Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
buzka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2014, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

#1

Post napisał: buzka » 12 lut 2019, 19:26

Witam!

Mianowicie potrzebuję porady, szukam falownika zasilanego z jednej fazy wyjście trzy tak aby zasilił mi silnik 3kw. Zależy mi na zachowaniu stałego momentu obrotowego od małych prędkości. Pojawia się tutaj pytanie jaki falownik zastosować skalarny czy wektorowy? Ewentualnie propozycje jakich firm falowniki się do tego nadadzą, miały on zasilać tokarkę. Zabezpieczenia jakie posiadam to C25 a instalacja jednofazowa.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

#2

Post napisał: RomanJ4 » 13 lut 2019, 01:27

Wektorowy, ale jest jeden problem - typowe fabryczne falowniki zasilane jednofazowo mają ze względu na pobór mocy z sieci ograniczenie mocy (silników) do 2,2kW.
Od biedy 3 kW też powinien pociagnąć bo każdy ma jakiś zapas, ale może być problem przy przeciążeniu i przekraczaniu parametrów max, oraz przy zaprogramowaniu jeśli np prąd silnika jest większy niż max falownika(chyba że wpiszemy parametry zredukowane tracąc na mocy maksymalnej silnika)..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
buzka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2014, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

#3

Post napisał: buzka » 13 lut 2019, 16:44

Nie wiem skąd ta teoria, chociażby Invertek Optidrive E3 4kw jest w wersji z zasilania jednofazowego, posiada tryb sterowania wektorowy, skalarny tudzież YASKAWA V1000 ma też falowniki z trybem wektorowy do 4kw. Siemens posiada falownik Sinamisc v20 3kw z tym, że jest z trybem skalarnym. Chińczyków jest pełno jak np. popularny Huanyang ma nawet wersje 5kw zasilanie pod jedną faze, ale nie mam do nich przekonania i jak w rzeczywistości przekłada się ta moc nie mam pojęcia.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

#4

Post napisał: strikexp » 13 lut 2019, 17:35

To nie chodzi o moc ale o spadek napięcia na przewodach przy takiej mocy. I z tym też może być problem po podłączeniu takiego silnika. Może się okazać że bez nowego przewodu się nie obejdzie. Tylko wtedy pytanie czy nie taniej podciągnąć 3 fazy...


Autor tematu
buzka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2014, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Falownik 3kw zasilany z jednej fazy

#5

Post napisał: buzka » 13 lut 2019, 18:52

Instalacja jest nowa i przewody są przekroju 3x 2.5 więc myślę że silnik 3kw pociągną. Bardziej bałbym się o mocniejszy silnik typu 4kw a trzyfazowa niestety nie wchodzi w grę wiec innego wyboru nie mam. Chyba, że macie panowie jakieś inne sensowne rozwiązanie :D Tutaj przykład frezarki, że da się tylko pytanie jak to się zachowuje przy większym wiórze np. w stali :D


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”