Strona 1 z 1

dobór serwa

: 15 mar 2010, 09:51
autor: beowolf
Witajcie. Nawiązując do mojego poprzedniego temat - przymierzam się do kupna zestawu sterownik + serwo. Póki co jeden komplet. Wybór jak narazie padł na sterownik http://www.akcesoria.cnc.info.pl/servo_whale3.htm
i silnik http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=715
Silnik zawsze można zmienić a na pierwsze próby myślę, że wystarczy. I teraz moje pytanie - czy taki zestaw będzie razem dobrze pracował? Mam śrubę trapezową tr 16x4. Planuję przełożenie 1:4 (tak, żeby moment było 4 krotnie większy). Czy enkoder zastosowany w tym silniku będzie dobrze działał z sterownikiem? Czy liczba impulsów z enkodera nie będzie robiła problemów co do dokładności maszyny? Ja to liczę tak - enkoder ma 360 imp/obrót. Po przełożeniu będzie 360x4 czyli 1440 impulsy na obrót śruby. Przy skoku śruby 4 wyjdzie mi 4/1440 = 0,0027777. Czyli wartość niepełna. Czy nie będzie tak jak w silniku krokowym i śrubie o skoku 3 gdzie obrót na jeden krok silnika był ułamkowy? W sterowniku jest jakiś podział kroku. Czy to nim trzeba dobierać odpowiednią liczbę impulsów?
Jest jeszcze temat błędu enkodera. Sterownik whale3 można ustawić wartość błędu od 2 do 2000 impulsów. W sterowniku userwo najmniejszy limit błędu wynosił 128 impulsów. A to przecież daje dosyć dużą różnicę położenia. Czy może ten limit błędy działa inaczej? Mam tyle pytań, żeby potem nie kupować czegoś dwa razy:)

: 15 mar 2010, 12:36
autor: cncdrive
Witam,

To po kolei:
I teraz moje pytanie - czy taki zestaw będzie razem dobrze pracował?
Silniczek jest mały i będzie ok.
Czy enkoder zastosowany w tym silniku będzie dobrze działał z sterownikiem?
Tak, pod warunkiem, że jest to enkoder inkrementalny.

Po przełożeniu będzie 360x4 czyli 1440 impulsy na obrót śruby. Przy skoku śruby 4 wyjdzie mi 4/1440 = 0,0027777
Nie tak. Powinno być: enkoder 360imp/obr *2 (logika enkodera)=720imp/obr. Przy przełożeniu 4:1 będzie 720*4=2880imp/mm, czyli na mm: 720imp/mm, czyli rozdzielczość 0,00138(8)mm/impuls.
Zwróć uwagę, że jeśli będziesz chciał rozpędzić ten silnik do 3000rpm, to częstotliwość sygnału step powinna być 50obr/s*720imp/obr=36000imp/s, czyli 36kHz. Dla LPT to sporo jeżeli chcesz 3 takie silniki sterować.




W sterowniku jest jakiś podział kroku.
W sterowniku nie ma żadnego podziału kroku. Jest tylko mnoznik kroku, który może pomóc w uzyskaniu większej częstotliwości step. Niestety uchyb rośnie proporcjonalnie do mnożnika, tzn przy mnożniku 2x, odchyłka rośnie także 2x. Jest to ostatnie deska ratunku, lepiej zastosować jakis kontroler ruchu.


Czy to nim trzeba dobierać odpowiednią liczbę impulsów?
Rozdzielczość możesz zmienić TYLKO zmieniając rozdzielczość enkodera.


Jest jeszcze temat błędu enkodera. Sterownik whale3 można ustawić wartość błędu od 2 do 2000 impulsów. W sterowniku userwo najmniejszy limit błędu wynosił 128 impulsów. A to przecież daje dosyć dużą różnicę położenia. Czy może ten limit błędy działa inaczej?
Limit błędów to jest to samo ustawienie. Różnica polega na tym, że w sterowniku uservo, zrezygnowano z konfiguracji po USB, tzn ustawienie odbywa się przez DIP-Switch. Z tego względu w uservo jest mozliwosc ustawienia tylko kilku wartości limitów błędów.
Limit błędów ma zabezpieczyć przed pracą systemu, jeżeli odchyłka pozycji zadanej od aktualnej jest większa niż ustalony limit. Sytuacja może wystąpić np podczas kolizji itp. Innymi słowy sterownik przechodzi w tryb błędu jeżeli uchyb położenia jest większy niż ustalony w konfiguracji, i nie jest w konkretnej chwili akceptowalny.

Mam nadzieję, że trochę rozwiałem wątpliwości.

pzdr
CNCdrive

: 15 mar 2010, 12:50
autor: beowolf
Dzięki. Kolega dostaje zasłużony punkt. Nie rozumiem tylko stwierdzenia "silniczek jest mały i będzie ok". Co kolega miał na myśli? Ten sterownik obsługuje silniki do 20A, a silnik który podałem ma około 6A w szczycie (jeśli pamiętam), więc powinno być dobrze. Będzie przekładnia, zwiększy się moment a spadnie prędkość.
Co do częstotliwości sygnału step....faktycznie to trochę dużo wychodzi. Więc lepiej byłoby kupić silnik z enkoderem o mniejszej rozdzielczości, albo zastosować płytę główną z komunikacją USB?
I o co chodzi z tym enkoderem inkrementalnym. Ten z linku ma 3 kanały (i jakiś indeks, którego nie trzeba podłączać). Wykorzystam więc tylko 2 kanały i będzie enkoder kwadraturowy. Ale inkrementalny?? Coś mi się to kojarzy z przyrostowym. Jak czytałem o enkoderach to ten inkrementalny były zwykłym kwadraturowym.
No i jak to jest z tym przesunięciem na jeden impuls. Nie przeszkadza, że wartość będzie ułamkowa? Wiem, że 0,00138(8) to bardzo mało, ale przy długich przejazdach nie powiela się błąd wynikający z niepełnego dzielenia? Narazie na krokówce mam rozdzielczość 0,01 mm na jeden krok silnika i wszystko jest dobrze

: 15 mar 2010, 13:09
autor: cncdrive
Silnik mały, dlatego że Whale3 będzie pracował z silnikiem o prądzie startowym do 20A.
W praktyce wychodzi to ok. 300W.

"płyta główna USB" to raczej już kontroler rychu, np. SmoothStepper, który i tak potrzebuje płyty z np. optoizolacją.

Celowo zwróciłem uwage na enkoder, ponieważ sprzedający ten silnik nic nie pisze o enkoderze, poza rozdzielczością. Powinien być ok.

Jeżeli ułamek ma (8) w okresie, to trzeba wpisać tyle ósemek ile się da. błąd się nie powieli, ponieważ jeżeli wydasz komendę G0X0,002 to silnik i tak obróci sie o jeden impuls enkodera.

pzdr
CNCdrive

: 15 mar 2010, 13:16
autor: beowolf
ale jeśli wpiszę rozkaz przesunięcia o 0.001 to silnik też wykona obrót o jeden impuls enkodera? Może lepiej poszukać silnika z enkoderem, który pozwoli na równe przesunięcia?
A zna kolega jakieś inne sklepy ze sterownikami serw DC o niższych cenach niż te u sponsora?
Co do płyty głównej z USB...myślałem raczej o czymś takim http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach3_usb.htm