Poszukuję silnik do napędu wrzeciona

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Poszukuję silnik do napędu wrzeciona

#1

Post napisał: zbigsm » 21 maja 2019, 19:48

Zająłem się przeróbką frezarki DM2800. Tu jest wątek o maszynie: frezarka-dm2800-pierwsze-przemyslenia-t99718.html
Cała maszyna działa, ale ze względu na archaiczne sterowanie nie jest w pełni funkcjonalna.
Poza sterowaniem chcę wymienić silnik wrzeciona. Oryginalnie jest silnik DC, trzyfazowy, z enkoderem i dosyć skomplikowanym sterowaniem. Cała elektronika do wrzeciona to ponad połowa szafy sterowniczej. Z tego co znalazłem w sieci silnik DC ma moc 750 W, chciałbym włożyć coś podobnego lub trochę mocniejszy silnik AC trzyfazowy. Do tego chciałbym podłączyć falownik z wejściem 230V.

W związku z tym mam kilka pytań.
Czy znajdę trójfazowy silnik 750-1100 W w wielkości mechanicznej 71, a nie 80? Rozmiar 71 kończy się na 750 W.
Według poniższej tabeli, istotny jest dla mnie rozmiar P i Y. Najlepiej żeby P = Y i nie przekraczało 105 mm. Znalazłem takie silniki, ale niestety w USA i jedyny problem jest w kosztach transportu. Może ktoś zna firmę w PL ewentualnie DE, która sprzedaje coś takiego.
Obrazek

Następna sprawa to silniki ze sklepu sponsora forum. Zainteresowałem się wersją z obcym chłodzeniem, też było by dobre, tu jest link do oferty: https://www.ebmia.pl/silniki-obcym-chlo ... sort_0_asc
Tylko nie mogę się doczytać nic o parametrach elektrycznych, pytanie czy takie silniki dadzą się kręcić wyżej, do 4000 obrotów.
I jakie napięcie trzeba podać żeby w pełni wykorzystać moment i moc. Falownik na wyjściu ma 3x230V.


Pozdrawiam - Zbyszek z BB

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Poszukuję silnik do napędu wrzeciona

#2

Post napisał: Alvar4 » 21 maja 2019, 20:54

Może silnik-jamnik podpasuje. Są dużo smuklejsze niż zwykłe silniki. Tu masz jakiś:

http://promotorpolska.com/sklep/silniki ... 8-2-2.html
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Poszukuję silnik do napędu wrzeciona

#3

Post napisał: atlc » 21 maja 2019, 21:49

Do 4000 obr. każdy z tych silników zakręci się z palcem w nosie.
Zaraz tu ktoś będzie udowadniał że 85 czy 87Hz. to max, ale z praktyki mogę ręczyć że pójdzie wyżej bez problemu- oczywiście ze spadkiem momentu się to wiąże.
Do Twojego zastosowania rozejrzyj się za serwem AC. Nowe falowniki pracują z takimi silnikami i co ciekawe i ważne jest większa precyzja sterowania obrotami, startują od niższych obrotów, mają pełny moment od samego dołu. Trzeba tylko dołożyć obce chłodzenie i flansze mogą nie pasować bez kołnierza pośredniego!

Tu tabela z katalogu Siemensa. Dla przykładu silnik w obudowie 200 można kręcić do 5100 obr./min.
Tak informacyjnie to przy wielkości mechanicznej 200 silnik ma 30 albo 37kW! To jest wirnik o masie blisko 70-100kg.
Obrazek

Jak potrzebujesz maksymalnie 4000 obrotów to szukaj silnika 1400 obr.
Będziesz miał większy moment przy pracy z 5-10Hz, w górnym zakresie obrotów moment będzie mniejszy, ale i tak duży zwykle tam nie jest potrzebny. Jest szansa wtedy na gwintowanie na sztywno!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”