Falownik Danfoss - dziwny problem

Falownik nie chce uruchomić silnika :-)

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.
Awatar użytkownika

Autor tematu
andrzej.gierałtowski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2018, 16:16

Falownik Danfoss - dziwny problem

#1

Post napisał: andrzej.gierałtowski » 29 sty 2018, 22:17

Mam mały problem z jednym z układów pompowych.
W układzie jest zamontowana pompa Flygt typ CP 3501.765.002. – silnik 63 kW cos  0,59 prąd 181A . Pompa jest zasilana falownikiem firmy Danfoss FC-200P75KT4E00H1 – falownik w zasadzie do 75 kW ale prąd tylko 147/130 A . Niektórzy twierdzą, że ten układ wcześniej działał ja tego nie widziałem . Do mnie pompa trafiła do remontu – uszkodzenie uszczelnienia mechanicznego i wyciek oleju z komory olejowej.
Pompa przeszła remont mechaniczny ( wymiana łożysk, uszczelnień mechanicznych itp. ) elektrycznie wszystkie pomiary silnika są prawidłowe .
Niestety ale po zamontowaniu wyremontowanej pompy układu nie da się uruchomić. Za każdym razem podczas próby rozruchu na falowniku pojawia się komunikat o przeciążeniu .
Klient sprawdzał falownik w serwisie gwarancyjnym . Serwis stwierdził , że falownik jest sprawny jednak z dokumentów wynika, że był testowany z silnikiem o mocy 15 kW ( trochę za małym moim zdaniem ) . Pod ten falownik już po zamontowaniu w rozdzielni był podłączony silnik 63 kW ale bez żadnego obciążenia – dział – na wyświetlaczu było wyświetlone 140 A .
Moim zdaniem od razu rzuca się w oczy zły dobór falownika który został dobrany kierując się tylko mocą silnika a nie prądem – przynajmniej takie jest moje zdanie . Klient jednak twierdzi, że to było celowe działanie ponieważ omawiana pompa nie będzie nigdy pracowała z pełną wydajnością .
Może ktoś z was ma jakiś pomysł gdzie może być problem w tym układzie ?? Czy to może być problem falownika czy też należy szukać problemu w silniku ??




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1111
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Falownik Danfoss - dziwny problem

#2

Post napisał: Robert_K » 30 sty 2018, 05:18

Jeśli masz taką możliwość spróbuj podłączyć do falownika silnik największy jaki masz pod ręką (10kW?) i zobacz czy falownik go ruszy. Jeśli tak to pewnie będziesz miał racje. Jeśli i jego nie ruszy to jednak falownik może być podejrzany.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”