Serwo motory DC z odzysku

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#61

Post napisał: ezbig » 12 sie 2013, 22:42

Obrazek

Na tym zdjęciu po prawej stronie, przykręcony panel przedni z 3 diodami led. Teraz dopiero widzę, że to bokiem jest przykręcone. To mnie zmyliło

[ Dodano: 2013-08-12, 23:23 ]
Niestety, ale wygląda mi to na jeden moduł serwa - sama końcówka mocy. Może reszta gdzieś została?

Patrząc na poprzednie zdjęcia widzę, że ten moduł z komputerem ma wejścia na enkodery z silników. To by sugerowało, że tam jest cała część cyfrowa serwa. Obawiam się, że to jest "spięte" z dedykowanym oprogramowaniem i ono realizuje pętlę sprzężenia zwrotnego optymalizując to do swoich potrzeb.

Chyba cie nie pocieszę, ale mniej kłopotu będzie jak wykorzystasz tylko silniki, a moduły dokupisz nowe. Nawet jak nam to jakimś cudem uda się odpalić, to w przypadku konieczności strojenia już się poddaje. Bez dokumentacji serwisowej, marne szanse. Mam jednak wrażenie, że nie masz wszystkiego, a tylko fragment. Powinno być tyle końcówek mocy ile silników, powinieneś mieć wszystkie kable. Wtedy można próbować to połączyć (zwykle wtyczki pasują tylko w jeden sposób, a przy identycznych trzeba się zdać na wiedzę ogólną i intuicję - gdzie zasilacz, końcówka z mostkami itp. To profesjonalna produkcja, więc i kolory kabli w odpowiadających sobie złączkach powinny być identyczne). Gdyby to było troszkę nowsze, to wystarczyłby rozgryźć tylko 3 identyczne serwopaki + zasilacze i je wykorzystać a resztę wyrzucić. Tutaj zanim kupisz sterowniki radzę sprawdzić te enkodery na oscyloskopie lub za pomocą 2 ledów, żebyś nie miał niespodzianek. Takie silniki są warte po 200-500zł/szt, ale bez enkoderów to mniej niż 200.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#62

Post napisał: smouki » 13 sie 2013, 16:15

Właśnie doszedłem po kablach, że jeden silnik był do tego podpięty, widać ten kabel w pierwszym poście, 3 zdjęcie. 4 kable biały, czerwony, czarny i zielony i takie są przy wszystkich silnikach. A czy oni odkręcili pozostałe silniki, czy jak. Nie wiem.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#63

Post napisał: noel20 » 13 sie 2013, 18:06

Mi właśnie do głowy przyszło co z tacho?
Sterownie jest z komputera, który idzie teraz w odstawkę. Skrzynka amplifier to wzmacniacz + jakiś dekoder i driver mosfetów. Ciekawe czy powyżej pewnej prędkości sterownie nie będzie potrzebowało danych z tacho. Bez tego może same impulsy do robienia kroków mogą nie wystarczyć i silnik może pracować nie stabilnie.

Na początku też myślałem, że 10 tranzystorów to dwa mostki na obie osie + dwa do sterowania w jakiś uproszczony sposób podnoszenia i opuszczania palnika, ale skoro twierdzisz, że na jednej osi były dwa silniki to już nie wiem. A może połączone były razem... Ciekawa zagadka


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#64

Post napisał: ezbig » 13 sie 2013, 19:44

Źle się wyraziłem z rozpędu, noel20 dobrze mówi to jest moduł dla 2 silników (pewnie X Y), ale to nadal sama końcówka bez sprzężenia zwrotnego. To się nadaje do kręcenia silnikami. Do sprzężenia zwrotnego, trzeba resztę odpalić. Samo sterowanie palnika może być sterowane w uproszczony sposób. Innymi słowy pewnie masz wszystko co było, ale chyba pożytku z tej elektroniki nie będzie (jak sprzężenie zaszyte jest w oprogramowaniu plazmy). Gdybym miał to u siebie na stole, to bym poeksperymentował, a tak ze zdjęć i na odległość ciężko pomóc.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#65

Post napisał: noel20 » 13 sie 2013, 20:28

ezbig pisze:sprzężenie zaszyte jest w oprogramowaniu plazmy
Ja też się niestety skłaniam ku tej opcji. Wydaje mi się, że wszystko działo się w tym komputerze. To tak jak komputer z oprogramowaniem, gdzie do płyty głównej podpięty jest procesor i dysk, a wzmacniacz dostaje sygnały z karty pci wpiętej w płytę. Tyle, że prawdopodobnie ta karta na pci jest zintegrowana z płytą główną, a nawet jeżeli nie to transmisja jest tam taka, że tylko oryginalny soft się do tego nadaje.
Uważam, że właśnie sprzężenie może być realizowane, albo przez jakiś kontroler w tej skrzynce w komputerze, albo brane było jeszcze pod uwagę tacho i wyliczanie sygnałów było programowe, a sygnały szły właśnie ze zintegrowanej płyty.
W tamtych latach jeszcze nie było tak uniwersalnej modułowej budowy.
A teraz jak chcesz się bawić to może warto się rozejrzeć za prostym schematem takiego kontrolera do samodzielnego zbudowania? To pewnie procek, jakaś optoizolacja, drivery tranzystorów i tranzystory. Wszystko załatwiane programowo. Pierwszy tuning też. Wydaje mi się, ze to powinno być w miarę proste zważywszy, że to szczotkowe silniki DC.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#66

Post napisał: smouki » 13 sie 2013, 20:57

to, gość odpisał z cnczone:

Kod: Zaznacz cały

Well its part of a burny control, build by cleveland motion controls. looks to have a power supply and some sort of motor control (looks like servo) what part of you machine does not work anymore....
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#67

Post napisał: noel20 » 13 sie 2013, 21:09

Cholera, ostatnie zdanie najważniejsze a ja sensu zrozumieć nie mogę :evil:
A może to pytanie.... Pasuje na pytanie...

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#68

Post napisał: smouki » 13 sie 2013, 22:22

Mi się wydaje, że to pytanie jest. Odpisałem jak na pytanie, ale już nie odpowiedział :mrgreen:
Może chciał kupić resztę?!
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#69

Post napisał: noel20 » 13 sie 2013, 22:26

smouki pisze:Może chciał kupić resztę?!
Jakby dał tyle, że kupisz trzy servopaki to opylaj bez zastanowienia :P heh

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#70

Post napisał: smouki » 15 sie 2013, 11:01

Ot co dostalem:
https://docs.google.com/a/smolucha.eu/f ... J0d2c/edit


odp od niego
Witaj,

Oto instrukcja, należy pamiętać, że system ten jest zwykle plug and play i wstępnie skonfigurowane do silników dostarczanych z nim.

Jeśli urządzenie nie działa poprawnie można zmierzyć między 'u' i 'kontrola GND "z multimetr i ustawić" GAIN ", aby ją wyzerować się, jak to możliwe.

Należy pamiętać, że instrukcja jest dla systemów Paczka dysku. Które składają się z wielu jednostek jak masz fabrycznie montowane w zamkniętej komorze, ale strojenie i łączenie ich jest praktycznie taka sama.

Mam spore doświadczenie ze starszymi Burny (Motion Control Cleveland) rzeczy, więc jeśli napotkasz żadnych problemów po prostu daj mi znać, to może być bardzo skomplikowane!

Powodzenia! (tlumaczone przez google)
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”