Dobór sterowania Servo

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

Dobór sterowania Servo

#1

Post napisał: luukas_ss » 21 kwie 2014, 22:29

Witam Panów
Mam mały problem posiadam 3 servo silniki indramata serii Mac 071 C-0-NS-3-C/095-B-0
do tego servo drive TDM 3.2 i zasilacz TVM 2.2
tutaj zamieszczam Pdf z danymi.
http://www.pennineuk.com/library/pdf/in ... drives.pdf
I o co mi chodzi jaki do tego dobrać system analogowy do sterowania tymi silnikami.
Jak dobrze doczytałem to steruje się nimi +- 15v?
Czyli co jeszcze do tego potrzebuje?
ObrazekObrazek

Pokierujcie mnie trochę :razz: od czego zacząć, od niedawna zgłębiam tajniki cnc a koledzy już pewnie nie takie problemy rozwiązywali :lol:

[ Dodano: 2014-04-22, 12:37 ]
wiem że denerwujące są tego typu pytania. "co bierze się za budowę cnc a niema zielonego pojęcia o tym"" ale przecież nie każdy od razu jest einsteinem :razz: jakbym wszystko wiedział to nie prosiłbym o pomoc :wink:



Tagi:


wm56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 123
Rejestracja: 07 gru 2006, 23:04
Lokalizacja: Skawina

#2

Post napisał: wm56 » 22 kwie 2014, 23:20

Witam.

Jeśli chodzi o sterowanie analogowe masz kilka opcji do wyboru.Możesz pokusić się o sterowanie z CS-lab model CSMIO/IP-A ,który ma możliwość wysterowania 6 osi sygnałami +/- 10V. Drugim rozwiązaniem jest karta MESA.Pozostaje jeszcze jedna możliwość, mianowicie sterowniki YAPSC ,które konwertują sygnał step/dir na analogowy +/- 10V taki jak właśnie potrzebujesz.
Swego czasu miałem płytki do tych sterowników,kilka jeszcze bym wygrzebał .Co do samego uruchomienia tego sterownika podobno są jakieś problemy.Jak uda mi się trochę ogarnąć z robotą to podrzucę więcej informacji na ten temat.
To tak w skrócie co przyszło mi na myśl,być może są jeszcze inne rozwiązania , które pozwalają sterować sygnałem analogowym,ale to pozostawiam w kwestii wypowiedzi kolegów z forum.

Pozdrawiam.


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#3

Post napisał: luukas_ss » 23 kwie 2014, 00:21

Hi hi pukaj a ci otworzą :razz: :razz: są jakieś oznaki życia w moim poście :grin:
Dużo by też pomogło jak bym gdzieś znalazł dokumentacje maszyny Gildemeister GT 50 z której zostało to wymontowane, ale wciąż szukam. Doczytałem też że do tego typu sterowania było też montowane coś takiegoObrazek
INDRAMAT AC Servo Controller CLM 01.3-X-0-2-0 + MOK 11
Chciałbym tego nie montować chociaż z jednego powodu że jest to strasznie drogie :cry:
Dlatego ktoś mi zaproponował sterowanie analogowe tymi silnikami

[ Dodano: 2014-04-23, 21:21 ]
czekam z niecierpliwością na kolejne informacje :grin:
chyba że koledzy jeszcze coś doradzą :razz: podrzucą jakiś pomysł :grin:


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#4

Post napisał: luukas_ss » 26 kwie 2014, 00:28

tak ogólnie chciałbym pracować w programie sinumeric :razz: miałem z nim trochę styczności
więc wydaje mi się dosyć przyjazny. Mam nadzieje że da sie to jakoś zgrać ze sobą :razz:


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 27 kwie 2014, 13:56

A ile kosztuje sinumeric? pytam z ciekawości, bo 5k na "coś takiego"
INDRAMAT AC Servo Controller CLM 01.3-X-0-2-0 + MOK 11 to dla kolegi za dużo a tu mowa o siemensie ;)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 27 kwie 2014, 14:31

Sinumerik kompletny, nawet z demobilu, będzie kosztował kupę forsy. Chyba że ktoś ma jakieś super dojścia do sprzętu ze sprawnych maszyn po renowacji. Nie wiem też czy dało by się to w ogóle w miarę łatwo i tanio odpalić, bo jednostki centralne mogą mieć kod zaszyty pod konkretną maszynę a nie wszystko sparametryzowane.

Nie szedłbym w konwertery step/dir -> analog, bo tego się nie da dobrze zrobić. Co innego w drugą stronę.
Dlatego jeśli już, to raczej bym się zainteresował tym modułem od CSlab. Tyko najpierw podrążyłbym temat u producenta i dopytał jak to działa (pod względem jakości)


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#7

Post napisał: luukas_ss » 27 kwie 2014, 23:20

jak dobrze by szło to może bym mógł sobie załatwić sinumerika ale najpierw musiałbym się
zorientować jak sterować tymi silnikami a następnie czy jeszcze da się coś takiego zainstalować. Z tego co rozmawiałem to do tego będe potrzebował wersie C ale jak już będe konkretnie wiedzaił jaki sterownik to wtedy będziemy myśleć o sinumeriku. jak się nie da to trudno damy Macha :razz:
A sinumeric w czymś takim będzie się wyróżniał jak diament w kupie gnoju hi hi :razz: :razz:
CSlab jaki może być mniej więcej koszt takiego modułu pytam tak informacyjnie :grin:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 28 kwie 2014, 02:26

Ceny na stronie producenta nie są chyba tajemnicą ;)

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#9

Post napisał: kostner » 29 kwie 2014, 16:27

Dam Ci najlepsza rade.

Sprzedaj te driveryi i silniki, ktore masz a za uzyskana kase kup Serwa DELTY lub SanyoDenki lub cos w ten desen. Wszystkie wspolczesne serwa mozesz sterowac sygnalem step/dir lub +/-10V.
A za Sinumerika jak nie masz doswiadczenia to sie nie bierz :D
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#10

Post napisał: luukas_ss » 30 kwie 2014, 00:11

wiem może być z tym trochę problemu ale teraz już za późno :cry: miałem trochę dołożyć i kupić silniki MKD i do tego ecodrivy i nie miał bym żadnego problemu z podłączeniem ale co mam co mam i będę próbować to jakoś reanimować :razz: mam nadzieje że nie zejdę przy tym na zawał :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”