Projekt Forumowego sterownika SERVO DC

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Projekt Forumowego sterownika SERVO DC

#1

Post napisał: clipper7 » 03 lut 2016, 18:28

Witam,
wzrasta liczba kolegów zainteresowanych wykorzystaniem serwa DC w swoich projektach, sam do nich należę.
Problemem jest zdobycie sterowników. Te, oferowane u nas do kupienia, są niestety dość drogie i w sumie trudno dostępne.
Jednocześnie na tym Forum są osoby doświadczone w tym temacie, mamy też kilku kolegów pracujących w firmach robiących płytki drukowane i obudowy do elektroniki.
Proszę o zgłaszanie się osób, które mogłyby dostarczyć sprawdzone i kompletne projekty kontrolera serwa DC średniej mocy (schemat, projekt płytek, ew. zaprogramować procka itp), osób - firm mogących profesjonalnie wykonać płytki drukowane i ew. obudowy. Proszę też o zgłaszanie się chętnych na taki kontroler w postaci co najmniej kompletu płytek + zaprogramowany procek. Zgłaszać się można w tym wątku, zaznaczając w jakiej roli.
Jeżeli zbierze się wystarczająca liczba chętnych i pojawi się odpowiedni projekt oraz możliwości wykonania płytek, mogę podjąć się koordynacji całości (chyba, że zgłosi się ktoś bardziej doświadczony w tej materii), pilnowania finansów itp.
Z góry uprzedzam, że nie chodzi o zysk, wszystko byłoby rozliczane po kosztach.
Na zgłoszenia poczekam do końca lutego, wtedy okaże się, czy to ma sens.


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post napisał: etet100 » 03 lut 2016, 19:26

Nieźle. Sam już nieraz próbowałem zainteresować kogokolwiek takimi projektami, które staram się zwykle też budować i testować, i zawsze zero jakiegokolwiek odzewu. A ty chcesz żeby ktoś jeszcze dostarczył kompletny projekt. Powodzenia.

Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 03 lut 2016, 21:48

Nie wyraziłem się jasno. Myślałem o kimś, kto na własnej skórze przećwiczył i ma prawidłowo chodzącą wersję np. elm-chana lub czegoś podobnego, ma do tego wzory płytek itp. Po prostu powielilibyśmy sprawdzony projekt w wymaganej ilości kopii, w profesjonalny sposób. I tyle, nie liczę na czyjeś genialne pomysły własne :mrgreen:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


valiant
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:58
Lokalizacja: Szczawnica

#4

Post napisał: valiant » 04 lut 2016, 19:30

Witam Kolegów.

Pomysł "taniego" sterownika serv DC jest cały czas na czasie. Na chwile obecną można za bardzo rozsądne pieniądze nabyć np. takie serwo http://allegro.pl/show_item.php?item=5877801514. Problemem jest tylko sterownik. A tak na marginesie kilka lat temu któryś z forumowiczów próbował uruchomić takie właśnie servo czy mak ktoś może wiadomości odnośnie parametrów takiego silnika ?
VT


Niwen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2016, 10:22
Lokalizacja: Z Nienacka

#5

Post napisał: Niwen » 05 lut 2016, 10:28

Witam, temat spada mi wręcz jak z nieba, również byłbym zainteresowany kupnem takiego rozsądnego cenowo sterownika do DC z enkoderem. Pod warunkiem oczywiście że miałby wejście step/dir żeby dało się go ożenić z drukarką 3D :) Na razie chyba najlepsze co znalazłem to to:

https://www.vbesmens.de/en/positioning-controller.html

Ale wciąż pozostaje problem z wykonaniem, nie jestem zaznajomiony z elektroniką od strony wykonania..

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 05 lut 2016, 16:36

Też się ostatnio tym zainteresowałem. Znalazłem w sumie schemat z płytką w eagle, firmware do procka, wsad do eepromu i program do tuningu sterownika servo dc zmodyfikowanego elm-chana. Ale czy to sprawdzone... nie wiem.
A sam jestem ciekaw jak to by chodziło.

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#7

Post napisał: ONATOS » 05 lut 2016, 21:13

Interesuję się tym tematem od dawna ale ceny zaporowe. Znalazłem ostatnio sterowniki, w bardzo przystępnych cenach, bez obudów z programowaniem pracy zależnym od serwa - http://www.kbelectronics.com/Variable_S ... rives.html , http://www.electricmotorwholesale.com/DRIVES-DC.html
Przy takich cenach trzeba by się zastanowić o opłacalności samodzielnej budowy, tym bardziej że samodzielna budowa takiego urządzenia wymaga sporej wiedzy praktycznej. Może rzeczywiście, jeżeli znaleźliby sie wykonawcy płytek i dobrze opracowane opisy samodzielnego montażu, dało by jakieś wymierne efekty ? To jedna strona medalu a druga to że wielu użytkowników tego forum mogło by się podszkolić w elektronice.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#8

Post napisał: AOLEK » 06 lut 2016, 04:45

Może ta strona was zainteresuje ?

serwo
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#9

Post napisał: steff.k » 06 lut 2016, 12:21

Miałem się wcześniej odezwać, ale jakoś czasu nie było. Teraz jak zostałem wywołany, to już nie mam wyjścia :twisted: .

Ja używam od ponad roku elm-chana w wersji tej co kol. AOLEK wrzucił linka. Mam 3 sztuki w frezarce, 2 w tokarce i 3 sztuki w mniejszych urządzeniach sterowanych z arduino. Przez cały czas użytkowania działają bardzo stabilnie. Nigdy nie zdarzyło się, żeby sterownik się zawiesił czy zgłupiał, w przeciwieństwie do programów sterujących. Także dla mnie jest to pewnie działające urządzenie.

Przy serwach do kilkudziesięciu watów dają radę bez problemów. Jednak przy serwach o napięciu zasilania większym niż 30V i mocy ponad 100W trzeba już coś innego - brak możliwości rozsądnego przykręcenia radiatora, dosyć cienkie ścieżki "mocowe", zasilanie uP ze stabilizatora liniowego, który przy wyższych napięciach się bardzo mocno grzeje.

Rozmawiałem kiedyś z autorem PCB z elektrody - Gizmoń, żeby zaprojektował mocniejszą wersję, ale brakowało mu motywacji :wink: . Może jakby faktycznie zebrało się więcej osób to by zaprojektował sterownik na 200W. Do tego zrobić porządną obudowę z radiatorem, złączami i frezować, toczyć czy inne roboty wykonywać :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: clipper7 » 06 lut 2016, 14:32

steff.k pisze: Teraz jak zostałem wywołany, to już nie mam wyjścia :twisted: .
Przepraszam, nie chciałem denerwować :grin: , odczekałem trochę licząc na niewymuszony odzew, ale jesteś cennym źródłem informacji w temacie tego wątku.
steff.k pisze:Ja używam od ponad roku elm-chana w wersji tej co kol. AOLEK wrzucił linka.
OK, to już wiedziałem, ale żeby uniknąć wszelkich niedomówień, mógłbyś udostępnić dokumentację (płytki, wsad itp.) dokładnie tej, działającej wersji ? Czy masz możliwość zaprogramowania procka ? Zrobiłbym prototyp, sprawdził go i zaczniemy szukać wykonawców płytek itp. Mam pomysł, aby ograniczyć się do części sterującej, mostek każdy może zrobić sobie taki, jaki jest mu potrzebny. Ja jestem zainteresowany ok. 200W.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”