnej aplikacji było by nieporozumieniem. Tam sprawdzi się zapewne ordynarny silnik asynchroniczny AC za 200 czy 300 PLN-ów.
druid07 pisze:Co do kwestii nauki mam kpl zestaw PLC / serwowzmacniacz / silnik servo Omrona i zaczynam zgłębiać temat.
I to jest najlepsza droga. Nie zapomnij, ze solidna dawka teorii jako podbudowa do praktyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Współczesny przemysł naszpikowany jest serwonapędami i ciężko jest o dobrych specjalistów. Warto się w tym kierunku rozwijać.

druid07 pisze: SUJ czy masz jakiś sprawdzony "chiński" zestaw łatwo dostępny u nas w kraju?
W zasadzie nie stosuję w swojej praktyce. Zajmują mnie aplikacje o nieco większych wymaganiach (wieloosiowe, nieraz z interpolacją pomiędzy osiami, mocno zintegrowane z kodem PLC, wizualizacją i sterownikami bezpieczeństwa). Z low-end mam jakieś doświadczenia z serwami firmy DELTA. Nie zgorszy sprzęt, ale dokumentacja/oprogramowanie to jeszcze kilka lat rozwoju przed nimi. Na moje oko to jest jakiś klon starszych serii Mitsubishi, Omron'a, Jaskawy ETC.
druid07 pisze: Wiedze, że jestes również z Koszalina. Czy ewentualnie mógłbym odezwac się PW lub tel jeżeli byś znalazł chwile?
Jak jakieś techniczne pytania, pisz na forum. Ewentualnie jak uznasz, że moje doświadczenie może być pomocne a się nie wypowiedziałem, PW ze wskazaniem wątku. Jeśli będę wiedział/mógł odpowiedzieć - napiszę ja lub ktoś inny. Nie mam na tyle czasu aby rozwiązywać na PW jakieś konkretne techniczne problemy, które się mogą potem powtarzać. Jestem aktualnie tak zarobiony, że od początku roku byłem raptem kilka dni w Koszalinie. Zakrawa na lekką ironię fakt, że siedząc wieczorem w hotelu produkuje się o serwach aby odpocząć od tematu serw którymi zajmuje się cały, okrągły dzień :mrgreen: Gdzieś pewnie w połowie kwietnia lub w maju powinienem być na trochę dłużej w Koszalinie, możesz się wtedy odezwać przez PW. Powodzenia.


Autor tematu
druid07
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 17 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Koszalin

#8

Post napisał: druid07 » 26 lut 2017, 14:12

Dziekuje za pomoc. Co do tego Sinumerica to spróbuje coś dobrać z układów sterowania low-cost ( z czasem jak nabiore wiecej doswiadczenia to może coś zbuduje ciekawego), a tymczasem skupie się na zgłębianiu szczegółowo układu Omrona i jego sterowaniu. Mam doświadczenie ze sterowaniem Omrona (PLC; CX-One oraz napedami AC), myśle że na spokojnie poznam temat sterowania CNC i coś z tego wyjdzie. Temat w sumie zaczął się od jednej z maszyn w firmie i układem opartym na sterowaniu servowzmacniacz/ serwomotor Omrona (starszego typu) i problemu z "zawieszaniem" enkodera. Temat na tyle ciekawy i przyszłościowy co do trendow w sterowaniu, że warto go szczegółowo zgłębić. Dziekuje za pomoc, jak znajdziesz chwile to zapraszam do kontaktu. Paweł

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”