MicorServo - moc a moment

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
chrumdzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2013, 10:23
Lokalizacja: Latchorzew

MicorServo - moc a moment

#1

Post napisał: chrumdzik » 19 mar 2014, 13:57

Dzień dobry

Muszę obrócić pływak o kąt 90 stopni. Masa pływaka to 100 gram na ramieniu 149 mm.
Na razie dobrałem i zamontowałem mikro serwo Futaby S 3016 o momencie obrotowym 4.2 kg-cm/ 6V. Po zamontowaniu pływak się obraca ale chciałbym wiedzieć ile mam zapasu.
Nie umiem tego policzyć gdy na osi serwa jest moment. Czy można ocenić zapas momentu obrotowego wychodząc z mocy na wale silnika serwa ? Jeśli tak to nie mam pojęcia jaką moc elektryczną i sprawność mają takie mikro silniczki.
Wszelkie tarcia oraz przyspieszenia pioniowe należy pominąć.
Załączam szkic.
Załączniki
plywak.jpg
serwo obracające pływak


Pozdrawiam Jurek

Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 19 mar 2014, 14:27

Nie żartuj, przecież to jedno mnożenie!
Moment statyczny wywołany ciężarem, gdy ramię będzie w poziomie (czyli najbardziej niekorzystny moment) to 0,1kg*14,9cm=1,49kg*cm.
Zapas chyba już sam sobie wyliczysz? ;)

Ech, mechanicy...

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 19 mar 2014, 14:41

mc2kwacz pisze:Nie żartuj, przecież to jedno mnożenie!
Moment statyczny wywołany ciężarem, gdy ramię będzie w poziomie (czyli najbardziej niekorzystny moment) to 0,1kg*14,9cm=1,49kg*cm.
Zapas chyba już sam sobie wyliczysz? ;)
Ech, mechanicy...
Niestety nie ma tak dobrze. Przy bardzo wolnym obracaniu przyspieszenia można pominąć, ale nie przy prędkości prawie 2rad/s.
Jak masz dane swoje, to znając wagę i ramię policzysz moment bezwładności. Znając też czas i drogę jaką pokonuje pływak od początku do końca ruchu wyliczysz jaki jest moment generowany aktualnie i porównasz to ze znamionowym silniczka.
Nie jeden wzór, ale też nie strona liczenia.
Wzory nawet na forum są, ale ja ich szukać dla ciebie nie będę.
Tak na szybko bez liczenia to chwilowy moment przekracza kilkukrotnie znamionowy.
Chyba, że ten jest podany w stanie gdy servo jest zablokowane i podłączone pod zasilacz pracujący w trybie CV. Ale wątpię w to szczerze. Nie mogą to być znamionowe warunki pracy silniczka bo w tym stanie on zaraz by się spalił. Zapewne nie należy przekraczać podanego momentu. Zasilić więc trzeba silniczek z zasilacza z trybem CC.


Autor tematu
chrumdzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2013, 10:23
Lokalizacja: Latchorzew

#4

Post napisał: chrumdzik » 19 mar 2014, 15:01

Dziękuję bardzo ...
Się skompromitowałem tylko...
Pozdrawiam Jurek


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#5

Post napisał: mc2kwacz » 19 mar 2014, 16:59

Noel, widzę że lepiej wiesz czemu pytającemu trzeba od niego samego.
Wzorów nie musisz mi szukać ani nawet sugerować że są na forum, bo dla mnie takie obliczenia nie stanowią problemu na którym się zatnę i nie muszę szukać gotowców "dla tokarzy". Wygrałem olimpiadę z fizyki a innym razem byłem drugi, w czasach kiedy to coś znaczyło, więc jak się domyślasz, poradzę sobie z tym "niezmiernie trudnym zagadnieniem" :)

Pytanie było o elementarny moment statyczny a nie dynamiczny, przy hamowaniu określonej masy z określonej prędkości na określonej drodze. Przy 3-krotnie większym momencie dysponowanym niż statyczny, spokojnie to obróci i wyhamuje, wiadomo że bez szalonej prędkości. I na pewno nic się nie spali :lol: Żeby wyliczyć dynamikę potrzeba więcej danych wejściowych, których nie ma, należy założyć że nie bez powodu.

Chrumdzik, spoko. Lepiej nie wiedzieć i to przyznać, niż bzdury pisać ;)

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 19 mar 2014, 17:27

O masz, to nie było do Ciebie tylko do autora tematu!
Ciebie tylko zacytowałem, że to nie będzie jeden wzór.
Ale skoro się wtrąciłeś, to nie masz racji, bo autorowi, który jest najwyraźniej zielony w tym temacie chodziło o to:
chrumdzik pisze:Po zamontowaniu pływak się obraca ale chciałbym wiedzieć ile mam zapasu.
Zapasu. Czyli mówiąc po chłopsku, chce wiedzieć czy to będzie chodzić i ile czasu. A nie żadne tam statyki czy dynamiki czy jeszcze coś innego. I napisał wyraźnie że to się porusza, więc obliczenia statyczne są błędne.
Jeżeli uzwojenie w tym silniczku jest takie (a zapewne jest skoro nieobciążony osiąga takie przyspieszenia) że przy niskich obrotach będzie prąd rósł za mocno i często będzie silniczek pracował to pójdzie całość z dymem.
To jest moje zdanie, a autor zrobi jak będzie chciał.
Ale z tą olimpiadą to pojechałeś hehe :D


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 19 mar 2014, 19:32

Może i pojechałem, ale są jakieś konkretne powody, dla których żyje mi się w tym kraju lepiej niż 99% społeczeństwa, i bynajmniej cudownych powodów ani drugiego dna się w tym fakcie doszukiwać nie należy :)

Cały czas gdybasz. W takim układzie mechanicznym, moment łączny wymagany może być i 2kg*cm i równie dobrze 2000000kg*cm. Cykl pracy też jest nieznany. Trzeba mieć wiedzę na temat tej aplikacji. Ty nie masz, ja nie mam. Ale ja nic nie mówię, poza to co powiedzieć można, a Ty "przypuszczasz": gdyby, jeśli... :)

Nie widzę powodów, żeby szukać w tym pytaniu czegoś więcej, niż to wprost wynika z treści.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”