Czym sie kierowac przy zakupie serw uzuwanych

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
wczoraj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 149
Rejestracja: 26 maja 2012, 22:03
Lokalizacja: Polska

Czym sie kierowac przy zakupie serw uzuwanych

#1

Post napisał: wczoraj » 23 gru 2014, 11:52

Zamierzam przejść na serwa , do tej pory używam silników krokowych 3.2Nm w Z i 6Nm w X i Y . Zamierzam przejść na serwa ale kompletnie nie mam pojęcia czym się kierować .Czy 200W i 100W wystarcza do mojej maszynki . Mysle o tych :
http://www.ebay.co.uk/itm/281519467776? ... EBIDX%3AIT
Frezuje głównie MDF . Maszynka o polu roboczym 800X600 . Konstrukcja skręcano - spawana
Prosze o opinie .



Tagi:

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: Krako » 23 gru 2014, 21:15

100-200 watt starczy do drewna z duuuuużym zapasem.
Pamiętaj że servo ma dużo wyższe obroty niż krokowiec przez przydała by się jakaś redukcja
zobacz na amperaż i voltaż silnika krokowego
w uproszczeniu możesz sobie przeliczyć moc korkowca
A * V ~ watt


Autor tematu
wczoraj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 149
Rejestracja: 26 maja 2012, 22:03
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: wczoraj » 23 gru 2014, 22:09

Czyli te np: http://www.ebay.co.uk/itm/3-Sets-Mitsub ... 19e7cc46ac
Miałyby około 187W w porywach ? Mówisz redukcje na prędkość ?
Jeszce jedno pytanie czy serwa powinny byc tej samej marki ?


mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: mendium » 27 gru 2014, 21:35

Ja tam w swojej maszynce zastosowałem serwa 200, 400 i 750W. Wybrałem z serii MR-J3.
Od Koreańczyków spokojnie można kupować. Pamiętaj że wysyłka najprawdopodobniej będzie fedexem i trzeba będzie doliczyć cło. Cło zależy od kwoty jaką wpiszesz na deklaracji.
Zwróć uwagę czy przemiennik serwo zasilany jest z jednej fazy.
Jak będziesz zamawiał przemienniki to pamiętaj że potrzebne też Ci będą wtyczki do sterowania.
Serwa powinny być tej samej marki z uwagi na fakt iż będziesz musiał przebrnąć przez dokumentację techniczną, a po co to robić dwa lub trzy razy. Tak to uczysz się tylko jednego typu i ustawiasz parametry na wszystkich osiach.


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 28 gru 2014, 23:12

Pozwolę sobie dopisać, nie wiem czy już dokonałeś wyboru, najwyżej zostanie dla potomnych.

1. Co do silników i wzmacniaczy czy muszą być tej samej firmy. Teoretycznie nie, ale w praktyce może być tak, że wzmacniacz obsługuje tylko dedykowany enkoder na silniku bo ma indywidualny protokół (tak ma yaskawa).

2. Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić to oprogramowanie do wzmacniacza (o ile nie ma panelu) choć nawet jak jest to warto mieć do niego soft. Np. jakiś czas temu (może jeszcze są) stały na allegro w dobrej cenie serwa mitsubishi. Nawet była o nich dyskusja na forum. Okazało się że potrzebują jakiegoś niedostępnego oprogramowania aby je ruszyć...

3. Dostępność wtyczek. No niby pierdoła straszna i kto o niej myśli. ALE najczęściej kable na silnikach nie pasują do wzmacniaczy i należy dokupić dedykowane wtyczki. O ile są tanie i dostępne no to nie ma problemu, np. takie jak do leadshine- zwykłe złącza DB. Ale np. yaskawa ma złącza firmy 3M, które kosztują kilkadziesiąt złotych sztuka i tak jak to było na wiosnę, modele do serii II przez pół roku nie były dostępne w kraju

4. Warto sprawdzić obroty nominalne i maksymalne, bo są dużo wyższe niż dla krokówek.

5. Tak jak Kolega mendium wspomniał sprawdź jak zasilany jest wzmacniacz: jedno- czy trójfazowo.

6. Sterowanie. Bardzo istotna sprawa. Najczęściej spotykane są sterowanie krok-kierunek, albo +-10V. Do tych pierwszych jest duży wybór płyt głównych, przez co są tańsze. Servodrivery ze sterowaniem +-10V często są dostępne w okazyjnej cenie. Dzieję się tak, ponieważ na naszym rynku istnieją tylko dwie "budżetowe" drogi realizacji systemu w oparciu o nie. Pierwsza to linuxcnc i karty mesa - koszt ~1200zł, druga: mach3 na windowsie i sterownik cslabu za trzy i pół koła o ile pamiętam. Pozostają jeszcze drogie komercyjne systemu obsługujące +-10V, ale to nie na kieszeń amatora.
W zasadzie poza step-dir i +-10V są jeszcze inne metody sterowania serwowzmacniaczami, ale nie spotkałem się z nimi w amatorskich konstrukcjach.


Jakbym sobie coś przypomniał to dopiszę ;)


Rurka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 179
Rejestracja: 04 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: centrum

#6

Post napisał: Rurka » 29 gru 2014, 00:43

Akurat do tych Serw Mitsubishi, z alegro nie trzeba żadnego oprogramowania , by ruszyły .
Tylko silniki mogły by być inne ( kfs). A oprogramowanie jest , tylko po co komu jak się bardzo prosto ustawia , z panelu op(wystarczy pobrać PDF. z instrukcją pl.).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”