Strona 1 z 2
Zasilanie serwonapedów
: 30 paź 2008, 21:03
autor: wieslawbarek
Zasilanie serwonapędów 1* 220 volt a 3 * 220 volt czy są widoczne różnice w mocy, tzn. czy silniki dostana wiekszy prad

: 30 paź 2008, 21:50
autor: paulg
Witam.
Wszystko zależy od tego jakiej mocy są serwa.
Dla serwa o mocy np 500W większej różnicy nie będzie , ale dla kilku kW to już tylko zasilanie z 3faz.
Pozdrawiam
: 31 paź 2008, 20:34
autor: wieslawbarek
Witam serwa mają 2.2kw i problem pojawia się przy frezowaniu z małymi posuwami i dużymi przekrojami warstwy skrawanej.Jest jakieś teoretyczne uzasadnienie tego że lepiej stosować 3* 220 czy zależy to od indywidualnej budowy serwa
: 31 paź 2008, 22:32
autor: cnc3d
Jakie jest przełożenie (ile mm/obrót silnika), śerdnica freza, jaki materiał i jakie zagłębianie i jaką prędkość chciałbyś uzyskać?
A ten pojawiający się problem to czego dotyczy? Wyłącza się z przeciążeniem, czy się wzbudza, czy szarpie. I to tylko przy małych prędkościach, czy przy większych też? No i jaka jest średnica śruby kulowej?
Serwa są różne. Jedne chodzą na 1 i 3fazy inne tylko na 1, a inne tylko na 3. W problematycznej sytuacji możesz dołożyć kondensatorów o ile jest wyprowadzona szyna DC -oczywiście dotyczy to jednej fazy i problemów z wysokimi obrotami. Niskich to raczej nie poprawi.
: 01 lis 2008, 21:28
autor: wieslawbarek
Ze mną to jest tak że nie tak dawno byłem zachwycony ze mam maszynę CNC a teraz usiłuję wyciągnąć z niej jak najwięcej i pewnie sie troche przeliczyłem bo nawet najlepsze serwo z niewiadomo jakim pikiem który działa tylko przez iles tam sekund nie zstąpi normalnej skrzynki przekładniowej, chodzi mi o małe posuwy bo przy dużych to maszyna chce wyskoczyc z warsztatu

Dlatego też trzeba przyjąć inną strategię obróbki więcej przejść z mniejszym naddatkiem

: 01 lis 2008, 21:49
autor: jarekk
wieslawbarek pisze:nie zstąpi normalnej skrzynki przekładniowej
albo silnikow hydraulicznych....
: 01 lis 2008, 22:43
autor: Piotrjub
wieslawbarek pisze:chodzi mi o małe posuwy
jak robiliśmy draiwer do serwa, to po 2 tygodniach pracy nad nim już on kręcił serwomotorem jednak płynność na bardzo wolnych obrotach osiągnęliśmy po bardzo bardzo długim okresie. Jeśli założy się ze silnik ma kręcić np 1/2 obrotu na minutę (albo jeszcze dużo wolniej) i bardzo płynnie chcemy to robić wtedy trudność z rozwiązaniem problemy narasta lawinowo. Kolega obrazowo mi tłumaczył w ten sposób że jak w swoich serwosilnikach BLDC ma 10 tys impulsów na obrót to aby płynnie sterować serwosilnikiem każdy impuls rozkładał dodatkowo na 100 cześci i sterował jakby każdą po kolei. Ciągle mi powtarzał że nie jest sztuką zrobić draiwer który będzie się płynnie obracał serwosilnikiem na wysokich obrotach (to mieliśmy po 2 tygodniach) a sztuką jest właśnie zrobić draiwer który będzie płynnie obracał serwosilnikiem np. 1 obrót na godzinę - to niestety zajmuje bardzo dużo czasu.
: 02 lis 2008, 20:52
autor: jarekk
Piotrjub pisze:BLDC ma 10 tys impulsów na obrót to aby płynnie sterować serwosilnikiem każdy impuls rozkładał dodatkowo na 100 cześci i sterował jakby każdą po kolei.
No bo sterowanie BLDC przy naprawdę małych obrotach przypomina sterowanie mikrokrokowe dla silnika krokowego. Jest to już wręcz zabawa analogowa.
: 03 lis 2008, 22:12
autor: faniron
Jak kupiłem serwa AC Yaskawy to pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem była właśnie praca z prędkością 1 obrót na dwie minuty. Zdębiałem jak zobaczyłem, że serwo płynnie pracuje z tak małą prędkością. Serwo DC z takim samym enkoderem pracowało jak krokówka, kroczek, przerwa, kroczek, przerwa......
: 03 lis 2008, 22:40
autor: cnc3d
Żadna maszyna cnc nie ma żadnych skrzynek przekładniowych (ze zmiennymi przełożeniami) na posuwach!!! Jak coś Ci nie działa to jest źle zestrojone, albo są za słabe napędy, ale musisz napisać jakie masz przełożenie, aby można było coś policzyć. Silnik ma 2.2Kw, więc jak ma powiedzmy 3000 rpm to powinien mieć ok 7Nm momentu ciągłego i ok 21Nm maksymalnego. To oznacza, że siła generowana przez maszynę przy przekładni 10mm/obrót wyniesie odpowiednio 4396 i 13188N co daje ponad tonę nacisku!!!
Płynność ruchu silnika zależy od wielu czynników. Co to w ogóle za serwo? Klasyczne z pętlami: prądową, prędkościową i pozycyjną w szeregu, czy jakiś inny wynalazek?
Czy to jest AC, DC, BLDC? Po napięciu zasilania mniemam że AC, ale z jakim sprzężeniem zwrotnym? Resolwer, enkoder inkrementalny czy absolutny? Aha i na jakim jest procku zrobiony, bo można na tej podstawie określić szybkość pętli sprzężenia.
Farion, jak w serwie AC zastosujesz niską rozdzielczość enkodera, a na dodatek ustawisz wysokie wzmocnienie toru różniczkującego, to też usłyszysz i poczujesz każdy krok. Wystarczy pozmniejszać nastawy regulatorów i problem wyczuwalnych kroków znika, ale niestety błąd dynamiczny pozycji rośnie. Świat jest niestety pełen kompromisów.