DC servo motor, Czy sie nada?

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
hellrider
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2016, 18:12
Lokalizacja: Rzeszow

DC servo motor, Czy sie nada?

#1

Post napisał: hellrider » 24 sty 2016, 18:29

Witam Panów, jestem nowy na forum. Tzn. zarejestrowałem się przed chwila ale czytam od dłuższego czasu.

Zarejestrowałem się bo chciałem się porostu poradzić bardziej doświadczonych Kolegów

Na czym polega mój problem? otóż:

Chce zbudować frezarkę z MDF-u, dokładnie ten sam projekt który kolega budował tutaj http://www.mlodedrwale.pl/2013/06/23/fr ... nc-diy-cz/

Może zmienię średnice wałków i sam napęd ale nie chodzi o to.

Zapytanie mam na temat silników.

Moge wejść w posiadanie ( za przysłowiowy browar ) następujących serwomotorów.

Oznaczenie przepisane z naklejki na silniku to:
NIDEC DC servo motor
F - series
UGFMED-C9MRL13
UTOPI-100APT2
1V4053-1


Znalazlem na sieci taki opis http://www.nidec.com/en-IN/product/moto ... /P0000039/ nie mam pojęcia czy to ten sam model ale raczej nie. Pewnie zbliżony parametrami do tego który powiadam. Bo na zdjęciu ze strony wygląda tak samo poza dodana maskownica z tylu pod która jest szklany enkoder.

Generalne pytanie brzmi czy można zastosować te silniki w frezarce w której chce tez frezować aluminium ? Czy kto kol wiek miał do czynienia z takim servo motorem ?

Na koniec chciałem dodać ze jeśli temat jest w złym dziale to proszę Moderatora o przeniesienie i z góry przepraszam.



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#2

Post napisał: steff.k » 24 sty 2016, 19:35

Hej,

jakie są wymiary zew? Średnica korpusu, długość, średnica osi?

Masz już jakieś sterowniki do tych silników?

Pzdr


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 24 sty 2016, 23:33

hellrider pisze:Chce zbudować frezarkę z MDF-u, dokładnie ten sam projekt który kolega budował tutaj http://www.mlodedrwale.pl...rka-cnc-diy-cz/
hellrider pisze:Generalne pytanie brzmi czy można zastosować te silniki w frezarce w której chce tez frezować aluminium ?
Generalne pytanie brzmi, czy można zastosować mdf do frezarki obrabiającej aluminium? Sklejka jest dyskusyjna, ale mdf to już całkiem odpada. Sam mam frezarkę ze sklejki i robiąc ostatnio do niej zetkę z aluminium, wiem że nie zrobiłbym już po tym nic precyzyjnego. Po pracach w aluminium zetka rozklekotała się całkowicie, a raczej była solidniejsza niż w linkowanym projekcie. Oczywiście po wymianie na aluminiową, nabrała nowego życia. MDF jest gorszy od sklejki, więc zapomnij o nim.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 25 sty 2016, 07:01

Jeżeli te silniki, które chcesz nabyć mają enkoder to się nadają, ale wiesz, że jeszcze kontrolery serwo ci potrzebne. To nie są tanie rzeczy.


Autor tematu
hellrider
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2016, 18:12
Lokalizacja: Rzeszow

#5

Post napisał: hellrider » 25 sty 2016, 07:57

Ma enkoder, własnie nie bardzo wiem jakie kontrolery by się nadały do tego, jakie są koszty elektroniki powiedzmy na jeden ten serwomotor.
Macie może jakieś przykłady ?
Jeśli chodzi o konstrukcje z MDF-u to nie problem w moim przypadku zamienić to na konstrukcje stalową oparta o ten sam projekt.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 25 sty 2016, 11:37


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”