Serwa Yaskawa uruchomienie

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

polikon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 08 kwie 2012, 17:03
Lokalizacja: Gdynia

#41

Post napisał: polikon » 01 gru 2015, 09:57

Oj w tej maszynie co musiało porządnie walnąć. Nie dość że silnik w osi "C" poleciał po rozegraniu okazało się że uzwojenia spaliły się, aż plastyk którym są zalane spuchł (już jedzie nowy silnik) to rozwaliło mi serwopacka od silnika osi "Z". Na 100% poleciała płytka sterująca servopackiem (ta pod którą podpina się komputer sterujący i czujnik z silnika) podmieniłem z innego i reszta servopacka działa. Na tej uszkodzonej wyświetlacz nie świeci, ale jak podepnę ją pod program SigmaWin to program ją widzi, sczytuje i zapisuje ustawienia nawet z czujnika silnika. Ale pojawia się błąd A.E2. W instrukcji podają że to brak synchronizacji z jakąś opcjonalną kartą a SDGH. Ustawiłem wszystkie parametry na fabryczne, ale nic to nie dało.
Jest jakaś szansa na uratowanie tej płytki?
(Oczywiście biorę pod uwagę fakt że mógł paść jakiś układ na płytce i wywala pierwszy napotkany błąd.)



Tagi:


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Serwa Yaskawa uruchomienie

#42

Post napisał: WP Kamil » 05 sty 2021, 13:40

Koledzy potrzebuje pomocy- może ktoś coś bo zmarnowałem cały dzień i utknąłem.
Mam trzy sterowniki sigma II - SGDH 04AE. Przywróciłem do ustawień fabrycznych, pokasowałem błędy enkodera i sprawdziłem wszystkie w trybie JOG - działa. Potem zabrałem się za konfiguracje jednego sterownika wraz z kontrolerem ruchu (Smooth Stepper)- pod pierwszym kontrolerem działają wszystkie silniki i wtyczki.
Zabrałem się za konfigurację pozostałych dwóch sterowników i tu zonk - w trybie JOG działają - z kontrolera ruchu kręci bardzo powoli i tylko w jedną stronę. Przekładałem wszystko kilkukrotnie i wszystko działa z pierwszym sterownikiem.
Może jakiś parametr pominąłem- brakuje mi pomysłów.
Do tej pory ustawiłem:
PN50A.4 - 8
PN50B.0 - 8 - maskowanie krańcówek
PN000.1 - 1 -sterowanie step/dir
PN002.2 - 1 - enkoder absolutny jako inkrementalny (jeden z silników ma enkoder absolutny)
PN100-106 - nastawy fabryczne (na pierwszym sterowniku działają - więc nie ruszam na chwilę obecną)
PN200.0 - 0 - sterowanie step/dir logika dodatnia
PN202 - 8192 - przekładnia elektroniczna B - ilość impulsów enkodera x 4 (13bit 2048impulsów, 16bit 16384impulsów)
PN203 - 5000 - przekładnia elektroniczna A - skok śruby (5mm/obr) x ilość impulsów na 1mm (1000imp/mm) co daje nam w sumie 0.001mm na impuls ze sterownika
PN305 - 100 soft start
PN306 - 100 soft stop

Dodatkowo podejrzałem czy sterownik rozpoznaje prawidłowo silniki i enkodery (FN011) - wszystko prawidłowo

Jedyna różnica pomiędzy sterownikami jest taka, że pierwszy jest w ver 3A942 a te które nie chcą gadać z kontrolerem ver 3AA44.
Ps. nie mam kabelka do komputera - mea culpa - myślałem, że ten etap ogarnę z panela- a kilka dni wolnego to chciałem to ogarnąć.


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Serwa Yaskawa uruchomienie

#43

Post napisał: WP Kamil » 06 sty 2021, 21:39

Przepraszam za post pod postem - ale znalazłem rozwiązanie.
Jednak wtyczki. Wszystko polutowane prawidłowo, żadne styki nie były zwarte - a jednak obejma która trzyma przewód we wtyczce (uziom wtyczki i ekran przewodu) ma trochę luzu i czasem dotykała do pinów - /PULS /SIGN są w okolicy środka i tam mi zwierało sygnały ta blaszką. Odizolowałem ten kawałek blaszki od pinów- zostawiając końcówkę która idzie na masę wtyczki i jak ręka odjął.
Fakt, że powinienem sprawdzić czy nie ma przejścia z pinów na uziom- ale nie przyszło mi to wcześniej do głowy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”